О т наклонена глава до „мили очички“, изражението на вашия четирикрак приятел може да се окаже опит за комуникация, твърди ново изследване, публикувано миналата седмица в научното списание „Scientific Reports“.
ВИЖТЕ НАЙ-СМЕШНИТЕ И СЛАДКИ ФИЗИОНОМИИ НА ГУЗНИ КУЧЕТА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Предишни проучвания твърдят, че лицевите движения на кучетата са неволно действие, което изразява емоциите им. Според новото проучване обаче нещата не стоят така.
Във видеото горе разберете няколко интересни факта за кучетата
В проучването обект на наблюдение са били промените в изражението на кучетата, в зависимост от степента на внимание, което човек им отделя, или други стимули, като храна.
Кучетата правят повече изражения, когато им се обърне внимание,
отколкото, когато хората ги игнорират - до това заключение стигат учените в изследването си.
Питбулът, който не може да спре да се усмихва на живота
„Оказва се, че заключенията подкрепят твърдението, че кучетата са чувствителни към човешкото внимание и техните изражения са потенциален опит за комуникация, не просто израз на емоции“, казва водещата на изследването Джулиан Камински.
За проучването е наблюдавано поведението на 24 домашни кучета
от различни породи, на възраст между 1 и 12 години. Всяко куче е било завързано на повод на 1 метър от човек и са му подавани различни стимули.
The science of puppy dog eyes: Dogs' facial expressions depend on human attention https://t.co/WMEsPVXRNF pic.twitter.com/MprDQ9ZU5X
— Nature News&Comment (@NatureNews) 22 октомври 2017 г.
Учените успяват да измерят лицевите изражения на кучетата в четири сценария - когато:
човек гледа към кучето и му дава храна, човек гледа към кучето, без да му дава храна, и извършва първите две действия, обърнат с гръб към животното.
За измерване на резултатите е използвана „DogFACS“ –
„Dog Facial Action Coding System“ – система, която идентифицира и кодира различни лицеви движения при кучетата.
Хъски бяга от клетка и освобождава другите кучета (видео)
Оказва се, че участниците в изследването показват повече изражения, когато човекът ги гледа, независимо дали им дава храна, или не. С други думи – те се интересуват от вниманието на хората.
Може би кучетата са станали чувствителни към човешкото внимание
в периода на опитомяването им, смятат учените.
„Домашните кучета имат уникална история – те са до хората от 30 000 години и през този дълъг период естествения подбор явно е развил у тези животинки някаква способност да комуникират с нас“, обяснява Камински.
Най-преданите кучета в историята
Въпреки че новото проучване не доказва, че кучетата разбират човешката перспектива или използват изражения целенасочено за комуникация, показва, че поне обръщат внимание.
Lunchtime, please!
— Roberto Blizzard (@VeganYogaDude) 16 октомври 2017 г.
RT@animalsbabey
Attention humans. I am hungry. pic.twitter.com/lZZVCJ6cvf#animals #dogs #dogsoftwitter
„Това проучване е напредък в опита ни да разберем кучетата. Сега знаем, че израженията им са по-ярки, когато им обръщаме внимание“, казва водещата на изследването.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Във видеото вижте кои са десетте най-умни породи кучета:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!