И деята, че в някои от най-отдалечените и труднодостъпни точки на нашата планета има същества, за които не знаем абсолютно нищо, разпалва въображението на много хора от дълбока древност. Един от най-ярките примери в това отношение са разказите за Бигфут – мистериозно човекоподобно създание, за което се смята, че обитава гористите райони в северозападната част на САЩ и канадската провинция Британска Колумбия. Името му било споменато за пръв път през 50-те години на миналия век. Малко известен факт е, че през 1976 г. Бигфут попаднал в полезрението на ФБР. Какво установило проведеното разследване?
The FBI analyzed a sample of alleged Bigfoot hairs in the 1970s "in the interest of research and scientific inquiry" that turned out to be deer hairs, according to newly released records https://t.co/La0RF17TwD pic.twitter.com/TLgCUlvIud
— CNN International (@cnni) June 9, 2019
По следите на Бигфут
През въпросната 1976 г. във ФБР пристигнала необичайна пратка – 15 косъма, прикрепени към малко парче кожа. Към нея имало и писмо от Питър Бърн, ръководител на Информационния център за Бигфут, намиращ се в Далз, Орегон. В него той обяснил, че неговата организация не може да идентифицира от какво животното е мистериозната находка. По тази причина той се обърнал с молба за помощ към федералните власти, като в същото време поискал да разбере дали те са изследвали предполагаеми следи от Бигфут и преди.
По това време „Бърн бил един от най-изявените експерти по въпросите, свързани с Бигфут“, отбелязва журналистът Бенждамин Радфорд, който в продължение на дълги години се занимавал с разследването на различни необясними събития и явления.
„В наши дни повечето хора смятат, че Бигфут е някаква шега или нещо като митологичен персонаж. През 70-те години на миналия век, обаче, ситуацията не била такава, а Бигфут се радвал на огромна популярност“, добавя Радфорд.
Няколко години преди Бърн да се свърже с ФБР, Роджър Патерсън и Робърт Гимлин разпространили емблематичните кадри, на които се предполага, че се вижда как легендарното създание се разхожда из гора в щата Калифорния. В същия район през 1958 г. били открити и следи от огромни стъпки, за които се смятало, че са оставени от Бигфут. Те се превърнали в истинска сензация, а стотици хора започнали да издирват мистериозното човекоподобно същество. През 2002 г. стана ясно, че въпросните отпечатъци са фалшифицирани от дървосекача Рей Уолъс. Освен това, много хора смятат, че на кадрите, заснети от Патерсън и Гимлин, се вижда не Бигфут, а човек, облечен в костюм на маймуна. Не такова било мнението на Бърн, който нееднократно изразил своята увереност, че видеозаписът е напълно автентичен.
New ‘bigfoot footage’ has experts admitting that ‘it could be real’ https://t.co/nZIwJPSHiB
— The Independent (@Independent) December 7, 2021
Заключението на експертите
Джей Кокран, който по това време бил заместник-директор на отдела на ФБР за научни и технически анализи, решил да отговори на въпросите, зададени от Бърн. Той обяснил, че федералните власти досега не са изследвали предполагаеми следи от Бигфут. Кокран добавил, че ФБР по принцип анализира физически доказателства единствено тогава, когато разследва извършени престъпления, но понякога се правят и изключения – например, „за да се помогне на науката“.
Фактът, че според заключенията на Кокран космите не принадлежат на някакво непознато на учените човекоподобно създание, не е особено изненадващ. Проведените изследвания показали, че те всъщност са от елен. Четири десетилетия по-късно, ФБР разсекрети изготвения доклад, посветен на Бигфут. Това привлече голям интерес и повдигна въпроса дали по този начин федералните власти всъщност не признават, че допускат възможността легендарното създание да съществува наистина.
„Нищо подобно. Документът просто показва, че експерти от ФБР са решили да помогнат на един човек, интересуващ се от Бигфут. В това няма нищо подозрително, нито е основание да се твърди, че ФБР прикрива нещо по случая от обществото“, отбелязва Радфорд.
Men left in 'utter disbelief' after apparently spotting a Bigfoot-like ‘yowie’ creature in remote Australian town https://t.co/vhiIe95yj9
— The Independent (@Independent) December 14, 2021
Легендата продължава
Въпреки липсата на каквито и да е реални доказателства в подкрепа на твърденията, че Бигфут е нещо повече от легенда, някои хора продължават да вярват, че подобно създание наистина съществува и федералните власти се опитват да скрият истината. „Те си казват – ето, вижте, Бигфут трябва да е истински, в противен случай ФБР нямаше да се занимава с него. Тези хора отказват да приемат факта, че ФБР не изпраща следователи в района, където се смята, че живее Бигфут, а просто анализира 15 косъма“, подчертава Радфорд.
Що се отнася до Питър Бърн, той отбелязва, че не си спомня да е получавал отговор на писмото, което изпратил на ФБР. По това време Бърн бил в чужбина и заключенията на Кокран били получени от заместник-директора на Академията за приложна наука – организация, свързана с Информационния център за Бигфут. Въпросният човек се ангажирал, че ще разпространи становището на ФБР, но по думите на Бърн то така и не достигнало до него. Той твърди, че видял документа за пръв път едва през 2019 г., когато бил официално разсекретен.
„Не мога да говоря от името на господин Бърн. Въпреки това, няма как да се отрече една проста истина: ако искаш да предизвикаш сензация с предполагаемо доказателство за съществуването на непознато на наука същество, едва ли ще искаш да оповестиш факта, че според ФБР всъщност става въпрос за елен“, заключава Радфорд.
Независимо от всичко, Бигфут продължава да пленява въображението на много хора, а броят на предполагаемите срещи с него не спира да расте. През 2008 г., например, жителите на щата Джорджия Матю Уитън и Рик Дайър правят едно сензационно разкритие – те твърдят, че са открили труп на създание, приличащо на Бигфут, а освен това са видели и още няколко подобни същества. Двамата разпространяват кадри, на които се предполага, че се вижда въпросното тяло, но така и не предоставят повече доказателства в подкрепа на твърденията си. През 2018 г. пък Питър Кейн съобщава, че е бил изнасилен от женски Бигфут. По думите му, нейният мотив била нуждата ѝ да продължи вида си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!