1

П реди около 66 милиона години животът на планетата Земя бил прекъснат от катастрофално събитие. От това, което знаем днес, астероид с ширина около 12 километра се блъснал в океана близо до сегашния полуостров Юкатан в Мексико.

Последствията от този сблъсък довели до изчезването на всеки три от четири вида растения и животни по света, слагайки край на господството на динозаврите.

И въпреки че подобно явление очевидно би трябвало да има някакви ефекти върху околната среда, унищожаването на група животни процъфтявали в продължение на 165 милиона години, изглежда малко драматично.

И така, как точно са умрели динозаврите? 

Този момент от историята на Земята е отразен през съдържанието на слоя седиментна скала, наречена граница между креда и палеоген (K–Pg).

Ел Кеф в Тунис е място, което се използва за образец на стандарта за този огромен период, въпреки че в действителност е доста компактно събран до около 2 до 3 сантиметра дебелина.

Какво има под този слой? Много динозаври. Над него най-близките видове до динозаврите, които можем да намерим, са птиците.

Макар и само няколко сантиметра тази седиментна скала побира в себе си информация за десетки хиляди от историята на Земята. В продължение на десетилетия палеонтолозите предполагали, че изчезването на различните видове динозаври е бил относително постепенен процес.

През 70-те години на миналия век американският геолог Уолтър Алварес изучавал скални слоеве в италианските планини, които включвали границата K-Pg. За да определи времето, което било необходимо за образуването на слоя, той се обърна към баща си, физика и нобелов лауреат Луис Алварес, който предложил да измери на степента на разпадане на изотопа берилий-10.

И това щеше да е добра идея, ако не беше фактът, че целият берилий отдавна е щял да се е разложил, без да е останало нищо полезно за измерване. Така че бил предложен друг елемент - иридий.

Както е случаят с по-тежките елементи на планетата, голяма част от земния иридий би потънал към ядрото, а всеки открит близо до повърхността най-вероятно е пристигнал с мъгла от прах, която се утаява върху нашата планета всеки ден от междупланетното пространство.

Алварес и баща му мислели, че една на всеки десет милиарда частици ще бъде иридий. Това, което открили, била концентрация тридесет пъти по-голяма от очакваното. Още по-шокиращото било, че елементът е открит в концентрирани нива в рамките на същия слой по цялата планета.

Това „находище“ на иридий подсказвал за нещо повече от типичното разпрашаване на космически песъчинки. Свръхновите бързо били изключени, тъй като нямало следа от изотопа плутоний-244.

80-те години на миналия век били вълнуващо време за геолозите, химиците и палеонтолозите, които искали да сглобят сценария около хипотезата за удара на астероида.

Малко след като Алварес и баща му публикували хипотезата си, петролна компания идентифицирала следи от широк 180 километра кратер под Юкатан, въпреки че едва през 90-те години на миналия век „Чиксулуб“ било потвърдено като мястото на удара, оставил иридия, открит в граничната скала K-Pg.

Днес дебатите не е около факта, че астероид е ударил нашата планета преди около 66 милиона години и времето на този удар съвпадна с монументално събитие на изчезване.

Това, което все още стои като въпрос е точно как метеорит със среден размер би могъл да причини такова касапница.

Как сблъсък с астероид е причинил изчезването на толкова много видове?
Астероидите очевидно са лоша новина за живота на Земята. Ако случайно стоите близо до мястото на удара, взривът и ударната вълна бързо ще превърнат всичко в овъглени петна. Дотук мистерия няма.

Следващото ясно последствие е, че обвивка от прах и дим в атмосферата ще предизвикат сериозни промени в глобалния климат, променяйки температурите и хранителните вериги по начини, които бързо ще доведат до смъртта на много видове.

Има много доказателства, че Земята е била разтърсена от удара на K-Pg. „Мега вълните“ от цунами показват силата на експлозията. Химическите белези, показващи глобалната маса от частици, които блокирали слънчевата светлина, подкрепят теорията за настъпването на планетарна зима, след удара. Има дори признаци за драстична промяна настъпила в океаните, която би обяснила огромната загуба на морски живот.

Но дали тези промени, колкото и мащабни да са, са достатъчни, за да обяснят мащаба на опустошението? Разбира се, това било доста голямо парче скала, но животът се оказал изненадващо издръжлив дори в лицето на големите промени.

Има някои аргументи, че динозаврите - особено големите - са били подложени на мащабни заради промени в околната среда, които вече били започнали и вероятно били на път да изчезнат. Ударът на астероида просто забързал този процес. Това е хипотеза, която продължава да предизвиква големи дебати, тъй като доказателствата са трудни за еднозначно тълкуване.

Серия от изригвания на вулкани в днешна Индия може да е подпомогнал този ужасен край на динозаврите, изхвърляйки токсичен материал в атмосферата. Въпреки че можем да бъдем уверени, че геоложката активност е била интензивна през този период, все още не можем да сме сигурни дали е била достатъчна, за да повлияе на глобалната екология.

Една хипотеза, която набра сила през последните години, предполага, че не става въпрос за размера на астероида, а по-скоро за точното разположение на удара, който разтърсил атмосферата на планетата. Дори умерено големи късове скала от космоса могат да предизвикат дълги периоди на сериозно охлаждане, ако попаднат на правилното място, съдържащо точния вид минерал.

Ако добавим факта, че ъгълът на навлизане също може да е от решаващо значение, то имаме основателна причина да си представим, че същият този астероид с ширина 12 километра е можел да бъде по-малко разрушителен, ако се е ударил няколко секунди по-късно, на малко по-различно място, под малко по-различен ъгъл.

А това значително щяло да подобри онзи ден на динозаврите, може би.

Може ли това да се случи отново?
Съзнавайки колко крехък може да е животът при масивен астероиден удар, астрономите държат очите си отворени за големите скали реещи се из космоса и техните траектории.

Според програмите за наблюдение на близки до Земята астероиди няма за какво да се тревожим в близкото бъдеще.

Ако разговорът за K-Pg ни е научил на нещо, то е, че има много променливи, които биха могли да определят степента на щетите, причинени от удар на астероид. По-малък удар на грешното място може да се окаже катастрофален, например, докато удар в по-малко обезпокоителна част на земното кълбо от по-голяма скала може да е много по-малка причина за безпокойство.

Така или иначе, всяка екосистема, която вече е отслабена се движи по ръба на своя колапс, почти сигурно няма да понесе добре голям астероиден удар. Ако не искаме да последваме съдбата на динозаврите би било добре да не се стараем толкова да се самоунищожаваме.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

България Преди 5 минути

Продължава работа по реконструкцията на ул.“Опълченска“ в участъка между бул.“Сливница“ и бул.“Тодор Александров“

.

След години на върха: Макс най-накрая е детрониран като най-популярното име на куче

Любопитно Преди 19 минути

За 2022 г. и 2023 г. най-популярното мъжко куче беше Макс, но сега царуването на популярното име като номер едно приключи.

Apple Vision Pro

Apple обмисля да направи умни очила, но под условие

Технологии Преди 58 минути

Компанията е започнала проучване на продуктите, които вече са на пазара

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Свят Преди 8 часа

Русия се опитва да изгони украинските сили от тази граничеща с Украйна територия

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

България Преди 9 часа

Движението се осъществява в едната лента в посока Варна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

Общият обем на документа е шест страници основен договор и четири страници приложения

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Свят Преди 10 часа

Захарова обвини молдовските власти в "многобройни нарушения и фалшификации"

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

Свят Преди 10 часа

Повечето европейски производители на автомобили призоваха за спешни мерки за помощ

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

България Преди 11 часа

Възстановява се движението по пътните платна на мостовото съоръжение

„Възраждане” подписва декларацията на ПП-ДБ срещу гаранции

„Възраждане” подписва декларацията на ПП-ДБ срещу гаранции

България Преди 11 часа

От партията са изпратили на ПП-ДБ проект на решение за задължаване на Министерския съвет

ДАНС и МВР докладваха за изборните нарушения

ДАНС и МВР докладваха за изборните нарушения

България Преди 11 часа

От МВР посочват, че са били предприети всички необходими мерки

<p>Президентът обяви кога ще свика новия парламент</p>

Президентът обяви кога ще свика новото Народно събрание

България Преди 12 часа

Радев заяви, че предоставя допълнително време на партиите за разговори

„Гунди - легенда за любовта“ събори 14-годишен рекорд  само за първите си 17 дни на екран

„Гунди - легенда за любовта“ събори 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран

Любопитно Преди 13 часа

Филмът на Димитър Димитров вече официално е най-гледаният български филм в новата история на родното кино

ПП-ДБ сезира Конституционния съд за изборите

ПП-ДБ сезира Конституционния съд за изборите

България Преди 13 часа

Атанасов: Внасяме конституционно искане, така че всички секции да бъдат повторно преброени

Лавров заговори за война с Европа

Лавров заговори за война с Европа

Свят Преди 14 часа

Освен това той заяви, че НАТО се подготвя да води "защитни“ битки в Тихия океан

<p>Нова хипотеза: Маската на Тутанкамон е правена за жена</p>

Маската на Тутанкамон е правена за жена

Любопитно Преди 14 часа

Според учените внезапната смърт на Тутанкамон на 18-годишна възраст е причината лицето му да е изобразено върху това на истинския собственик на маската