Х ората са животни, а животните се движат. Движещото се тяло е от основно значение за здравето на мозъка. Това важи особено за т.нар. изпълнително функциониране, включително памет, планиране, гъвкавост и организация. Но определена част от хората, благодарение на еволюцията, е достигнала социални структури и взаимодействия, от които всички ние сме част.
Въпреки предположението, че еволюционният натиск от нарастващата сложност на социалните взаимодействия, е допринесъл за появата на големите ни мозъци, начинът, по който физическата активност може да повлияе на социалното познание, е сравнително слабо проучен.
Социалното познание включва способността за разпознаване на емоции, произтичащи от виждането и чуването на емоционална регулация и отразяване чрез съпричастност към другите. Способността за социално познание е свързана с всички наши взаимоотношения с другите, академичните постижения, професионалния успех и цялостното психично здраве.
В статия, публикувана в Exercise and Sport Sciences Reviews, Себастиан Лудига, Тору Ишихара и Кейта Камиджо предлагат интересен начин за разглеждане на въздействието на физическата активност, особено на работата за издръжливост, върху социалното познание.
Тези хора разглеждат социалното познание през призмата на еволюцията. Те проучват функциите на централната и автономната нервна система и как са еволюирали, за да ни позволят да се справяме по-добре със социалните системи. Освен това този капацитет е силно чувствителен към дейността за издръжливост и аеробната физическа подготовка.
Невропептидът окситоцин, образуван и освобождаван от хипофизата, може да допринесе за социалното познание и е доста чувствителен към физическата активност. По този начин, когато можем да постигнем и поддържаме по-високи нива на аеробна физическа подготовка, може да подпомогне повишения капацитет за способности в областта на социалното познание поради регулирането на баланса на автономната нервна система.
Като общ извод Лудига и колегите ѝ предлагат, че както "кратката, така и дългосрочната физическа активност и упражненията имат потенциала да благоприятстват социалните когнитивни способности, като например разпознаването и регулирането на емоциите", вероятно чрез посредническия ефект на окситоцина.
Движението е полезно за мозъка
Става съвсем ясно, че физически активният начин на живот е благоприятен за всички наши телесни системи, включително и за мозъчната функция. Когато признаем и приемем животинската си природа, включваща движението, запазена от еволюцията, ние най-добре осигуряваме сигналите, необходими за оцеляване и развитие.
Особено що се отнася до социалното познание, тези сигнали са от решаващо значение във все по-сложното общество, силно повлияно от социалните медии. Дайте на тялото и мозъка си най-добрия шанс да се развиват, като излизате навън и се движите, като ходите, тичате, карате колело и подобни дейности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!