П ринцът на Уелс казва, че „вдъхновението и напътствията“ на майка му Даяна са били движеща сила за личния му ангажимент да се справи с бездомността.
В предстоящ документален филм на ITV принц Уилям разказва за дълбокото въздействие на посещенията, които е направил в приюта за бездомни The Passage заедно с майка си, когато е бил дете, и как това му е помогнало да види „извън стените на двореца“.
Принцът признава, че понякога се чувства виновен за това, че не е могъл да направи повече - и иска да сподели със собствените си деца чувството си за съпричастност към хората, които са изправени пред трудности.
„Когато бях много малък, майка ми започна да говори за бездомността, както аз сега говоря с децата си по време на училище“, казва принцът.
The #PrinceofWales says “inspiration and guidance” from his mother, #Diana, has been a driving force behind his personal commitment to tackle homelessness. pic.twitter.com/PV40m4efPl
— C Voice (@Icebird6666) October 27, 2024
Ако страстните проекти разкриват нещо за това, което движи някого, тогава може би подкрепата му за благотворителната организация The Passage е ключът към разкриването на характера на принц Уилям.
Базираната в Уестминстър благотворителна организация осигурява помощ и приятелство на лондонските бездомници и им помага да се настанят в сигурни жилища.
Дългогодишната подкрепа на принца за благотворителната организация, породена от детските му спомени от посещенията с майка му, е в основата на настоящия му проект Homewards, създаден за справяне с бездомността в Обединеното кралство.
„Майка ми ме водеше в The Passage. Тя заведе там и Хари, и мен. Трябва да съм бил на около 11 години, мисля, че вероятно по това време. Може би на 10. Никога преди не бях ходил на нещо подобно. И бях малко притеснен какво да очаквам. Принц Уилям: Можем да сложим край на бездомността“, казва той в документалния филм на ITV.
„Майка ми се занимаваше с обичайната си работа - да накара всички да се чувстват спокойни, да се смее и да се шегува с всички. Спомням си, че по това време си мислех, че ако всички нямат дом, ще им е много тъжно. Но беше невероятно колко щастлива беше тази среда“, спомня си принц Уилям.
The Passage разкри четири непоказвани досега снимки, на които принцът посещава лондонската им база заедно с майка си, принцесата, през юни и декември 1993 г.
„Спомням си, че имах няколко хубави разговора - просто играех шах и разговарях. Тогава ми хрумна, че има и други хора, които нямат същия живот като теб“, казва принцът за детските си посещения в The Passage.
🔵 PRINCE WILLIAM SAYS VISIT WITH DIANA TO HOMELESS SHELTER WAS EYE-OPENER
— PiQ (@PiQSuite) October 26, 2024
Full Story → https://t.co/fgBPdxYIYn pic.twitter.com/7TI4p98ygx
Принц Уилям става официален патрон на благотворителната организация през 2019 г., но тези посещения продължават както публично, така и частно през целия му живот, често с часове повече от предвиденото.
В документалния филм на ITV принцът е заснет да сервира храна и да разчиства на коледната вечеря на The Passage, прегръщайки някои от редовните посетители там. Вижда се дори как главният готвач на благотворителната организация, Клодет Докинс, го командва, докато тя организира кралския си помощник.
Той разказва за загрижеността си за някои от бездомниците, които среща, „които са в наистина лошо положение... Сякаш искаш просто да ги защитиш“.
През годините принцът казва, че е прекарал много време в събиране на информация за бездомността - сега иска да направи нещо практично, за да я предотврати.
Принцът се спира на въпроса за собствения си привилегирован статут и твърди, че смисълът на това да имаш толкова голяма публична трибуна е да я използваш добре, като предприемеш действия по въпроси като намаляване на бездомността.
„Чувствам, че с моята позиция и моята платформа трябва да постигна промяна. Прекарал съм достатъчно време в изучаване и слушане на това, през което са преминали хората, че всеки път, когато си тръгвам, се чувствам почти виновен, че не правя повече, за да помогна. Всъщност искам да видя някой да се усмихва, защото животът му е станал по-добър“, казва той.
Prince William inspired by Princess Diana in personal mission to end homelessness https://t.co/4ZQDC32SX9 pic.twitter.com/JqIbi8a0oR
— Independent Lifestyle (@IndyLife) October 27, 2024
Мик Кларк, главен изпълнителен директор на The Passage, казва за посещенията на принц Уилям: „Мисля, че той се чувства най-добре у дома, когато просто разговаря с нашите клиенти и чува техните истории. Хората могат да станат много нервни, но той умее да ги успокоява.“
Проектът Homewards на принц Уилям, който има шест водещи обекта в Обединеното кралство, има за цел да покаже, че бездомността не е неизбежна.
„Крайната амбиция е да докажем, че можем да предотвратим бездомността в тези региони, така че след това да дойдат други и да си кажат: щом те могат да го направят, защо и ние да не можем?“, казва принцът.
Той се опира на опита на Финландия, където бездомността е била ефективно намалена чрез политика на осигуряване на сигурно настаняване на хората, с комплексна подкрепа за проблеми, които допринасят за това, като психични проблеми и пристрастяване.
Сред хората, с които Уилям разговаря по време на филма, е Сабрина Коен-Хаттон, която от бездомна жена се превръща в главен пожарникар. Тя е използвала собствения си житейски опит, за да консултира настоящия проект на принца.
Лорд Джон Бърд, откровеният основател на Big Issue, предупреди за десетилетията на неуспешни инициативи за справяне с бездомността, но въпреки това подкрепи намесата на принца.
„Много съм впечатлен, че един млад мъж, който има малки деца и би могъл да отиде и да живее живота на Райли, е решил да се застъпи за работата, която иска да върши, и за работата, която е вършила майка му. Принцеса Даяна е може би единствената личност, която е хвърлила светлина върху бездомността. Това, което тя казваше, е, че това са човешки същества и аз ще се обърна към тях. И мисля, че нейният син, Уилям, каза, че това е наследството“, споделя Лорд Джон Бърд.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!