А гресията не е личностна черта, което означава, че котките не се раждат агресивни. Като цяло агресията е израз на това как се чувстват мъркащите животни, което означава, че има причина за това поведение и евентуално решение. Въпреки че на теория знаем това, със сигурност не е лесно да успокоим агресивна котка.
Сайтът за домашни любимци DogsAndCats.bg представя шест съвета как да подходите с гальовния си спътник, който е станал агресивен.
1. Спазвайте дистанция
Важно е да не блокирате пътя за бягство на вашата котка, особено ако се е ядосала. Възможността да избягат или да се отдалечат от „опасността“ им дава свободата да се отдалечат, когато пожелаят. Звучи по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но се опитайте да действате спокойно. Ако сте уплашени, това може да се види в поведението ви и котката ви може да започне да гледа на вас като заплаха. Дайте пространство на гальовния спътник и го оставете да се утеши.
2. Запазете спокойствие
Никога не трябва да крещите на вашия домашен любимец, но разбираме, че това може да е първата ви реакция, когато сте стреснати или уплашени (и може да бъде страшно да се сблъскате с агресивна котка). Спокойният подход винаги работи най-добре.
Вашият отговор на ситуацията е толкова важен, колкото и причината за агресията, защото вие сте в позиция да направите ситуацията по-добра или по-лоша. Реагирането с агресия само ще увеличи страха или безпокойството на вашата котка, което в крайна сметка ще направи нещата по-лоши.
3. Осигурете безопасно пространство
Котешката агресия може да е зов за помощ и начин да отговорите на този зов е да осигурите на мяукащия домашен любимец място, където да се отпусне и да преодолеяе стреса си. Ако имате други домашни любимци или малки деца, можете да ги разделите, за да осигурите спокойствие на вашия мъркащ приятел, а и да предпазите другите животни или деца от котката, която е агресивна в този момент и готова да се нахвърли.
4. Опитайте с феромони
На пазара може да откриете спрейове с феромони, които имат успокояващ ефект върху котките. Те могат да помогнат за намаляване на поведението и тревожността при гальовния домашен любимец.
5. Използвайте положителни методи на обучение
След като котката ви се успокои, важно е как ще подходите към нея. След като мъркащия приятел се успокои и от агресията няма и следа - може да му дадете лакомство, като го похвалите за това, че е спокоен.
6. Консултирайте се с вашия ветеринарен лекар
Ако агресията не е характерна за вашата котка, свържете се с вашия ветеринарен лекар. Внезапните промени в поведението могат да бъдат знак, че има някакво състояние налице. Ако котката изпитва болка, например от инфекция или артрит, тя може да реагира, като се нахвърли агресивно. Колкото по-рано вашият ветеринарен лекар открие здравословен проблем, толкова по-добре и толкова по-скоро котката ви може да се върне към обичайното си, щастливо състояние.
Но защо котката ми е агресивна? Възможните причини ще откриете в DogsAndCats.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!