С амо бедните хора ли трябва да пестят пари? Категорично не! Факт е, че всеки се опитва да оптимизира бюджета си по различен начин. Дори и да си мислите обаче, че се справяте добре с това, вероятно не сте чували как австралийците например гладят дрехите си без ютия, за да пестят от разходи за електричество.
Ето и някои методи за спестяване на разходи, които хората от различни страни по света използват
Япония
Японците спазват специална култура от различни хигиенни процедури. Те се мият под душа, след което си почиват във ваната. Никой от тях не иска да я пропусне. Пълненето ѝ обаче за всеки един член от семейството по отделно може да бъде много скъпо. Затова хората са решили този проблем кардинално - не сменят водата в нея. Смята се, че след като са се изкъпали преди това, вече са чисти, следователно и водата не се замърсява. Температурата пък се поддържа със специални устройства.
В други японски семейства пък предпочитат да се къпят заедно. Децата се къпят с родителите си докато не станат тиинейджъри. За жителите на Япония това дори е начин да прекарват време заедно, подобно на гледането на телевизия.
Нещата обаче съвсем не свършват дотук. След като всички членове на семейството са се изкъпали, водата от ваната се използва за пране. Много перални машини имат специални помпи, които извеждат водата от ваната.
Хората смятат това не само за чудесен начин да се спестят пари, но и да изперат дрехите си с топла вода, тъй като в Япония пералните машини нямат нагреватели.
Австралия
69% от австралийците признават, че се опитват да избегнат гладенето на дрехите си. 41% от тях пък казват, че никога не използват ютия.
Тези находчиви хора намират различни начини да изгладят измачканите си дрехи. Един от начините - като закачат дрехите си на закачалки и ги оставят в банята, докато някой си взема душ. Парата изглажда гънките, а по този начин се спестява и електричество, и време.
Южна Корея
В Южна Корея, както и в много европейски страни, електричеството е скъпо и много домакинства нямат централно отопление.
Ето защо през зимата в домовете в Южна Корея е много студено - в най-добрия случай може да бъде около 20 градуса по Целзий. Хората обаче са измислили интересен начин, за да се стоплят. Те поставят палатки върху леглата си и няколко души спят вътре в тях.
Освен това, подобно на много други държави по света, и в Южна Корея се опитват да пестят вода. По време на кризата някои жени дори са купували тъмни ризи на съпрузите си, за да ги перат по-рядко, тъй като пералните машини консумират около 17% от цялото количество вода, което се използва. А и почистващият препарат също не е безплатен.
В Европа
Германците са изключително пестеливи хора. Те се опитват да носят дрехите си възможно най-внимателно, за да могат да ги продадат по-късно. Около 1/3 от всички германци дават дрехите си в магазини за втора употреба или ги продават в интернет.
Германците не са фенове на купуването на нови дрехи - средностатистическият човек харчи около 700 долара годишно за дрехи.
Във Великобритания пък харчат повече от 1100 долара годишно. Тайната е, че германците, подобно на много други европейци, обичат продажбите и винаги ги чакат с нетърпение.
Много французи пък дори си вземат почивни дни по време на разпродажбите, за да си купят дрехи на по-ниски цени.
Голяма част от европейските къщи и апартаменти нямат централно отопление. А използването на отоплителни уреди може да излезе наистина скъпо. Хората обаче са намерили решение и на този проблем. През нощта те изключват отоплението и поддържат температурата посредством нагреватели във формата на играчки в леглата си.
Европейците обичат отстъпките и добрите предложения, когато пазаруват храна. Ето защо и често купуват неща, които не им трябва в момента, но могат да съхранят и използват по-късно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!