Е дна от основните причини за развитие на заболяванията на дихателната система и смърт е замърсяването на въздуха. Мрачната статистика е категорична в цифрите - около 5,5 милиона души по света умират годишно заради болести, свързани с проблеми в дихателните пътища.
Затова и превенцията при случаите, в които сме наясно, че нивата на вредни емисии във въздуха са над допустимата граница, е от ключово значение. Ето и няколко основни съвета как да процедираме в подобни ситуации.
1. Ограничете престоя на открито
Най-добрият вариант би бил, ако имате възможност да останете в затворени помещения, независимо дали в дома си, в офиса или други сгради. Ограничете всякакъв престой на открито, докато е ясно, че е надвишен прагът на допустимо замърсяване и съдържание на прахови частици във въздуха.
2. Избягвайте кръстовища, централни улици и места в близост до мръсен въздух
Обикновено въздухът, намиращ се в близост до пътища с интензивен автомобилен трафик, е най-мръсен. Същото важи и за места, на които има конкретен причинител на проблема. Затова избягвайте да се движите в близост до тях, а ако нямате друга опция, то ходете по възможно най-вътрешната страна на тротоара, откъм сградите, които спират притока. Подлезите също са добър вариант.
3. Носете маска
Докато спазвате горепосочения съвет, го правете, използвайки маска тип FFP3 (продава се във всяка аптека). Тя е най-оптималното работещо средство за предпазване от мръсен въздух. Прилепва плътно към устата и носа и се счита, че филтрира до 98% от него.
4. Избягайте извън града
Всеки парк с растителност, независимо дали говорим за гора, планина или всякакъв вариант, в който сте в близък досег с природата, е добро място, на което да избягате от градската среда. Дърветата филтрират въздуха и неслучайно именно там въздухът е най-чист.
5. Затваряйте прозорците при обявено замърсяване и проветрявайте нощем или рано сутрин
Когато има обявено замърсяване, избягвайте да отваряте прозорците, за да не допускате мръсен въздух във вътрешните помещения. Ако все пак държите да проветрявате, го правете или нощно време или рано сутрин, когато поне автомобилният трафик не е толкова засилен.
6. Шофирайте със затворени прозорци
Ако ви се налага да използвате автомобил за придвижване, не отваряйте прозорците, за да не пускате мръсния въздух в купето. А ако имате възможност въобще да не го използвате, вероятно ще допринесете и нивото на прахови частици във въздуха да е по-ниско.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!