Ч ерният петък дава старт на най-големия период за онлайн пазаруване през годината. Но тази лудост на онлайн харченето е и разгарът на сезона за измамниците и киберпрестъпниците и е важно да бъдем предпазливи, ако не искаме да ги улесним. Няколко предпазни мерки са достатъчни, за да се гарантира, че шопинг терапията няма да се превърне в сериозен проблем за финансите ви и за нивото на стрес.
Готови ли сте за проверка на безопасността?
Дългогодишната американска традиция за търсене на изгодни оферти на Черния петък се наложи в световен мащаб, като голяма част от разходите вече се извършват онлайн, а не в магазини. Киберпонеделникът, създаден през 2005 г., за да насърчи харченето по интернет, сега на практика е продължение на разпродажбите на Черния петък.
Докато купувачите се подготвят да използват кредитните си карти, киберпрестъпниците са повече от готови да се възползват от хората, които търсят оферти за Черния петък и Киберпонеделника.
След като през 2020 г. пандемията изпрати много купувачи на Черния петък онлайн, тенденцията се запази и през 2021 г., като предпазливите купувачи избягват тълпите и натоварените търговски центрове. А финансовите последици от пандемията могат да направят хората по-податливи на измамни "изгодни оферти".
Купувачите, които са затегнали коланите след началото на пандемията, може да са по-склонни да вземат прибързани решения, особено ако нивата на стрес са високи. Фалшиви уебсайтове, имитиращи адреси на уважавани търговци на дребно, са често срещан начин за привличане на хора.
Един от начините, по който измамниците привличат купувачите към фалшиви сайтове, е като изпращат по електронната поща купони и оферти, които са "твърде добри, за да бъдат пропуснати". Но вместо да кликвате върху линковете в имейла, потърсете сделката на официалните сайтове на търговците на дребно.
Ако офертата, изпратена по имейл, звучи твърде добре, за да е истина, вероятно е така. Не се увличайте толкова много от идеята за изгодна покупка, че да забравите да вземете мерки за онлайн безопасност.
Кликването върху връзки в съобщения или публикации в социалните мрежи може да доведе до фишинг сайтове или сайтове със зловреден софтуер, чийто софтуер може да хакне данните ви или да повреди компютъра ви.
Преди да започнете да пазарувате онлайн, обезопасете устройствата си. Компютрите и телефоните, които не са защитени със силен антивирусен софтуер, е по-вероятно да бъдат засегнати от зловреден софтуер. Уверете се, че сте актуализирали всичките си устройства до най-новата версия, вместо да натискате бутона "напомни ми по-късно".
Ежедневно проверявайте онлайн извлеченията и не забравяйте да попитате за всичко, което не разпознавате веднага - дори и да става въпрос за малка сума. Не забравяйте, че клонирането на карти и недобросъвестните касиери също могат да бъдат рискови фактори.
Измамите в социалните мрежи могат да хванат хората в неведение. С наближаването на сезона на празничното пазаруване избягвайте импулса да кликвате върху примамливо изглеждащи оферти, които се появяват във вашия канал.
Много банки и компании за кредитни карти вече предлагат безплатни телефонни известия за всяка активност по сметката ви. Така че, ако картата ви бъде използвана, ще разберете за това веднага и ще можете да предупредите банката.
Дебитните карти обикновено предлагат много по-малка защита срещу измами, отколкото кредитните карти. Не се поддавайте на изкушението да запазите данните си за следващото посещение. Ако сайтът бъде засегнат от нарушение на сигурността на данните, вашите данни могат да бъдат компрометирани.
Изразът "бързата работа срам за майстора" важи с особена сила, когато става въпрос за онлайн дейност. Кибератаките могат да се случат за миг, затова забавете темпото и проверете два пъти всеки детайл на сайта, преди да въведете каквито и да било данни.
Ако търсите сделка, търсете в сайтовете на търговците на дребно, а не просто в търсачката. Като проверявате за оферти при реномирани търговци на дребно, ще знаете, че няма да бъдете пренасочени към съмнителен сайт.
Ако имате общ акаунт с половинката си, обсъждайте всичко, което сте купили или планирате да купите. Знаейки какво трябва да има в извлечението, можете по-лесно да забележите подозрителна дейност.
Съхраняването на паролите и данните ви при множество доставчици може да увеличи риска да станете жертва на нарушение на сигурността на данните. Много търговци на дребно имат възможност да пазарувате като "гост", без да създавате акаунт, което може да е по-безопасен вариант.
Преди да въведете каквато и да е информация, проверете дали уебсайтовете са сигурни.
Трябва да търсите знак за катинар в адресната лента и да проверите дали има "s" преди или след "http". Това показва, че уебсайтът е криптиран и защитен. Това не е безотказно, но услуги като Google Safe Browsing могат да добавят още едно ниво на сигурност.
Пазаруването трябва да бъде приятно изживяване, независимо дали става въпрос за магазини или онлайн. Като се уверите, че сигурността ви е на ниво, ще бъдете спокойни, че няма да получите неприятни изненади.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!