А кнето може да развали дори идеалния ви вид. Акнето започва да създава проблеми в юношеска възраст, когато работата на мастните жлези се засилва, както и по време на преструктурирането на тялото. Много е важно да се намерят онези средства, които наистина ще помогнат за справяне с проблема.
Обърнахме се за съвет към Албина Глузман, козметик с медицинско и фармацевтично образование, с повече от 15 години опит.
Страшно е да се погледнете в огледалото: Откъде идва това акне?
Акнето е възпалително кожно заболяване, което възниква поради прекомерно производство на себум и запушване на мастните жлези. Може да има много причини за това нещастие. На първо място, хормонални промени. Това е особено вярно по време на юношеството, но може да се случи и при възрастни. Среща се и при бременни жени и жени след раждане. Може да бъде причинено и от стрес, неправилна грижа за кожата и други фактори. И някои изследвания показват, че храни с високо съдържание на захар и млечни продукти могат да влошат акнето. Нека обаче не правим гръмки изявления и да се откажем напълно от бонбоните. Диета за акне, разбира се, ще помогне, но няма да го излекува.
Какво е възможно и какво не?
„Никога не трябва да изстисквате пъпките сами“, казва специалистът.
Дори да видите бели глави, не ги докосвайте. Просто изглежда, че бързо ще се отървете от грозотата. Всъщност изстискването на пъпки може да разпространи инфекцията, да причини белези и да влоши кожата ви. По-добре е да се свържете с козметик за професионално почистване.
„Акнето изисква систематичен подход, който включва както посещение в клиника, така и спазване на правилата за домашни грижи. Само с интегриран подход можете да постигнете наистина добри резултати, да избавите кожата си от неприятни обриви и да предотвратите повторна поява на заболяването в бъдеще“, казва Албина Глузман.
Домашни грижи
Важно е да изберете козметика, която е подходяща точно за вашия тип кожа. Ако не знаете вашия тип кожа, козметолог ще ви помогне да го определите и ще ви препоръча оптимална грижа. Например продуктите със салицилова киселина са подходящи за мазна кожа, а овлажнителите без комедогенни компоненти са подходящи за суха кожа.
Както знаете, грижата за лицето у дома се състои от три етапа.
Първо: прочистване
На този етап замърсяванията се отстраняват от повърхността на кожата и това не е само грим и частици прах, утаени върху кожата, но и излишък от себум и мъртви епидермални клетки. Редовната употреба на този гел помага за нормализиране нивото на омазняване на кожата и подобряване на общото й състояние. След като измиете лицето си, трябва да го избършете с тоник. По принцип е идеално да правите това след всеки контакт на кожата с вода, например след измиване на маската и пилинг. Благодарение на тоника се неутрализира въздействието на водата върху лицето и се възстановява правилният баланс на кожата.
Втори етап: интензивно лечение
Това включва прилагане на концентрирани продукти, като серуми. Обикновено са с лека текстура, с концентриран състав, интензивен и целенасочен ефект.
Предимства: тонизират кожата, значително намаляват зачервяванията и видимостта на вените; нормализират състоянието на кожата и повишава нейните защитни функции; имат антиоксидантни свойства; повишава стегнатостта и еластичността на кожата; успокояват, облекчават дискомфорта и раздразнението, възстановяват защитната бариера на кожата; попиват моментално, без да усеща лепкавост.
Трети етап: хидратация и защита. Това включва използването на крем, емулсия или течност, които могат да предпазят кожата от дехидратация и неблагоприятни фактори на околната среда.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!