С лучвало ли ви се е да се въртите в кръг, използвайки навигацията на телефона си? А туристическата карта, която сте получили на рецепцията в хотела, съвсем не прави нещата по-лесни.
На много от нас се е случвало… или поне на тези, които имат лек проблем да се ориентират в пространството. Ама съвсем лек…
В такива ситуации ни се иска да се бяхме родили с малко повече чувство за ориентация, но за нещастие, не всеки го получава с раждането. За сметка на това обаче, може да се научим.
Как някои хора могат да разпознаят накъде е север със завързани очи,
а други имат затруднения да назоват ляво и дясно?! За някои от нас умението да се ориентираш е нещо като дарба, която само подбрани щастливци притежават. И донякъде е така.
Един лесен трик за по-продуктивен и успешен ден
Това умение се нарича чувство за ориентация и се състои от няколко различни фактора, които не присъстват в личностната характеристика на всеки от нас. Към тези фактори спадат това как възприемаме пространството, доколко картата в представите ни съвпада с реалната карта на света и как свързваме различните обекти и реалното им местоположение в заобикалящия ни свят.
Не на всеки се удава, но експертът по пространствено мислене Мери Хегърти, твърди, че дори и да не са родени с добро чувство за ориентация, хората могат да го научат и развият.
Как да се ориентираме по-добре в пространството?
Хегърти споделя няколко прости стъпки за по-добра ориентация:
Изберете голям паметник,
който да ви служи като ориентир за посоките. Може да се ориентирате и по повече от един паметник, но е важно да запомняте през кои улици минавате и какви обекти има около вас.
Слънцето изгрява от изток и залязва на запад
Така лесно може да се ориентирате в коя част на населеното място се намирате или пък в планинския регион, но ако имате проблеми с ориентацията не е много препоръчително да се лутате сами по планинските склонове, водейки се по слънцето (по-добре вземете опитни водачи със себе си…ей така, за всеки случай).
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ПРАВИЛАТА, КОИТО ГЛУПАВИТЕ ХОРА СЛЕДВАТ
Мъхът расте от северната страна на дърветата
Това също е добър ориентир. В градската среда също има такива ориентири, но са специфични за различните градове, затова трябва да почетете малко, преди да тръгнете да се лутате сами по улиците.
Навигацията на телефона ви
Съществува всеобщото вярване, че колкото повече използваме навигацията на телефона си, толкова по-лоша става ориентацията ни. И всъщност е така.
Навигацията е полезна (когато функционира правилно и не ни кара да минаваме през сгради или да се въртим в кръг, преди да продължим направо), защото тя просто ни съпътства крачка по крачка към крайната дестинация.
Това обаче ни прави мързеливи и ни кара изобщо да не обръщаме внимание на заобикалящата ни среда, защото забиваме поглед в телефона и гледаме къде се движим по картата.
Технологията би могла да ни бъде и от полза, ако я използваме, без да изключваме мозъка си от играта. Д-р Сюзън Бари например получила от своя съпруг шапка, която вибрирала всеки път, щом се обърнела на север. Така с времето д-р Бари осъзнава, че чувството ѝ за ориентация доста се е подобрило, поради стимулите, получавани от шапката.
Според д-р Хгеърти смартфоните могат да бъдат използвани по същия начин, стига да го правим съзнателно и правилно.
Вместо да се оставяме на навигацията да ни води
и да следим движещата се точка по картата, можем да се оглеждаме повече и да правим връзка между улиците, посоките и обектите, които ни заобикалят. Така ще си набавим база данни, която мозъкът ни може да използва, за да се ориентира по-късно.
И също така е важно да минаваме по различни пътища до местата, които посещаваме най-често, за да разширим познанията си. Не очкаквайте да се превърнете в майстори по ориентация спазвайки тези прости стъпки, но пък със сигурност, ако сте постоянни, ще започнете да спестявате доста време, което обичайно губите в лутане.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!