А ко човек постоянно отлага нещо за по-късно, вярвайки, че може да направи това, което е планирал по-късно, това се нарича „синдром на отложения живот“ (PDS). За да направи нещо в момента, човек трябва да преодолее страха и неувереността в себе си, а понякога и просто мързела. В противен случай такова състояние може да доведе до депресия, каза в интервю психологът Александра Малахова.
Както обясни специалистът, човек с такъв синдром се отнася към живота си като към чернова, вярвайки, че подходящият момент за важни неща ще дойде в бъдещето. Този момент обаче все не идва.
Човек не се чувства активен автор на това, което му се случва. И той не може да започне да живее, да действа, да изпълнява своите желания и нужди. Най-често причината за това е страхът да продължим напред и да направим грешки, каза психологът.
Откъснати и деспотични: 5 начина да разпознаете нарцисиста
Специалистът подчертава, че подобни страхове често идват от детството. Например, ако родителите постоянно са правили нещо за детето, не му позволяват да се опита сам да се справи с тази или онази задача. В резултат на това в зряла възраст такъв човек, който няма опит в правенето на грешки, ще се страхува да не направи грешка и затова остава на едно място, не се движи никъде и не опитва нищо. Това обаче води до неудовлетвореност, която впоследствие може да причини депресия, неврози и други разстройства и дори да доведе до разрушаване на отношенията с близките.
За да се справите със „синдрома на отложения живот“, психологът посъветва да се опитате да станете обикновен жив човек, който осъзнава, че е нормално да бъдете несъвършени.
Трябва да работите върху страха от грешки, да си позволите да правите грешки и да бъдете спонтанни. Необходимо е да се разбере, че милиони хора са правили грешки и ще го правят в бъдеще: в това няма нищо лошо. Важно е да започнете да действате, да опитате да направите нещо ново“, обобщава Малахова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!