П оставянето на силни граници ни показва уважение най-напред към нас самите. В ежедневието всеки един от нас е поставен в различни ситуации. Живеем във време на динамика, когато сме изправени пред различни избори.
Със сигурност всеки един от нас е попадал в ситуации, в които му се е искало да каже "не", но в същото време не го е направил. Съществува и обратната ситуация, при която ни е трудно да кажем "да" и да примем дадено нещо.
Ние притежаваме различни видове силни и слаби черти от характера. Изграждането ни като личности започва от детството, а научаването на уроците продължава през целия ни живот.
Ситуациите от ненаучените уроци се повтарят
Това е така, защото ако днес ни е трудно да кажем "не" и не го променим, то ситуацията ще се повтори и утре, и след месец, и след година. В момента, в който научим урока - няма да бъдем изправени пред подобни предизвикателства. Поставянето на здравословни граници ни помагат да запазим психичната си енергия в различни ситуации.
Поставяне на граници в семейството
Семейството е нещото, което ние не избираме. Това са хората, на които можем да разчитаме и, които би трябвало да бъдат до нас във всяка една ситуация. Здравото и стабилно семейство ни дава чувство за сигурност и увереност в живота. Независимо в какво семейство сме израстнали, всеки един от нас трябва да се научи да поставя граници както към майка си и баща си, така и към останалите членове на фамилията.
Здравите граници в семейството са едни от най-трудните за поставяне, защото тук участващите в дадени ситуации имат очаквания. Понякога при добре поставени граници може да се наблюдават съпротиви, обвинения или реакции като насаждане на чувство за вина. Независимо от ситуацията е добре да правим компромиси, но в същото време не трябва да пренебрегваме себе си и да бъдем отдадени първо на нашите роднини, а след това на желанията ни.
Поставяне на граници с партньора
Във всяка една здравословна връзка е необходимо да има силно поставени граници, които да бъдат придружени с любов, разбиране, доверие, подкрепа и компромиси.
Личното време и личната свобода трябва да бъдат част от ежедневието ни въпреки, че сме обвързани. Няма как двама души да бъдат неразделни и да могат да бъдат постоянно отдадени един на друг.
Поставяне на граници с приятели
Приятелите са част от нас, както семейството и партньора. При добрите приятелства също е необходимо да бъдат изградени стабилни граници, за да може тези отношения да бъдат по-стабилни, по-чисти и по-изяснени.
Комуникацията и изговорянето на нещата с приятелите е ключ към дългогодишните отношения. Взаимната помощ и подкрепа също заздравява тези взаимоотношения.
Приятелите е важно да ни разбират и подкрепят във всяка една ситуация. Те не трябва да се сърдят, когато им бъдат поставени граници, тъй като това е наше право.
Поставяне на граници в работата
Работата заема голяма част от нашето ежедневие. На работното място също, за да се чувстваме добре е необходимо да имаме добре поставени граници както с колегите, така и с шефа. Недопустимо е колегите ни да знаят повече за личния ни живот, отколкото приятелите или роднините ни.
Приемането на колегите за приятели крие огромен риск за бъдещи напрегнати ситуации. Вършенето на допълнителни услуги на работното място трябва да бъде поощрено поне с благодарност, но и отказването да бъде свършено нещо извън работните задължения също е необходимо да бъде приемано.
Разбирателството и сплотения екип ни дават пълноценни работни отношения. Това може да бъде постигнато само и единствено с добре поставени здравословни граници.
Поставяне на граници на самите себе си
Необходимо е да се научим да поставяме граници и на самите себе си. Това е така, защото целият ни живот със сигурност ще премине с нас самите.
Дали ще бъдем удовлетворени или не, зависи отново само и единствено от нас. Всеки един от нас има изградена различна гледна точка за нещата от живота, за своите възгледи, норми, етика и отношение.
Една от най-здравословната граница, която може да изградим със самите себе си е да бъдем благодарни и да вършим добри дела.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!