П одобряването на концентрацията на детето е един от начините да се стимулира потенциалът му за утрешния ден. Благодарение на тази функция, те ще могат да обработват информацията по-ефективно и да решават проблеми в ежедневието си. Като родител вашата помощ е решаваща, за да могат те да събудят и развият талантите си.
Има техники, които са толкова забавни, колкото и ефективни в тази насока. Работата по управлението на времето и емоциите е от съществено значение.
Концентрацията е умственият капацитет, който позволява на човека да съсредоточи постоянното си внимание върху стимул или задача. Нещо толкова лесно за дефиниране представлява в действителност сложен когнитивен процес. Ние ви даваме няколко съвета в тази насока:
1. Посрещнете първо основните нужди
Преди да се задълбочите в самите стратегии, има един аспект, който трябва да запомните. За да се подобри концентрацията при децата, е необходимо да са изпълнени на първо място техните основни нужди. Става дума за неща като сън, храна и вода. Ако детето не се е наспало или е гладно, мозъкът му ще бъде подложен на стрес.
Здравословният и спокоен сън е от ключово значение за доброто когнитивно развитие в детството. В този смисъл, за да се развият процесите на концентрация и внимание, си струва да се вземат предвид следните насоки:
- Предотвратете заседналия начин на живот на децата.
- Старайте се храненията им да са разнообразни и балансирани.
- Намалете времето за използване на електронни устройства.
- Насърчавайте ги да извършват физически дейности на открито.
- Опитайте се да следвате едни и същи навици всеки ден.
- Убедете се, че спят необходимите часове според възрастта им.
- Давайте им почивка и свободно време след домашно и учене.
Когато се приберат от училище, им дайте време да се отпуснат за един час и да хапнат. Това време ще им позволи да се възстановят психически, за да започнат училищните си задължения малко по-свежи.
2. Грижа за психическото здраве
Стресът в ранна възраст влияе върху структурата на мозъка и неговите когнитивни способности. Дете с тревожност, хиперактивност или склонност към избухвания, ще има сериозни проблеми с фокусирането на ума си и концентрацията.
За да се подобри концентрацията на децата, е добре да приложите следните практики:
- Научете ги на техники като дълбоко дишане.
- Практикувайте медитация или осъзнатост с тях.
- Напътствайте ги да знаят как да управляват ежедневния стрес.
- Инициирайте ги в изучаването на емоционалната интелигентност.
Когато детето е изправено пред изпит, е от полза да му дадете съвети за управление на тревожността. Избягването на песимистични мисли и страха от провал е от ключово значение и ще им помогне да се съсредоточат върху ученето.
3. Стимулирайте любопитството
За да се подобри концентрацията на децата, е важно да се стимулира тяхното любопитство. Мозъкът функционира оптимално, ако има положителен емоционален компонент, подсилен от интереса. В края на краищата, внимание се задържа за прекалено кратко, ако няма ясна мотивация за децата.
В интерес на истината любопитството в ранна възраст подобрява паметта. Ето защо винаги е препоръчително да се насърчава.
4. Възнаграждения
Създаването на система за възнаграждение изгражда положителни навици у децата. Препоръчва се обаче този поведенчески механизъм да бъде временен и децата да се ръководят от собствената си вътрешна мотивация.
Можете да установите модел на малки ползи, когато те демонстрират поведение, фокусирано върху изпълнението на задачата. Награждаването им с нещо просто, но положително, ще ги мотивира да продължат да изпълняват съвестно задълженията си.
5. Игри за памет и внимание
Има онлайн приложения, които подобряват паметта и вниманието при децата. Ако се използват правилно, те са обогатяващ инструмент за стимулиране на изпълнителните функции. Също така, извън самите екрани, е възможно да се оптимизира концентрацията чрез различни семейни игри.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!