Подкрепено от ЛъкиФит
Наднормените килограми не се отразяват само на външния ни вид. Те увеличават риска от редица сериозни болести, които са сред водещите по инвалидизация и смъртност; ограничават възможностите за участие в социалния живот, вредят на самочувствието.
При наднорменото тегло например рискът от заболявания на сърдечно-съдовата система се увеличава с 32%, при затлъстяване процентът става 82. При затлъстелите хора се срещат 10 пъти по-често втвърдени, удебелени стени на артериите, спрямо хората с нормално тегло.
Наред с високото кръвно, инфаркт, инсулт, наднормените килограми предразполагат към диабет, злокачествени заболявания, увеличени масти в кръвта - все неща, които съкращават с около 7 до 10 години живота. Впрочем, затлъстяването е второ след пушенето по предизвикване на преждевременна смърт.
В допълнение идват задъхването, лесната умора, ставните проблеми и т.н., които ограничават хората с наднормено тегло в тяхната социална активност, в реализацията им в професията и личния живот - те изпадат в изолация.
От всичко до тук е ясно, че към свалянето на излишните килограми човек трябва да подходи сериозно, с грижа за здравето и живота си. И вместо да се обърква между многобройните чути или прочетени тук-там диети, илачи и прочее, е най-добре да се обърне към специализираните клиники като да речем ЛъкиФит в Банско, където отслабването е без глад и се провежда по научни комплексни методи. Освен това в клиниките се правят персонални здравословни планове, които се съставят след медицински прегледи и протичат под лекарски контрол.
Така за седмица може да се свали до 6 на сто от теглото, а за 14-дневен курс - до 8 на сто. Според здравословното състояние и възможностите, се комбинират хранителни режими и физическа активност, за да бъде разходът на енергия по-голям от приема.
Физическите активности са различни - танци, аеробни упражнения, басейн, конна езда, йога, лечебни гимнастики, фитнес. А с дългосрочните планове за година теглото може да се намали до 30%.
Навици, от които трябва да се откажем
Наднорменото тегло неизменно е свързано с редица привички. Толкова сме свикнали с тях във всекидневието - сякаш са някакви "дреболии", че дори не се замисляме. А те способстват за трупането на килограми и са сериозна бариера пред желанието ни да отслабнем.
Трябва например да ядем, само когато сме гладни. Само че "избиването на нерви" с ядене се среща при много хора. Това си е живо тъпчене с храна, която не е нужна на организма, а и претоварва храносмилателната система.
Ако ни е нервно, по-добре да направим няколко дълбоки вдишвания, прикляквания, обиколка на офиса. Понякога човек "хапва", дори защото няма какво да прави в момента. Ако се хванем, че се готвим да го направим, е добре да прочетем нещо, да свършим някаква работа, да излезем да се разходим. Ядем, без да има нужда, и когато "за по-интересно" се събираме в някой приятел да гледаме мач по телевизията. Ако ще отслабваме, поне докато си изградим полезни навици за храненето, е добре да избягваме компаниите с продължителни почерпки.
Друга грешка е да се храним между другото - докато вършим нещо на компютъра, бързаме нанякъде по улицата или с колата, или вечер пред някой сериал по телевизията. Така човек не усеща кога преяжда. Храненето трябва да е самостоятелна дейност със съсредоточване в храната и вкусовете, залъците да се сдъвкват добре. Хаотичното хранене през деня - "когато както стане" също е масово и също допринася за напълняването.
То трябва да се замени с ритъм - закуска, обед, ранна и лека вечеря с две междинни закуски с плодове преди обяд и след обяд. Пиенето на сладки газирани напитки по време на хранене е едва ли не нещо обикновено, но всъщност изобщо не е подходящо за отслабване - тези напитки са доста калорични. Добре е да се изпива чаша вода около половин час преди хранене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!