Страхът може да бъде доста деструктивен.
Разбира се, той ни предпазва от опасности, но когато се появи в ситуации, в които трябва да сме уверени, като например интервю за нова работа или първа среща, не е най-полезното нещо за нас.
За щастие има различни методи, с които той може да се потисне или превъзмогне. Как се случва това?
Идентифицирайте страха
Страх не е просто чувството, когато стоите на ръба на висока скала или срещнете гладна мечка в гората.
Страхът може да бъде фактуален (рационален) или фикционален (ирационален), смята ученият, изследващ човешките страхове – Мери Пофенрот.
Фактуалният страх е такъв, който произлиза от истинска заплаха за живота ни – срещата с гладна мечка и стоенето върху високата скала са добър пример за този тип страх. При него фактите говорят, че наистина има от какво да се страхуваме.
При фикционалния страх фактите също говорят, че трябва да се страхуваме. Тези факти обаче най-често са истина само в нашата глава. Страх от провал, страх, че ще се изложим, страх, че някой ще ни изостави. Да, може в този страх да се крие доза вероятност, но страхът в случая е излишен и не ни защитава, защото обхваща неща, над които най-често нямаме контрол.
Как да разграничим страховете си?
Проблемът е, че мозъкът ни реагира еднакво и на двата типа страх. Частта, отговорна за емоциите – амигдалата, и в двата случая изключва системи, които в момента не са нужни, като храносмилателната система и либидото, за да можем да се концентрираме и да излезем от опасната ситуация живи.
Ако обаче всеки ден изпитваме някакъв страх, то тялото ни е подложено на постоянен стрес, който по никакъв начин не може да бъде здравословен за нас. Затова трябва да се научим да разграничаваме страховете и да ги контролираме.
За да контролираме един страх,
трябва да разпознаем, че той е налице, да разберем откъде произлиза и да намерим начин да се отървем от него.
Учестено дишане? Учестен пулс? Студена пот или горещи вълни? Пресъхнала уста? Трудно се концентрирате и усещате чувство на тревожност? Това са симптомите на страха. Ако имате повечето от тях или различни в комбинация, то най-вероятно ви мъчи страх.
За да се отървете от него и да освободите тялото си от стреса, трябва да го идентифицирате. Фикционален или фаткуален е той? Ако можем още в началото да достигнем до извода, че страхът, който тормози съзнанието (и тялото ни), е ирационален, е доста вероятно, да се отървем от него, преди да е задействал амигдалата ни и тялото ни да премине в защитен режим.
Ако дотук страхът не е изчезнал,
то вече е време да се изправим директно срещу него.
При фактуалния страх е добре да предприемем стъпки, с които да се предпазим. При фикционалния обаче заплахата не е реална, затова единственото, които ни остава е да го осъзнаем и да превъзмогнем.
Дълбокото поемане на въздух в продължение на няколко минути най-често ни помага да се отпуснем и овладеем. Ирационалните страхове обаче изчезват само когато се изправим срещу тях и ги надраснем.
Ако ни е страх от провал, може би наистина трябва да положим повече усилия, за да се справим добре със задачите, но веднъж щом сме направили всичко нужно, трябва да се успокоим и да прогоним страховете от съзнанието си.
Страх, че връзката ни ще се разпадне? Това би довело само до параноя, стрес и доста вероятно до неприятни ситуации, които самите ние ще създадем. Затова е по-добре да говорим с партньора си и да изясним какво ни кара да се страхуваме, за да го превъзмогнем заедно.
Какъвто и да е страхът, най-важно е да не го игнорираме. Може би всичко това ви се струва смешно или глупаво, може би в този смисъл вие сте „безстрашни“, но всеки има страхове – както рационални, така и ирационални, и кошмарите, които ви будят нощем са някои от тях.
Може би е добре да се замислите над това. Да установите, че страховете са налице, да ги идентифицирате и прогоните.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
От какво сме се страхували преди
Кои са правилата, които глупавите хора следват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!