Кои са основните принципи при отглеждането на куче, които до голяма степен гарантират неговото добро здраве?
Трябва да се следват някои основни правила. На първо място, важно е да се спазва имунизационният календар, а заедно с него да се правят редовни обезпаразитявания срещу външни и вътрешни паразити. Необходимо е да се осигурят и достатъчно разходки и умерени физически натоварвания, за да се гарантира добър тонус на домашния любимец. От много голямо значение е и правилното хранене с подходящи за възрастта и породата храни, както и спазването на хранителен режим.
Как най-правилно да избираме храна за кучето ни? Чували сме, че трябва да яде комбинация между човешка и гранули - това вярно ли е?
Практиката показва, че най-добрият вариант е да се придържаме към един вид храна. Когато тя се сменя често и на домашния любимец се дават и човешки храни, зачестяват проблемите с храносмилателната система. Стомахът на кучето е много чувствителен към резките промени на хранителните продукти, както и към храна, която съдържа подправки. В този смисъл комбинацията от човешка и гранулирана храна не е добър избор. Аз съм привърженик на качествената и подходяща за възрастта на кучето гранулирана храна. Така количеството, което трябва да се приема, може да се разпредели правилно и да се намали рискът от наднормено тегло.
Какви са правилата за хранене според килограмите на домашния любимец?
От килограмите на кучето се определя приблизителната дневна дажба. Тя зависи от много фактори като възраст, физическо натоварване, качество на храната и нейния вид /домашна, консервирана или гранулирана/. При домашно приготвените храни не може да се определи правилната дневна доза. Консервите са с много високо водно съдържание, което силно увеличава дневния порцион. Например куче с тегло около 20 кг трябва да изяде приблизително 1,5 кг на ден. При качествените гранулирани храни дажбата е значително по-малка, но въпреки това кучето не е гладно. Така се избягва прекомерното разширяване и препълване на стомаха и свързаните с това проблеми. Ориентировъчното количество храна, което куче с тегло около 20 кг е препоръчително да приема на ден, е 300 г Аз винаги препоръчвам дневната дажба да се разделя на 2 приема, а при подрастващите кученца да е дори на поне 3 приема.
Много хора имат навика да прехранват домашния си любимец. Как да избегнем потенциалните рискове за здравето на кучето вследствие на наднормено тегло?
Прехранването е много често срещан проблем. За да не се допусне, трябва да се спазват препоръчаните от производителя дози и храната да се дава на 2 приема. Ако наднорменото тегло вече е факт, то тогава е необходимо да се назначи подходяща диета с нискокалорични храни или специализирани храни за отслабване. Много важни са и дългите разходки.
Трябва ли стопаните да обръщат внимание на денталната хигиена на кучето и защо?
Денталната хигиена е от ключово значение за щастливия и продължителен живот на домашния любимец. Кучето използва зъбите си не само за хранене. С тях то общува със себеподобните и със стопаните си, играе, носи различни предмети и живее пълноценен живот. Грижите за устната хигиена трябва да започнат още от съвсем ранна възраст. Така ще могат да се изградят полезни навици и ще се поддържа добро здраве на устната кухина. Лошата хигиена може да доведе до сериозни проблеми и да увеличи риска от заболявания. Болестите на зъбите и венците са широко разпространени и засягат около 80% от кучетата над тригодишна възраст. Интересен факт е, че 90% от стопаните не са наясно, че домашният им любимец страда от дентално заболяване, докато не се появят по-видими признаци. Затова от ключово значение са добрата хигиена и редовната профилактика.
А как да се грижим за здравето на венците и зъбите на кучето?
Има няколко основни съвета, които винаги давам на стопаните на кучета. Поне веднъж годишно водете домашния си любимец на профилактичен преглед при специалист. Той ще ви даде насоки как да следите денталното здраве на кучето си и в домашни условия.
Добрата хигиена на устната кухина е от основно значение за здравите зъби и венци. Затова мийте ежедневно зъбите на домашния си любимец със специална четка и паста, наистина е важно това да се превърне в навик. Много добър вариант за поддържането на денталното здраве на кучетата са и лакомствата за устна хигиена, които са под формата на пръчици.
Какво е действието на денталните лакомства за кучета - имат ли превантивен ефект?
Денталните лакомства могат да се ползват за поддържането на устната хигиена на кучетата в домашни условия. Те притежават няколко много важни предимства – отстраняват ефективно зъбната плака и зъбния камък и имат масажиращо действие, което допринася за здравината на венците. Също така въпросните пръчици са с дезинфекциращ ефект върху цялата устна кухина.
Когато денталните лакомства се използват редовно, те могат да допринесат за предотвратяването на развитието на заболявания на зъбите и венците. В моята практика аз използвам често подобни продукти и ги препоръчвам и на притежателите на домашни любимци. Особено доволен съм от ефекта на Pedigree DentaStix. Кучетата, на които редовно се дават такива лакомства, не натрупват зъбен камък и не се налага да се подлагат на упояване за почистването му. Допълнително предимство е, че пръчиците имат вкус, който домашните любимци харесват.
Колко често можем да даваме подобни лакомства на домашния любимец?
Подобни лакомства могат да се приемат ежедневно от кучетата или поне няколко пъти в седмицата. Ефектът им би бил най-сигурен и забележим само при редовно ползване.
По какво да разберем, ако кучето ни има проблем със зъбите или венците?
Ще изброя симптомите в реда на тяхната поява. Започваме с лошия дъх, който не е типичен за кучетата и в повечето случаи е свързан с проблеми в устна кухина. Следващият симптом е промяна в цвета на зъбите. По тях се отлагат зъбна плака и зъбен камък, които им придават сиво-кафяв цвят. Сериозен признак е и зачервяването и кървенето от венците. От този момент започват да се забелязват и поведенчески промени. Апетитът на домашния любимец намалява, а приемането на храната понякога е съпроводено със странно изкривяване на главата на една страна. Не е изключено кучето да започне да отслабва и да изгуби тонус сякаш е остаряло изведнъж. Пациенти с такива проблеми не позволяват да бъдат галени по главата, защото всеки допир в областта на муцуната е свързан с болка. Ако и на този етап не се вземат мерки, не е изключено да се стигне до разклащане и падане на зъбите.
Разбира се, във всяка фаза от развитието на тези проблеми може да се предотврати по-нататъшното влошаване на състоянието. Не трябва да забравяме обаче, че за да не се стига до по-сериозни усложнения, е важно да вземаме превантивни мерки навреме и да не подценяваме денталната хигиена на кучетата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!