В ъпреки че днес технологиите са навсякъде около нас и ни предлагат хиляди възможности за гледане на филми, няма как да отречем чара на големия екран и киното.
Как и кога се появява то?
Синовете на Антоан Люмиер – художник и фотограф, се справят изключително добре в училището в Лион, където баща им се установява. На 18-годишна възраст по-малкият брат – Луи, успява да отвори фабрика за фотографски плаки благодарение на финансовата подкрепа на баща си.
До 1894 г. семейството произвежда около 15 милиона плаки годишно. Тогава бащата Антоан е поканен на изложението на кинетоскопа на Томас Едисън в Париж. За да видят филма, хората поглеждат през визьор.
#OnThisDay in 1894, the Holland Brothers opened the first Kinetoscope Parlor in New York City! Visitors to our core exhibition #BehindTheScreen can find a reproduction of an Edison Kinetoscope (shown here with the cabinet open) pic.twitter.com/IKWOHtGsnR
— Museum of the Moving Image (@MovingImageNYC) 14 април 2018 г.
Когато Антоан се завръща в Лион и описва на синовете си машината, Луи и Огюст знаят, че трябва да работят по въпроса. Една година по-късно, през 1895-та, двамата братя създават революционно творение: прожекционен апарат, наречен кинематограф. Така те успяват да подобрят изобретението на Томас Едисън и да го предложат на широката публика.
По време на патентоването на тяхното изобретение, те му придават по-малко значение, отколкото на подобренията, които са направили едновременно в цветната фотография. Но на 28 декември 1895 г. всичко се променя. Прожекцията на първия им филм „Работници напускат фабриката „Люмиер“ в края на работното време“ в Париж донася широко обществено признание и поставя началото на историята на киното.
Апаратът се състои от една камера, използвана както за фотографиране, така и за прожектиране със скорост 16 кадъра в секунда. Първите им филми (те правят повече от 40 през 1896 г.) записват всекидневния френски живот - пристигането на влак (прожекцията му кара зрителите да избягат от ужас, защото смятат, че срещу тях наистина идва влак), игра на карти, хранене на бебе, маршируващи войници.
Братята правят и първата кинохроника - филм от конференцията на Френското фотографско дружество, както и първите документални филми - четири филма за пожарната служба в Лион. В началото на 1896 г. те изпращат обучен екип в градове по целия свят, за да показват филми и да снимат нов материал.
Луи и Огюст остават верни на фамилията Люмиер, която в превод от френски означава „светлина“, и ни донасят едно от най-светлите и красиви изкуства: киното.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!