С лед няколко години потребителите в Германия може би вече няма да могат да избират между кафяви и бели яйца, пише Deutsche Welle.
"Днес вече виждаме все по-малко кафяви яйца, а скоро вероятно изобщо няма да има такива", казва Хенер Шьонеке, председател на Федералната асоциация на германските производители на яйца. Причината за това е, че много животновъди преминават от кафяви към бели кокошки, пише в свой материал по темата германската обществена телевизия АРД.
- Защо животновъдите предпочитат белите кокошки?
"Белите кокошки имат по-голям генетичен потенциал от кафявите кокошки. Те живеят и снасят по-дълго", казва Шьонеке и добавя, че белите кокошки се отглеждат по-лесно. Освен това те са по-леки и по-малки, както и яйцата им. Затова и те снасят по-лесно. Белите кокошки също така намират по-бързо храна и вода от кафявите, обяснява Шьонеке и подчертава, че кафявите яйца вече се предлагат само от няколко регионални фермери.
Белите кокошки снасят бели яйца, а кокошките с кафяви пера - кафяви. Според Шьонеке това важи поне за породите кокошки в Германия. Според асоциацията делът на кафявите яйца в супермаркетите все още е около 30%, докато в дискаунтърите често вече не се продават такива. Само преди десет години в Германия са се продавали повече кафяви яйца, отколкото бели.
Проучване на клиентите, проведено от Централния съюз на германската птицевъдна промишленост, показва: кафявите яйца все още са по-популярни сред по-възрастните хора. По-младите хора обикновено не се интересуват от цвета, а по-скоро от това при какви условия се отглеждат животните и дали яйцата идват от региона.
Шьонеке казва, че преди кафявите яйца са имали по-твърда черупка, но вече не е така. Той посочва, че разлика във вкуса няма. 51-годишният животновъд, който също отглежда кокошки и ръководи семейна ферма, е преминал изцяло на бели яйца преди година и половина.
- Колко яйца ядат германците
През последните години хората в Германия консумират все повече яйца. Потреблението на яйца на глава от населението е достигнало вече 236 яйца годишно. Преди десет години този показател е бил с осем яйца по-малко. Една от причините: яйцата са сравнително евтин хранителен продукт. Освен това все по-популярна става и флекситарианската диета - по-малко месо, повече яйца.
Активисти често критикуват яйцевъдната промишелност. Яйцата в преработените продукти като макаронени изделия, торти и сладкиши са особено проблематични. Тези продукти често съдържат яйца, които по-голямата част от потребителите всъщност отхвърлят - а именно яйца от кокошки, отглеждани в клетки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!