К афето намалява шансовете за инфаркт и инсулт – но само ако го пиете сутрин. Изследванията показват, че времето, в което се наслаждавате на еспресо или капучино е по-важно за вашето здраве от това колко чаши от горещата ароматна напитка пиете, пише „Дейли Мейл“ (Daily Mail).
Установено е, че пиенето на една до няколко чаши преди обяд намалява риска от заболявания на сърдечносъдовата и кръвоносната система с 31%
в сравнение с тези, които пият през целия ден. Пиенето на кафе е свързано с по-добро здраве на сърцето и е установено, че намалява риска от някои хронични заболявания като диабет тип 2.
В първото проучване за изследване на времето, през което се консумира, изследователите са използвали данни от повече от 40 000 възрастни в САЩ, участващи в проучвания, изследващи здравето, храненето и начина на живот в продължение на десетилетие.
Учените открили различни модели на пиене на кафе,
като 36% от хората му се наслаждавали преди обяд, 16% консумирали кафе през целия ден и половината от участниците в изследването не пиели изобщо кафе.
В сравнение с хората, които не са докосвали кофеиновата напитка, сутрешните консуматори са с 16% по-малка вероятност да умрат от каквато и да е причина и 31% по-малко вероятно да умрат от сърдечносъдови заболявания. Тези ползи се наблюдават както при „умерените“ пиячи, които пият две до три чаши, така и при „тежките“ пиячи, които се наслаждават на повече от три кафета преди обяд.
Тези, които са пили една чаша или по-малко, също са имали полза, но с по-малко намаление на риска, според констатациите, публикувани в European Heart Journal.
Няма намаление на риска за пиещите кафе през целия ден в сравнение с тези, които никога не го пият.
Водещият автор д-р Лу Ци от университета Тулейн в Луизиана заяви: „Нашите открития показват, че не е важно само дали пиете кафе или колко пиете, но и времето от деня, когато пиете кафе.
Обикновено не даваме съвети относно времето в нашите диетични насоки, но може би трябва да помислим за това в бъдеще“.
Авторите казват, че пиенето на кафе след обяд може да наруши циркадните ритми, телесният часовник влияе върху ежедневните цикли на физически, поведенчески и умствени промени.
Много хора, които пият кафе по цял ден, могат да страдат от нарушения на съня поради потискането на мелатонина, важен медиатор на съня в мозъка. Това от своя страна може да доведе до промени в сърдечносъдовите рискови фактори като възпаление и кръвно налягане.
Професор Томас Люшер, консултант-кардиолог в болниците Royal Brompton и Harefield в Лондон, каза: „Като цяло трябва да приемем сегашните съществени доказателства, че пиенето на кафе, особено в сутрешните часове, вероятно е здравословно. Затова пийте кафето си, но го направете сутрин“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!