С годините приятелския ни кръг става все по-малък, но за сметка на това по-истински. Ние развиваме умението да отсяваме кои хора в обкръжението ни са там за някаква изгода и кои ни обичат с цялото си сърце и биха се хвърлили в огъня за нас.
Истината е, че няма абсолютно нищо лошо в това да имате малко приятели. Както е казал Аристотел: "Който е приятел на всички, не е приятел на никого”.
Ние сме ви подготвили един списък с причини да имате по-малко приятели в живота си:
- Смислени взаимоотношения
Обикновено в по-голяма група приятели дълбоките връзки са предизвикателство. От друга страна стесняването на нашия кръг отваря вратите към по-лични разговори. Така можем да говорим не само за ежедневни събития, но и за бъдещето, за теории и идеи, които събуждат нашето любопитство и пораждат дебати, както и да споделяме опит и чувства.
- Цените хората повече
Когато човек има малък кръг от приятели, той осъзнава повече необходимостта активно да допринася за запазването и укрепването на тези взаимоотношения. За разлика от него, този с много приятели може да не придава толкова голямо значение на загубата на контакт с някои от тях в резултат на несъгласие.
- По-малко драми
Често в големите приятелски компании се разпространяват неоснователни критики, клюки и недоразумения, които допринасят за напрежение в средата. В такива моменти осъзнавате, че като поддържате по-тесен социален кръг, намалявате вероятността да се обвържете с хора, които не допринасят с нищо положително за живота ви. Винаги помнете, че е необходимо да установяването граници и когато стигнете до извода, че дадено приятелство ви кара да се чувствате неудобно, е най-добре да си тръгнете. По-малкото приятели не само означава по-малко възможности за разногласия, но и по-голяма емоционална стабилност поради избягването на конфликтни ситуации.
- Истинско “АЗ”
Когато имате малко приятели, на които можете да се доверите, не е нужно да се тревожите за тяхното одобрение. Те са избрали да бъдат част от вашия кръг, така че няма да ви подлагат на постоянна оценка. Тогава вие ще се чувствате свободни да бъдете когото поискате. Предимството да имате малко приятели се крие във възможността искрено да изразявате своите мисли и чувства, без да се страхувате да бъдете съдени.
- Без лицемерие
Може би всички сме били в ситуацията в някакъв момент от живота си да принадлежим към страхотна група приятели, в която обаче има един човек, когото не харесваме. Ние сме принудени да бъдем на места и събития, на които знаем, че ще присъства, но отиваме, защото искаме да прекараме време с другите. Слагането на маската на симпатията пред човек, който не ни е приятен, може да бъде изтощително. Това обаче се променя, когато решите да поддържате по-тесен социален кръг. Имайки по-малко приятели, необходимостта от носене на маски намалява, тъй като се заобикаляме с хора, с които наистина ни е приятно да бъдем. Следователно, ние не изпитваме натиск да симулираме несъществуващи чувства.
Още от автора:
Осем стратегии как да контролираме гнева
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Булка, шаферка, кума... Как да изберем идеалната визия за сватба
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!