Н а 29 септември в Южния парк в София предстои да се проведе едно по-различно спортно събитие.
Race for the Cure ще събере заедно стотици победителки и най-близките им хора в едно бягане, символ на огромната сила, смелост и героизъм на всички, преборили се с рака на гърдата.
Победителки са всички онези жени, справили се с коварното заболяване. Те ще тичат в знак на съпричастност и вдъхновение за тези, на които тепърва им предстои да се сблъскат с трудностите по пътя на оздравяването.
В благотворителната инициатива може да се включи всеки, като повече информация ще откриете на уеб страницата на събитието - raceforthecure.bg. Събраните средства ще бъдат използвани за оказване на подкрепа на хората, страдащи от рак на гърдата.
Днес разговаряме с Ерсин и Таш от българската рок група JEREMY?, които също се присъединяват към инициативата и на 29 септември ще са в Южния парк в израз на подкрепа към всички жени, преминали или тепърва преминаващи през това състояние.
За мотивацията им да участват в благотворителното бягане и каква е ролята на музиката в живота ни, прочетете в интервюто на Ванеса Николова за Vesti.bg.
Момчета, през септември ви предстои да се включите в една благотворителна инициатива, която подкрепя жените, страдащи от рак на гърдата. Според вас музиката има ли способността да лекува?
Таш: Разбира се, че музиката е средство, което лекува! Освен това съм убеден, че музикате те прави по-добър, по-щастлив, кара те да чувстваш!За нас е огромна чест и привилегия, че CancerCare.bg ни даде възможност да застанем зад толкова отговорна инициатива като Race For The Cure! Това е най-мащабното събитие за жени с рак на гърдата в Европа, ще се случи за пръв път на 29 септември в Южен парк, 5 км бягане и 2 км ходене.
Всеки избира в коя дисциплина иска да се включи, като таксата за регистрация е символична и събраните средства ще отидат за създаване на групи за психологическа взаимопомощ за болните. Тук искам да кажа, че не е нужно да си супер атлет и с як състезателен хъс, важното е да се съберем колкото се може повече хора и да покажем, че сме съпричастни към каузата.
Ерсин: Независимо дали човек е тъжен или щастлив, винаги намира мелодията в такт с емоцията, която изпитва в конкретния момент. Убеден съм, че музиката лекува. Тя провокира човек да настрои съзнанието си по определен начин, и ако тази настройка е позитивна, всичко е възможно.
Какъв е мотивът ви да се включите в Race for the Cure?
Ерсин: Откликваме на събития, които представляват социална кауза. Смятам, че чрез музиката си изпращаме същото послание. На първата ни среща с CancerCare.bg за участието ни в събитието е запознахме с доста неприятна статистика – над 4000 жени годишно са диагностицирани с рак на гърдата.
За мен това е шокираща цифра. При мъжете процента е много по-малък, но пък болестта протича по-агресивно. Всичко е обратимо, ако се хване на време, и точно на това искаме да обърнем внимание – върху профилактичните прегледи като средство да предотвратиш най-лошото.
Таш: JEREMY? сме социално настроени и отговорни. За нас е важно да се даде повече гласност на проблема и хората с тази диагноза да усетят, че не са сами. Емоционалната подкрепа е супер важна в такива моменти, като най-добре е освен от семейството и близките тя да дойде и от психолог.
Неслучайно средствата от Race for the Cure ще отидат за психологическа взаимопомощ – оказва се, че масово се срамуваме да потърсим помощ от специалист в момент на криза. Когато човек споделя проблема си като част от група, му е по-лесно, а ефектът е удивителен – тази подкрепа удвоява силите му да се бори.
Какъв е личният пример, който искате да дадете на хората с вашето участие в благотворителния маратон?
Ерсин: Има един мит, според който хората на рокендрола са изцяло нощни птици и най-тежката им физическа активност се свежда до това да се качат на сцената и да си изкарат концерта. С участието си в Race for the Cure на 29 септември ще покажем, че JEREMY? обича движението, защото то е живот. Смятам, че всеки човек, независимо дали е публична личност, трябва да дава личен пример като се включва дори чрез елементарно усилие в позитивни каузи.
Таш: Личният пример се състои в това да бъдем по-добри и най-вече да бъдем хора.
Важно ли е според вас популярни личности да се включват в подобни инициативи?
Ерсин: Разбира се! Основният смисъл на популярността на един артист е тя да бъде използвана като проводник на добри идеи и сигурно средство да привлечеш вниманието върху наболял проблем, за да се потърси смислено решение, да се помогне.
Таш: Да, важно е! Апелираме всички приятели, познати и колеги да бъдат все по-активни социално и да дават личен пример. Ще бъда изключително щастлив, ако на 29 септември в Южния парк се срещнем с голяма част от феновете на JEREMY? и преживеем приключението Race for the Cure заедно.
Достатъчно състрадателни ли сме според вас или по-скоро често оставаме безучастни към чуждото нещастие?
Ерсин: Живеем в ерата на комуникациите, а все по-често оставаме затворени в собствения си кръг от хора и бит. Вярвам, че можем да бъдем по-отворени и отговорни помежду си. Това, че на някой му се случва нещо неприятно, което ние безучастно наблюдаваме, не означава, че сме застраховани да не ни се случи и на нас. Убеден съм, че човек трябва да действа и реагира така, както очаква да реагират околните спрямо него самия.
Таш: Много ми се иска всички хора да мислят само с добро за останалите и когато има проблем да може всеки да откликне! За съжаление наблюдаваме едно огромно разединение и съответно прогресът зацикля. Нека бъдем малко по-добри и състрадателни.
Как бихте мотивирали хората да се включват в благотворителния маратон през септември?
Ерсин: Твърде вероятно е всеки трети, или четвърти човек, четящ това интервю, да има близък, който е минал или тепърва минава през изпитание като рака. Независимо дали сте били свидетел, или главен герой в една такава битка за живот, елате в Южен парк на 29 септември.
Нищо не струва да покажем, че ни е грижа и че можем да бъдем единни в желанието си да помогнем. Повече информация за кампанията можете видите на raceforthecure.bg.
Таш: Заедно сме по-силни, бъдете с нас!
Важно ли е да си помагаме повече като общество?
Ерсин: Това ни прави хора. Човек по природа е състрадателен и така трябва да бъде.
Таш: Да, едно от най-важните неща, за да може едно общество да върви напред, е да си помага. Ние работим за това всеки ден. С музиката ни искаме да оставим послание за повече приемственост.
Според вас музиката в състояние ли е да събира хората и да ги прави съпричастни към такива каузи, и не само?
Ерсин: Разбира се! Представете си огромен фестивал, на който присъстват десетки хиляди хора. Изпълнителят на сцената свири любовна песен например, която всички пеят, не само защото е популярна, а защото хората чувстват думите като свои. Представяте ли си каква огромна сила е това?!
Таш: Музиката е велико изкуство. Тя присъства в ежедневието ни всеки ден. Навсякъде чуваме музика и съзнателно или не е неизменна част от нашия живот. Музиката има огромна сила и може да те накара да преминеш в различни състояния и много хора са ни писали за наши парчета, които ги зареждат толкова положително, че ги държи няколко дни.
Естествено всички по един или друг начин ставаме съпричастни към подобни каузи и се чувствам изключително щастлив, че музиката обединява и кара хората да подкрепят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!