М еждународен екип от астрономи откри най-малката известна досега звезда, която също се оказва компонент на двойна система. Откритието се съобщава в статия, публикувана в списание Nature Astronomy.
Смята се, че най-малките звезди са горещи субджуджета, които изгарят хелий в ядрата си и обикновено се срещат в галактически звездни групи. Това опровергава предишните възгледи, че най-малките звезди са червени джуджета.
Новооткритото горещо субджудже е част от двоична система, известна като J0526, разположена на приблизително 2760 светлинни години от Слънцето. Звездата беше наречена J0526B, а нейният спътник бяло джудже J0526A.
🧵 TMTS J0526B : La Plus Petite Étoile Jamais Observée 🔅
— Fascinations 🔭 (@fascinations_sp) February 25, 2024
✨ Il y a quelques jours, des astronomes ont été éblouis par une découverte étonnante : TMTS J0526B, la plus petite étoile jamais observée !
Cette trouvaille, nichée au cœur de notre Voie lactée, redéfinit notre… pic.twitter.com/ph0unCWPbG
Субджуджето е почти седем пъти по-голямо от Земята, което означава, че е по-малко от Сатурн. Освен това има повърхностна температура от около 2226 градуса по Целзий и обикаля около по-голямата звезда на всеки 20 минути - най-кратката известна бинарна орбита. Поради уникалните си характеристики, по-голямото бяло джудже не може да се види, но изследователите потвърдиха съществуването му, като отбелязаха деформации в орбитата на по-малката звезда.
Откриването на J0526B оспорва теориите за размера и природата на звездите и повдига възможността те да са по-малки, отколкото се смяташе, и да имат неизвестни свойства.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!