У чени са открили мистериозен материал край бреговете на Папуа, Нова Гвинея. Предметът е посипан с малки мъниста, посочва Science Alert.
Материалът може да е произлязъл от скала с интересна история, предполагат учените.
Мистериозният материал е част от метеор, който беше проследен от американски правителствени спътници, преди да се разпадне над Тихия океан през 2014 г. Необичайната скорост на болидния метеор, класифициран като IM1, привлече интерес като потенциална ракета.
Това беше твърде добра възможност, за да бъде пропусната от известния астроном от Харвардския университет Ави Льоб, който през 2021 г. основа проекта "Галилео" за търсене на следи от технологии с извънземен произход. През юни тази година той ръководи експедиция за търсене на останки от IM1, съобщава Science Alert.
Използвайки масив от мощни редкоземни магнити, учените пресяха стотици малки сфери с диаметър от 0,05 до 1,3 милиметра. Материалите са намерени на 2 километра под повърхността на остров Манус.
Предварителната оценка на 57 от минералните обекти, показва, че не отразяват химическия състав, който бихме могли да намерим на нашата Слънчева система, което потвърждава предположенията, че IM1 е прекосил междузвездното пространство, преди да се блъсне в атмосферата на нашата планета.
"Това е историческо откритие, което за първи път показва, че хората притежават материали от голям междузвезден обект", казва американският предприемач Чарлз Хоскинсън.
Harvard scientist Avi Loeb announces tonight his team has confirmed it found alien material from a meteor that crashed into the Pacific Ocean. He says without a doubt, it comes from outside our solar system #ufo #alien @NewsNationComms 👇 pic.twitter.com/rTGxFMbH37
— Elizabeth Vargas (@EVargasTV) August 30, 2023
"Този анализ включваше определяне на съотношението на елементите, от които се състоят избрани мъниста, за които се предполага, че са били отлети от повърхностите на фрагментите на метеорита, докато той се е "търкалял" в атмосферата, преди да се разбие", посочва той.
Тъй като са силно обогатени с металите берилий, лантан и уран, частиците не изглеждат като материали, които бихте открили в съседство с нашата планета, пише изданието.
"Това конкретно съотношение не е наблюдавано досега в нито един метеорит, което говори за рядкост, насочваща към място на раждане далеч от нашата Слънчева система", смята Хоскинсън.
"Теоретично обектите, които обикалят около една звезда, могат да бъдат изхвърлени с достатъчна сила, за да бъдат изпратени в орбитата на друга. Това се случва редовно", обяснява експертът.
"Първият междузвезден обмен беше потвърден едва през 2017 г., когато вниманието ни беше привлечено от странното поведение на астероид, наречен Оумуамуа", коментира американският предприемач.
Откриването на подобни останки на повърхността на Земята би било голям успех за астрономите. Доказателствата за произхода на всеки един екземпляр трябва да бъдат доста убедителни и да надхвърлят предварителния химически тест, става ясно още от публикацията.
Откритията са обект на сериозна проверка, като мненията на експертите варират от резервиран скептицизъм до категорични съмнения.
Проектът "Галилео" издирва материали с произход от извънслънчеви планети, но и следи от извънземни технологии, това привлича спектър от критични и оптимистични мнения от различни краища на академичните среди и извън тях.
"Ще трябва да почакаме още малко, за да кажем с увереност, че този материал наистина произлиза от скала, която някога е била част от звезда", коментира Ави Льобл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!