Е дна от най-редките забележителности в света, китайският червен парк Панджин се намира в огромна влажна зона на брега на река Ляохе в провинция Ляонин. Този крайбрежен природен резерват с площ от 132 квадратни километра е дом на над 260 вида птици, 399 други животински вида и, разбира се, пейзаж, който е почти нереален.
Стряскащите алени полета наподобява кръвоносните съдове и вените в човешкото тяло.
Богатият червен цвят идва от растение, наречено суеда . Научно известна като Suaeda salsa, нейният жизнен цикъл започва през април или май.
Този конкретен вид е една от най-редките форми на суеда, тъй като растението обикновено изобщо не променя цвета си.
Но този подвид го прави. Превръща се в поразително нефритено зелено през пролетта и лятото, преди да се трансформира в ярко червено от август до октомври. С наближаването на зимата тя става лилава, преди да умре. Тази неземна, уникална химическа реакция се дължи на позицията на влажната зона близо до брега на морето, където почвата е както силно солена, така и силно алкална.
Родът Suaeda процъфтява в солена среда, качество, известно като халофитно. Седиментът от река Ляохе подхранва растежа на просмукани водорасли. Някои халофити са алкално устойчиви сукуленти, абсорбиращи многото хранителни вещества и химикали във водата и почвата, подобно на морската трева на океанското дъно. А в този случай алкалната толерантност на този вид го прави червен.
Странната му способност да оцелява в сурови условия заинтригува учените, но още по-вълнуващ е потенциалът на растението като гориво. Повечето академични статии за биодизела произтичат от изследванията, направени на Suaeda.
Червеният плаж също е дом на застрашения червен жерав, най-редкият вид жерав на земята. В резултат на това той се е превърнал донякъде в резерват за птици и за други видове, като бели щъркели и черни клюнести чайки. Освен това е популярна спирка за птици, мигриращи от Източна Азия към Австралия. Изобилието на влажната зона от риба и раци, но най-важното е, че необезпокояваната й среда я прави едновременно перфектна спирка и дългосрочно пребиваване.
От 1988 г. китайското правителство стриктно защитава плажа, който е затворен за обществеността, с изключение на една секция, която включва 2000-метрова крайбрежна алея. И все пак Червеният плаж също е важен за хората. Отличната почва насърчава растежа на късозърнест ориз и бамбукови издънки. От тръстиките в района се произвежда и хартия.
Плажът също се намира близо до третото по големина петролно находище в Китай и правителството полага значителни усилия, за да предотврати промишленото замърсяване да увреди екосистемата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!