З а мнозина литературата предлага прозорец към света, възможност да бъдат информирани и забавлявани. Но някои книги и историите, които съдържат, биха могли да бъдат опасни. Или поне в това властите - политически или религиозни, искат читателите да вярват, пишат от "Ал Джазийра".
От драматични съдебни битки до купища книги, изгорени през 30-те години на миналия век в Берлин, силните опити за цензуриране на литературата не са нищо ново и ограниченията продължават в целия свят и до днес.
Вижте едни от най-известните книги, които са били изправени пред цензурата, класирани от "Ал Джазийра":
1. Книгите за Хари Потър - Дж. К. Роулинг
Причина за забрана: богохулство
Поредицата за Хари Потър се радва на голям интерес от много хора по цял свят, откакто първата книга излиза през 1997 г. Въпреки това централната роля на магията в историята не е приета добре от някои религиозни групи.
Harry Potter Books Removed from Nashville School Library on the Advice of Exorcists https://t.co/9PcSFZIuZS
— People (@people) 2 септември 2019 г.
Според един свещеник от католическо училище в САЩ, книгите съдържат истински магии, които могат да причинят вреда, ако бъдат прочетени.
2. "Фермата на животните" - Джордж Оруел
Причина за забрана: критикуване на сталинизма
Критиката на Оруел срещу сталинизма е забранена в Съветския съюз, когато книгата е публикувана през 1945 г.
Историята, която заменя ключовите фигури на комунистическото движение със селскостопански животни, които се стремят да свалят стопаните им, е забранена и от Съюзните сили, тъй като е смятана за твърде противоречива, за да се публикува по време на Втората световна война.
Книгата остава забранена в Куба и Северна Корея. През 1991 г. театрална адаптация на книгата е забранена в Кения поради опасения, че това е подигравка с властите. Погрешно изтълкувана като критика на всички форми на социализъм, ЦРУ финансира анимационна версия на историята през 1955 г.
3. „Сатанински строфи“ - Салман Рушди
Причина за забрана: богохулство
По-малко от 30 дни след публикуването на книгата през 1988 г., тя е забранена в Индия и екземпляри от нея са изгорени по улиците на Великобритания.
През 1989 г. върховният лидер на Иран аятолах Хомейни издава фетва - религиозно решение, с което нарежда на мюсюлманите да убият автора.
Рушди е принуден да се крие в продължение на повече от десетилетие, докато някои книжарници са подпалени, а японският му преводач е убит. След смъртта на Хомейни през 1989 г. Иран отменя фетвата и Рушди прави редовни публични изяви, въпреки че продължава да получава заплахи за смърт.
4. „Ловецът на хвърчила“ - Халед Хосейни
Причина за забрана: обидно съдържание
Включването на книгата в учебните програми на гимназиите е забранено или оспорвано в пет американски щата, а произведението се превръща в четвъртата най-оспорвана книга през 2017 г.
Хосейни призна, че романът съдържа сериозни елементи, които родителите и учителите трябва да обсъждат с децата, преди те да ги прочетат, но каза, че забраната за четене „прави на децата лоша услуга“.
„Според мен книгата служи като прозорец към Афганистан, като прозорец към онзи регион на света и позволява на децата да се чувстват свързани с част от света, която е толкова отдалечена от тяхната собствена“, допълва авторът.
5. „Спасителят в ръжта“ - Селинджър
Причина за забрана: нецензурен език
През 70-те и 80-те години книгата на Селинджър относно тийнейджърския гняв е най-забраняваното произведение в американските средни училища заради опасения, че тя може да насърчи бунт сред младите хора.
В хода на историята главният герой, 16-годишният Холдън, експериментира с алкохол и проститутки, докато се бори с чувствата на отчуждение и безпокойство.
Въпроси около съдържанието на книгата често се повдигат, но въпреки това тя остава четена в много американски гимназии.
6. „На Западния фронт нищо ново“ - Ерих Мария Ремарк
Причина за забрана: липса на патриотизъм
Книгата на Ремарк е една от многото, които са изгорени от нацистите в навечерието на Втората световна война. Тя поляризира Германия, когато е издадена през 1928 г.
Някои смятат, че романът изобразява германските войници като страхливци и преувеличава ужасите на Първата световна война, за да подкрепи пацифистката програма на автора. Докато други твърдят, че произведението е достоверен образ на войната, без патриотично разкрасяване.
Като 18-годишен Ремарк получава наранявания, докато служи на Западния фронт. Реализмът, който той внася в историята, му помага да продаде стотици хиляди копия в Германия, както и във Великобритания, Франция и САЩ.
Това обаче не съвпада с нацистката идеология и книгата е една от около 25 000 произведения, изгорени в Берлин на 10 май 1933 г.
7. „Лолита“ - Набоков
Причина за забрана: нецензурен език
Книгата е забранявана в няколко държави - Франция, Аржентина и Нова Зеландия. Тя все още е считана за едно от най-противоречивите произведения на 20 в.
Въпреки че вече не е забранена, включването на „Лолита“ в учебните програми в гимназиите често се оспорва.
8. „Приключенията на Хъкълбери Фин“ - Марк Твен
Причина за забрана: обиден език
Марк Твен е основна част от учебните програми в САЩ от десетилетия.
Съвременни читатели обаче обвиняват автора в употребата на расистки изрази и политически некоректни думи. Някои смятат, че книгата е обидна за афроамериканците.
Но много от героите в книгата на Твен говорят на оригинални диалекти от американския Юг. Днес в някои издания на книгата заместват думите, считани за расистки.
Критиците на тези забрани оспорват необходимостта от приспособяване на историческите произведения към съвременната чувствителност и предупреждават, че подобни действия могат да изкривят разбирането на децата за миналото.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!