Е дно от най-черните животни на Земята е пилето Аям Чемани, което се среща в Ява, Индонезия. В интернет величествената хипермеланистична птица е известна като готическото пиле.
Черните кости, тъкани и органи са рядкост в животинското царство, а Аям Чемани е една от малкото птици, за които е известно, че имат тази окраска. Това е доста страхотен външен вид, който идва с любопитно научно обяснение, причинено от сложно пренареждане в генома на тези животни.
Ayam Cemani chickens even lay black eggs.https://t.co/f9XXxU2o9n
— IFLScience (@IFLScience) August 3, 2023
Фибромеланоза: тайната на Аям Чемани
Как е възможен този феномен? Според документ от 2017 г. „Произходът и еволюцията на фибромеланозата при опитомените пилета“, всичко се свежда до гените. Пилетата от породата Аям Чемани и Силки имат черни тъкани под перата, въпреки че при вторите оперението е снежнобяло.
Откъснете перата обаче и ще имате едно готическо пиле – тогава какво свързва тези две птици? И двата вида проявяват фибромеланоза - вид хиперпигментация, която прави тъканите им черни. Движещата сила зад явлението е сложна мутация, включваща гена EDN3, който кодира ендотелин-3.
Ендотелин-3 е основен за пигментацията на птиците, защото може да промени начина, по който меланоцитите се разграничават, създават и разпространяват по тялото. Тъмният пигмент в тъканта идва от меланина и го виждаме в животинското царство. Аям Чемани има изключително много от него, защото заради хилядолетна мутация, неговият EDN3 ген е регулиран нагоре. Това означава, че се експресира в почти всички клетки в тялото, което води до развитието на ембрион пълен с пигментни клетки, от костите до клюна.
Смята се, че древната генетична промяна, която е в основата на фибромеланозата, се е случила само веднъж при една птица, живяла преди стотици - или вероятно хиляди - години, каза генетикът от университета в Упсала в Швеция Лейф Андерсон пред National Geographic.
O Ayam Cemani é uma raça rara de frango da Indonésia. Eles têm um gene dominante que causa hiperpigmentação (fibromelanose), tornando a galinha quase toda preta, incluindo penas, bico e órgãos internos.pic.twitter.com/oryWvArhRa
— Ariel Góes (@cara_zeus) August 2, 2023
„Мутацията, лежаща в основата на фибромеланозата, е много странна, така че сме сигурни, че се е случила само веднъж“, каза той.
Черната тъкан означава черно месо
Наличието на черни кости, органи и клюнове изглежда не оказва влияние върху живота на пилетата и те си остават източник на храна за хората. Хипермеланистичното месо се счита за по-ценно от типичното пилешко и дори може да има ползи за здравето.
„Като част от традиционната китайска медицина (пилетата Силки) се използват за укрепване на имунитета на тялото и защита от изтощение и слабост“, каза изследователят Йанг Циан в съобщение за фрибомеланистичното месо на Силки пилетата. Отдавна се смята, че са полезни при диабет, анемия, менструални спазми и следродилни разстройства и Циан и колегите му може да са разбрали защо.
Ayam Cemani is an uncommon and relatively modern breed of chicken from Indonesia. They have a dominant gene that causes hyperpigmentation (Fibromelanosis), making the chicken entirely black; including feathers, beak, meat, bones, and internal organs https://t.co/D24hVDa185 pic.twitter.com/iGGtTrmeNO
— Massimo (@Rainmaker1973) August 2, 2023
Пептид, наречен карнозин, се използва в някои части на света като хранителна добавка заради възприеманите от него ползи за увеличаване на мускулната сила, насърчаване на здравословното стареене и справяне с диабета. Известно е, че домашните птици са добър източник на карнозин, но е установено, че черното месо на пилетата Силки има двойна концентрация в сравнение с месото на обикновените пилета.
Така че може да има нещо повече в готическото пиле Аям Чемани, отколкото чернее на пръв поглед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!