С корошно проучване, публикувано в Acta Neuropathologica, е установило, че очите могат да бъдат източник за определяне на това дали даден човек живее с болестта на Алцхаймер или с друго когнитивно заболяване, съобщава Си Ен Ен.
Проучването показва как очите могат да помогнат за идентифициране на хора, които живеят с болестта на Алцхаймер, преди да се появят каквито и да било симптоми.
Д-р Кристин Гриър, директор на медицинското образование в Института за невродегенеративни заболявания в ДиБока Ратон, Флорида, смята, че окото може да ни даде представа за мозъка и че състоянието на нервната система може да се разбере чрез зрителния нерв и ретината.
[gallery]13773[/gallery]
Д-р Ричард Айзъксън, невролог, който се занимава с превенция на болестта на Алцхаймер, твърди, че заболяването започва в мозъка много преди да се появят симптомите му и ако се установи в ранните му етапи, хората могат да изберат здравословен начин на живот, като контролират "модифицируемите рискови фактори, като високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет".
В проучването са изследвани проби от ретината и мозъчната тъкан, дарени от 86 души в продължение на 14 години с различни психични заболявания, и са сравнени с хора с нормални и леки когнитивни функции, включително такива, живеещи с болестта на Алцхаймер.
Проучването открива значим фактор на болестта на Алцхаймер - бета-амилоид - при хора както с болестта на Алцхаймер, така и с ранни стадии на умствени увреждания.
Микроглиалните клетки - които поддържат и възстановяват клетките и изчистват бета-амилоида от ретината и мозъка - са намалели с 80% при хората с когнитивни усложнения, установява проучването.
[gallery]13226[/gallery]
Главният автор на изследването Мая Коронио-Хамауи, професор по неврохирургия и биомедицински науки в Cedars-Sinai в Лос Анджелис, заяви: "Нашето проучване е първото, което предоставя задълбочени анализи на протеиновите профили и молекулярните, клетъчните и структурните ефекти на болестта на Алцхаймер в човешката ретина и как те съответстват на промените в мозъка и когнитивните функции".
Тя също така добави: "Тези промени в ретината корелират с промените в частите на мозъка, наречени енторинален и темпорален кортекс - център за паметта, навигацията и възприемането на времето."
Айзъксън е на мнение, че са наблюдавани и признаци на възпаление, което може да е също толкова важен фактор за определяне на разрастването на заболяването. Той също така заяви, че очните тестове могат да се окажат полезни за "ранна диагностика и лечение" при хора без видими симптоми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!