Изрази себе си чрез своя музика
Източник: Петър Дундаков
0

М узиката е изкуство, което говори отвъд думите. Тя е потребност и начин на себеизразяване. За магията на нотите и възможността младите музиканти да разкрият своя вътрешен свят чрез авторска музика разказва в специално интервю за Vesti.bg композиторът Петър Дундаков – създател на саундтрака към филма „Възвишение“ и жури в конкурса за таланти Sounds like you, организиран от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в партньорство с Huawei Consumer Business Group в България.

Музиката е досег до някаква истина. Каква е истината сега, в момента?

Музиката ни среща с реалност, която е много абстрактна, но в същото време силна. Дава ни друга перспектива към живота и едновременно с това ни предоставя свят, в който да живеем и да разбираме себе си и околните по по-различен начин. Музиката може да строи мостове между хората и да обединява. Ако приемем, че изкуства като киното и театъра са базирани на думите, то музиката отива отвъд тях и това я прави много универсален и въздействащ език.

Вие сте композитор на филмова музика. Защо се спряхте точно на нея?

Не си представям себе си като композитор на филмова музика, а по-скоро композитор, който работи в различни полета на музиката. Филмът и изобщо медията в момента са в центъра на вниманието на обществото. Това, което правя като композитор на един авторски концерт на камерна или симфонична музика винаги е по-малко забелязвано от един известен филм. Вниманието към медията е нещо, което е характерно за времето си и това е възможност да популяризираш творчеството си и да представиш музиката си в една малко по-синтетична форма на изкуство. За мен е удоволствие да работя в областта на филмовата музика, но не бих казал, че това изчерпва интересите ми като композитор. Не по-малко важна е и независимата музика. Мисля, че филмът е интересно поле за развитие за един композитор, но и не смятам, че трябва да бъдат ограничавани творческите ни намерения в една-единствена област, а по-скоро трябва да си взаимодействат.

Музиката допринася за цялостното възприемане на дадено изкуство, в случая филмово?

Да, при всички случаи музиката в един филм е водач на подсъзнанието за зрителите. То те насочва към интерпретацията на това, което гледаш, макар зрителите невинаги да си дават сметка както е влиянието на музиката върху сетивата. Ако обаче изчистиш един филм от музиката, особено ако е такъв, който е конструиран така, че музиката да е важна част от филмовия език, то тогава въздействието намалява с 30-40%. В този смисъл музиката е подсъзнателен гид на вниманието и на интерпретацията на зрителя. Естествено, с това не трябва да се прекалява. Често казвам, че един тъжен епизод не се нуждае от тъжна музика, в този смисъл музиката не трябва да преповтаря това, което виждаме на екрана, а винаги да ни дава нещо, което по друг начин не можем да почувстваме. Завършил съм „Композиране“ в Ротердам и също така съм специализирал и филмова композиция и това е едно от нещата, които са в основата на филмовата музика  - тя не толкова препредава това, което е на екрана, а те повежда и ти говори за това, което ще се случи след 20 минути. В този смисъл интелигентното писане на филмова музика действително не е просто музика, а драматургия на музиката и звука. Филмовият композитор не е просто музикален оформител, а е човекът, който също съпреживява и изгражда историята.

Преживяването и съпреживяването ли са нещата, за които ще следите докато сте жури на конкурса Sounds like you, организиран от  Националната музикална академия в партньорство с Huawei Consumer Business Group в България?

Това, което е интересно за мен е да се срещна с музиката на автори, които разказват и изразяват себе си или част от някаква история. Това ми е интересно и важно по принцип – срещата със самите композитори, с различни темпераменти, а заедно с това и реакцията ми към това което изразяват, което достига до мен. В авторството има 2 страни и човек трябва да има уникален собствен език, когато разказва едно нещо. Аз смятам, че трябва да се избяга максимално от клишетата и по някакъв начин винаги това, което правиш да е като за първи път. В същото време да съумееш да го направиш така, че тези, които го слушат или гледат, да могат да го разберат. Това е основата, диалектиката на тези 2 неща, пресичането на авторската творба и възможността да комуникираш, да си разбираем с нея – това е основния ми критерий, когато оценявам нещо.

a
Източник: Huawei

Тоест техните музикални творби са визитната им картичка, която трябва да носи достатъчно заряд и емоция, да е разбираема и да представя част от тях?

За мен това е изкуството по принцип – изразяване на вътрешния свят. Когато спре да бъде това, а се превърне просто в преповтаряне – то губи смисъла си. Често пъти съвременния свят, особено в областта на по-комерсиалните неща, се опитва да преповтаря нещо. Всеки в развитието си преминава през тази фаза, аз също, но смятам, че това, което отличава един истински автор е, че учейки се от опита, който е преди теб, успяваш да направиш крачка и да създадеш нещо, което е твое. И се стремиш към това по начин, по който то да не бъде съвсем неразбираемо. Това по принцип е голяма дилема в живота на всеки един автор, както и голямото предизвикателство да се занимаваш с изкуство – този баланс между това да изразиш нещо дълбоко лично, което не можеш да го изразиш по друг начин, но и да го изразиш по начин, който то да бъде споделено от човека до теб.

Били сте жури и на други конкурси, оценяването обаче тук е по-специфично, ще чуете творбите посредством новите слушалки на TWS Hi-Res Audio слушалки Huawei FreeBuds 4. Каква е разликата?

Винаги има разлика в начина, по който слушаш музикално произведение. Не мисля, че това е единствено определящото как да достигне една творба до теб, но при всички случаи светът в който живеем и самата връзка между слушателя и звука, в момента се интерпретират по много различни начини, има много различни възможности. Това е една от посоките, в която ще се развива музиката в последствие – как звукът достига до нас и то не само концертният такъв, а и този звук, който минава през обработка. В този смисъл е определящо, но това не трябва да ограничава авторите. Това са мостове към авторството, а не нещо, което единствено го определя.

Има ли участници, които се открояват към този момент?

Всяко едно произведение се отличава. Трудно е да се оценява, когато става въпрос за изкуство.

Желаещите да участват в конкурса Sounds like you трябва да са на възраст до 30 години. До 22-ри септември те могат да изпратят своя творческа композиция, без ограничения в жанр и стилистика, с която изразяват себе си чрез музиката, в рамките на 60 до 120 секунди. Професионално жури ще избере 10 творби според критериите, подробно описани в Пълните условия на конкурса (линк), като на този етап то няма да знае имената на авторите им. Всеки член на журито оценява индивидуално всяка подадена творба. 10-те композиции, събрали най-висока обща оценка, ще се публикуват в YouTube канала на Huawei Mobile за България, заедно с имената на техните създатели. Победителите ще бъдат обявени на 1-ви октомври – Международния ден на музиката.

Официална страница на конкурса: https://soundslikeyou.info/

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин поздрави сръбския режисьор Емир Кустурица по случай 70-годишнината му

Путин поздрави сръбския режисьор Емир Кустурица по случай 70-годишнината му

Свят Преди 42 минути

"Желая Ви здраве, вдъхновение и нови успехи“, се посочва в поздравлението на руския президент

Златанов: Ние ще си изпълняваме перфектно задълженията си и след влизането ни в Шенген

Златанов: Ние ще си изпълняваме перфектно задълженията си и след влизането ни в Шенген

България Преди 1 час

"Не очаквайте на 1 януари някой да щракне с пръсти и всичко да е по нов начин. Бързата работа е срам за майстора", заяви директорът на "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов

Меган Маркъл

Ще се върнат ли Хари и Меган в Англия за Коледа

Любопитно Преди 1 час

Пред списание „Мари Клер“ бившата актриса разкри плановете си за празника

Снимката е илюстративна

Учени възкресяват 145-годишни семена от потънал кораб - сега искат да направят уиски

Любопитно Преди 2 часа

„Идеята семената да покълнат е толкова вълнуваща, но шансовете са насочени срещу нас, защото са били под вода в продължение на 145 години“, разкриват учените, работещи по проекта

Нетаняху е одобрил споразумение за примирие в Ливан

Нетаняху е одобрил споразумение за примирие в Ливан

Свят Преди 2 часа

Израел все още има резерви относно някои подробности

<p>Бременна 15 месеца: Измама или чудо?</p>

Трафик на новородени бебета, инжекции и фалшиво секцио: Шокираща измама в Нигерия

Свят Преди 2 часа

Отчаяни жени търсят помощ в фалшиви клиники, само за да станат жертви на измама

<p>Слави Трифонов за Борисов и Атанасов: Твърдо не!</p>

Слави Трифонов за Бойко Борисов и Атанас Атанасов: Твърдо не!

България Преди 2 часа

Слави Трифонов: Не сме водили преговори с ГЕРБ

Ампутираха крака на мъж, заклещен между скали

Ампутираха крака на мъж, заклещен между скали

Свят Преди 3 часа

„Той показа невероятна издръжливост през цялата нощ“

<p>НАТО към бизнеса: Гответе се за война</p>

Шефът на Военния комитет на НАТО към бизнеса: Гответе се за война

Свят Преди 3 часа

Бауер: Предприятията трябва да бъдат подготвени за сценарий на военно време

Джип кара в насрещното със 140 км/ч на АМ "Тракия" (ВИДЕО)

Джип кара в насрещното със 140 км/ч на АМ "Тракия" (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

"Това си е чист опит за убийство" коментират в социалните мрежи

<p>Тайнствената втора&nbsp;луна напуска Земята</p>

Тайнствената "мини-луна" се сбогува с орбитата на Земята след двумесечно гостуване

Свят Преди 3 часа

Астероидът може да е фрагмент от Луната, изхвърлен при древен сблъсък

Диетата на Виктория Бекъм през последните 25 години

Диетата на Виктория Бекъм през последните 25 години

Любопитно Преди 3 часа

Виктория яде само задушени зеленчуци с риба на скара

<p>Нова версия за смъртта на туристите, отровени с метанол</p>

Лекар за жертвите от Лаос: Не метанол, а дъвки с канабис може да са убили туристите

Свят Преди 3 часа

"Тя беше объркана и сънлива. Попитахме я какво е яла или пила, но тя не знаеше какво се е случило"

Кортни Кокс е известна американска актриса, продуцент и режисьор, която мнозина помнят като Моника Гелър в сериала "Приятели"

Как изглежда Кортни Кокс днес - променила ли се е Моника от сериала "Приятели" (СНИМКИ)

Любопитно Преди 3 часа

Как живее 60-годишната знаменитост днес и как изглежда

<p>5-те най-странни дни в историята</p>

Най-странните дни в човешката история

Любопитно Преди 3 часа

Човешката история е пълна с моменти, които не могат да бъдат обяснени