Ч истенето, особено през последните два месеца, се оказва въпрос на чест и здраве за всеки един от нас.
Използвано и като антистрес средство, и като основна предпазна мярка против разпространението на микроби, почистването у дома доказа, че не е проста работа.
Установихме най-често срещаните заблуди, свързани с чистенето и дезинфекцията на дома и бързаме да ви ги разкажем:
1. Горещата вода не е достатъчна
Свикнали сме да мислим, че всички микроби и бактерии ще си отидат, ако ги полеем/измием с гореща вода. Това е така, но кожата на ръцете ни няма да понесе толкова висока температура, колкото е нужна за унищожаване на микробите.
Да, с топла вода може да отмиете мазни петна или друг тип замърсяване от храна от повърхностите, но няма да постигнете желания антибактериален ефект.
2. Не почистваме ключове на лампи и бравите
Колко често миете пода? Вероятно поне веднъж седмично. А колко пъти избърсвате бравите и ключовете на осветлението? А бравата на входната врата?
Да, едва ли е по-често от веднъж месечно и то едва след като някое дете се хване с лепкави пръстчета за бравата, а тя стане неприятна на допир.
Контактните повърхности, т.е тези, които пипаме най-често, имат нужда от редовна дезинфекция – поне веднъж на седмица.
3. Не спазваме инструкциите на почистващите препарати
Признайте си, колко често наливате вода в легена на око, а също така на око слагате от препарата? Когато искате да постигнете наистина добра ефективност при почистване и дезинфекциране на повърхностите, трябва стриктно да спазвате инструкциите за употреба за правилна дозировка.
Нито пестенето на препарата, нито пък прекомерното му използване ще ви донесат желания ефект.
4. Не сменяме достатъчно често кърпите за почистване
Кърпите и моповете за почистване също имат нужда от хигиена. След всяка употреба, колкото и да сте изморени вече, изперете кърпите и мопа и ги оставете да изсъхнат на терасата.