У чени от НАСА са открили отдавна изгубен „град“, погребан под 30 метра лед, 58 години след като е бил изоставен като база на САЩ по време на Студената война.
Лагерът „Сенчъри“, построен през 1959 г. в северозападната част на Гренландия, е бил никога незавършено тайно място за изстрелване на балистични ракети, които да достигнат Съветския съюз.
Тъй като ледът започва да разрушава мястото, САЩ се отказват от проекта и оставят лагера, който е можел да се разшири до 33 бази, бавно да бъде загубен от природните стихии.
До момента, в който ученият от НАСА Чад Грийн, подпомаган от експерта на агенцията Алекс Гарднър, прелита над Гренландия през април тази година, за да картографира ледените покривки и да оцени бъдещото покачване на морското равнище.
„Търсихме леденото дъно и от него изскочи Кемп Сенчъри“, каза Гарднър, описвайки как структурите им, открити с радар, изглежда са съвпадали с тунелите, изградени в базата.
„Първоначално не знаехме какво е това“, добави Гарднър.
Въпреки че за наличието на базата се знае от години и тя е била откривана и преди, от НАСА заявиха, че новото картографиране показва структурите „по начин, по който те никога не са били виждани преди“.
Официално лагерът „Сенчъри“ е създаден, за да се изпробват техниките за строителство на подледници, но истинският план е бил строго секретен - създаване на скрита площадка за изстрелване в случай на конфликт със Съветския съюз.
Той е изоставен през 1966 г., но това, което САЩ са оставили след себе си - около 200 000 литра дизелово гориво и отпадни води - е предизвикало скандал относно почистването.
Преди това Гренландия призова Дания, която е собственик на земята, да поеме отговорност, твърдейки, че датчаните изобщо са се съгласили на сделката.
В края на първия си мандат новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че се интересува от закупуването на Гренландия от Дания, като я описа като „по същество голяма сделка с недвижими имоти“.
След като ледената покривка на Гренландия се разтопи, земята под нея може да разкрие злато, рубини, диаманти, медни руди, оливин, мрамор и нефт.
Топенето означава, че недостъпните преди енергийни и минерални ресурси са по-достъпни, но повишаването на морското равнище, предизвикано от изменението на климата, представлява все по-голям риск за крайбрежните общности по света.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!