У чените откриха просто и ефективно средство за премахването микропластмасата от водата.
Екип от Медицинския университет в Гуанджоу и Университета в Джинан в Китай провел тестове както на мека, така и на твърда чешмяна вода (която е по-богата на минерали), като добавили нанопластмаси и микропластмаси (НМП) преди кипене на течността и след това филтрирали всички утайки.
В някои случаи до 90 процента от НМПса били отстранени чрез процеса на кипене и филтриране, въпреки че ефективността варирала в зависимост от вида на водата. Разбира се, голямата полза от това е, че повечето хора могат да го направят, използвайки нещата, които вече имат в кухнята си.
„Тази проста стратегия за завиране на водата може да „обеззарази“ НМП от домакинската чешмяна вода и има потенциал за безвредно облекчаване на приема на НМП от човека чрез консумация на вода“, пишат изследователите в публикувания си документ.
There's a Surprisingly Simple Way to Remove Microplastics From Your Drinking Water https://t.co/7z37bgp8aQ
— ScienceAlert (@ScienceAlert) March 5, 2024
По-висока концентрация на НМП била отстранена от проби от твърда чешмяна вода, която естествено образувала натрупвания на варовик (или калциев карбонат), докато се нагрявала. Обикновено се среща в кухненските чайници - тебеширеното вещество се образува върху повърхността на пластмасата, тъй като промените в температурата изтласкват калциевия карбонат от разтвора, като ефективно улавят пластмасовите фрагменти в образуваща се кора.
Дори в мека вода, където се разтваря по-малко калциев карбонат, приблизително една четвърт от НМП са били уловени от водата. Всякакви фрагменти пластмаса, след това могат да бъдат отстранени чрез обикновен филтър като цедка от неръждаема стомана, използвана за прецеждане на чай, казват изследователите.
Минали проучвания са измервали фрагменти от полистирен, полиетилен, полипропилен и полиетилен терефталат в питейната чешмяна вода, която консумираме ежедневно в различни количества. За да подложат стратегията на крайния тест, изследователите добавили още повече нанопластични частици, чиито брой бил ефективно намален.
„Пиенето на преварена вода очевидно е жизнеспособна дългосрочна стратегия за намаляване на глобалната експозиция на НМП“, пишат изследователите. "Пиенето на преварена вода обаче често се смята за местна традиция и преобладава само в няколко региона."
Изследователският екип се надява, че пиенето на преварена вода може да стане по-широко разпространена практика, тъй като пластмасите продължават да превземат света.
A simple, but time-consuming way to remove microplastics from your drinking water #climatehttps://t.co/04Y8HXFYPE
— Peter Crosby (@petecrosby) March 3, 2024
Въпреки че все още не е сигурно точно колко вредна е тази пластмаса за нашите тела, тя очевидно не е най-здравословната закуска. Пластмасите вече се свързват с промени в микробиома на червата и устойчивостта на тялото към антибиотици.
Екипът зад това последно проучване сега иска да проведе повече изследвания за това как преварената вода може да предпази телата ни от изкуствените материали и може би да противодейства на някои от тревожните ефекти на микропластмасата, които се появяват.
„Нашите резултати ратифицираха изключително осъществима стратегия за намаляване на излагането на НМП при хора и поставиха основата за по-нататъшни изследвания с много по-голям брой проби“, пишат изследователите.
Изследването е публикувано в Environmental Science & Technology Letters.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!