М лад мъжки октопод бива комично влачен по океанското дъно по средата на интимен акт с нетърпелива женска в редки нови кадри.
(Във видеото може да научите повече за: Любвеобилен октопод прегръща водолаз, който го снима)
Клипът, заснет за новия минисериал на National Geographic "Тайните на октоподите", показва октопод от водорасли(Abdopus aculeatus) в плитки води край бреговете на остров Бунакен в Индонезия. Кадрите улавят момента, в който той забелязва женска и започва ухажването си с демонстрация на преминаващ облак - поведение, смятано за форма на комуникация, при което кожата на октопода променя цвета си по вълнообразен начин.
"Пропускането на облаци означава различни неща за различните главоноги. При октопода с водораслите демонстрацията на преминаващ облак изглежда е израз на интерес към чифтосване... общ сигнал "на разположение съм", казва продуцентът на поредицата Адам Гайгер в имейл до Live Science.
След като женската му отговаря със собствена цветна демонстрация, той прави своя ход, като изпъва над окото си папила - кожна подутина, която октоподът може да контролира, за да променя формата на тялото си. Освен това той създава черно-бяла ивица на гърба си, за да покаже, че иска да се бие или да се чифтоса, казва в клипа морският биолог и режисьор Алекс Шнел.
Женската е възприемчива, така че той протяга специализираната си ръка за чифтосване, известна като хектокотил, и несръчно се опитва да намери мантийната й кухина - мускулна структура, съдържаща жизненоважни органи, където се отлагат сперматозоидите по време на чифтосването. Но изглежда, че му отнема твърде много време и женската става "нетърпелива и гладна", казва разказвачът на поредицата Пол Ръд в кадрите.
След това женската започва да дърпа мъжкия наоколо, докато той се държи за нея с хектокотила си.
"Беше изненадващо и комично да наблюдаваме чифтосване в движение", казва Гайгер.
По негови думи женската по същество влачи мъжкия, който се държи за живота си, над рифа, докато тя се занимава с други неща.
Наблюдението на секс при октоподите е сравнително рядко явление, а изследователите са наблюдавали поведение при чифтосване само при около десетина вида, казва през 2015 г. пред Live Science Дженифър Матър, експерт по главоноги в Университета Летбридж в Канада.
"Повечето октоподи водят самотен живот, като се събират само за чифтосване, но октоподите с водорасли в новата серия са изненадващо социални", казва Гайгер.
"Бяхме развълнувани от това колко често си взаимодействаха - само за поздрав, за борба или за чифтосване. Но те се движат много бързо в малката си общност, така че проследяването на отделния индивид беше наистина трудно. В един щастлив ден, след седмици на снимане, успяхме да проследим нашия герой в продължение на повече от два часа, докато той успешно намери възприемчива женска", още сподел Гайгер.
Октоподите с водорасли също са доста малки - тялото им е около 3 инча (7 см), а ръцете им са дълги около 10 инча (25 см). Те се намират във вода с дълбочина едва 60 см, така че дори малки повърхностни вълни ги подхвърлят. Това прави заснемането на взаимодействието още по-трудно, казва Гайгер.
"Представете си, че се опитвате да гледате през сламка, за да проследите мравка по време на ураган! Поддържането на камерата стабилна, а изображението - композирано и фокусирано, докато е разлюляно, превърна заснемането на тези бързо движещи се октоподи в едно от най-трудните предизвикателства в поредицата. Дори и с почти 80-годишния опит на екипа ни в снимането под вода, физиката на тези условия беше уникална", заключи Гайгер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!