Д окато ние можем просто да си сложим пуловер или да увеличим отоплението, дивите животни трябва да имат стратегии, за да преживеят зимните месеци.
Да вземем например паяците. Много от живеещите на земята северноамерикански видове, като например вълчите паяци, преживяват зимата, като се заравят в почвата, под листата или вътре в дървените трупи.
„Разликата в температурата между замръзналата повърхност от сняг или лед и само няколко сантиметра под земята често е изненадваща. Много паяци и насекоми са активни в тази подпочвена среда, която понякога е с няколко градуса над нулата“, казва поведенческият еколог Джордж Уетц, експерт по паяците в Университета в Синсинати, Охайо.
Тъй като паяците са ектотерми и не произвеждат телесна топлина, метаболизмът им се забавя при понижаване на температурата.
„Въпреки това не е необичайно да видим паяци и насекоми, които са активни през топлите дни“, казва Уетц.
Много паяци, които строят паяжини, изплитат яйчни торбички с няколко слоя копринена изолация, за да приютят яйцата си през зимата. Черно-жълтите градински паяци например излюпват яйцата си през есента, така че младите паяци се струпват в яйчния сак през цялата зима, за да се появят масово напролет.
Някои паяци имат и тайно оръжие: през хладните есенни нощи те произвеждат специални противозамръзващи съединения, които предотвратяват образуването на ледени кристали в тялото им, казва Уетц - удобен трик, за да изкарат пролетта, без да замръзнат.
Костенурките се хранят и дишат под водата
Костенурките са бавни през всеки сезон, но когато наближи зимата, те наистина намаляват активността си.
Някои видове, като източната шипобедрена костенурка, просто се заравя в почвата, прибира се в черупките си и изпада в период на неактивно затишие, известен като брумация, който преживява, като изгаря мастните си запаси.
Боядисаните костенурки прекарват зимата потопени на дъното на водоема, което ги предпазва от замръзване, дори ако повърхността се заледи. Тъй като температурата на тялото на тези ектотерми съвпада с тази на околната вода, студът не е проблем.
Обикновено тези влечуги дишат въздух, но през зимата те са развили способността да поемат кислород от водата и да изхвърлят въглероден диоксид в нея.
„Когато на ектотермите им е студено, те не се нуждаят от много О2, така че това, което могат да поемат от водния стълб, обикновено е достатъчно, за да преживеят зимата“, казва Джаки Лицгус, биолог в Университета Лорентиан в Онтарио. (Научете защо костенурките са толкова важни за нашата планета.)
Костенурките обменят газове чрез специализирани кръвоносни съдове в близост до повърхността на кожата, лигавицата на устата и дори клоаката - кухина, която служи и за изхвърляне на отпадъци, и за размножаване.
Когато кислородът стане крайно недостатъчен, рисуваните и шипобедрените костенурки могат дори да преминат в метаболитен режим, при който не се нуждаят от него. Това аеробно дишане води до опасно натрупване на млечна киселина, но костенурките могат да канибализират калция от черупките си, за да неутрализират натрупването на киселина.
Медоносните пчели произвеждат топлина за всички
Когато температурите паднат, европейските медоносни пчели се прибират в кошерите си, където се струпват и остават активни през дългите зимни месеци.
„Това е уникално, няма друго насекомо, което да зимува, като се поддържа на топло“, казва Томас Сили, биолог от университета Корнел и автор на книгата Piping Hot Bees & Boisterous Buzz-Runners: 20 Mysteries of Honey Bee Behavior Solved.
Пчелите-работнички се събират около майката, като регулират състава на клъстера в съответствие с колебанията на температурата. Пчелите генерират топлина чрез изометрично свиване и отпускане на двата комплекта мускули, използвани за движение на крилата по време на полет.
„Разходът им на енергия не е насочен към движение или нещо друго, а към създаване на топлина“, обяснява Сили.
Мястото на майката в центъра на рояка е най-топло и удобно, но дори и най-отдалечените пчели не замръзват. Когато стане по-студено, те се притискат навътре, подобрявайки изолацията и уплътнявайки зоната, която трябва да се поддържа топла
Стратегията зависи от месеци планиране. През богатите на цветя летни месеци пчелите произвеждат и съхраняват 90 кг мед, за да поддържат кошера през зимата. Те също така избират разумно мястото, насочвайки се към самия връх на кухата кухина на дърво, за да създадат топла микросреда.
Бурундуците строят бункер
Катеричките са представители на семейство катерици, но за разлика от техните роднини с гъсти опашки, няма да ги видите навън през цялата зима. Те също така не спят зимен сън през целия сезон, както прави свраката, преди да се появи, за да обяви настъпването на пролетта.
Вместо това тези дребни бозайници се мотаят в сложни нории, изградени от тях системи от тунели и камери, които свързват тези малки дупки, пълни с ядки, семена и друга складирана храна.
Източните катерици прекарват дни в състояние на торпор, по време на което сърдечният им ритъм спада от около 350 удара в минута до едноцифрено число, а телесната им температура се понижава. Но те се събуждат на всеки няколко дни, за да се хранят и да използват определените тоалетни камери.
Снежните птици се отправят към по-топлите страни
Според Джил Деп, директор на Инициативата за мигриращите птици на Националното дружество „Одюбон“, повече от 70% от птиците в задния двор на САЩ и Канада са прелетни и много от тях се отправят на юг за зимата.
„Така че дори и да не знаят непременно кои са тези птици, хората забелязват, че през есента задните им дворове стават по-тихи.“
Изследователят на миграцията на птиците на Одюбон картографира годишните полети на повече от 450 вида птици, които пътуват към по-топлите места - и някои от тях са умопомрачителни.
Рубиненоцветното колибри тежи колкото една стотинка, но по пътя си към Централна Америка някои от тези птици прекосяват Мексиканския залив - 804 км - само за един ден.
Те са толкова леки, че сякаш могат просто да се носят по вятъра“, казва Депе. Междувременно някои рунтави колибри в западната част на САЩ разбиват стереотипа за летящите на юг.
„Някои птици се озовават на места, където не ги очаквате. Има доста птици, които всъщност се отправят на изток, така че през зимата ги откривате в дворовете на Луизиана или Флорида“, казва Деп.
Така че, ако времето застудее там, където се намирате, вдигнете чаша за издръжливите животни, които сами се справят с най-тежките сезони.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!