С всичките телескопични очи на човечеството, насочени към небето, е рядкост астероид да ни изненада. Но точно това се случи сутринта на 5 септември в небето над Филипините. Само няколко часа, след като беше засечен, астероидът изгоря в ярка светкавица над остров Лусон, съобщи Science Alert.
Проучване на небето Каталина на НАСА засече малкия астероид, сега наречен 2024 RW1, само няколко часа преди той да достигне атмосферата на Земята. Той беше с диаметър само от 1 метър и не представляваше заплаха. Въпреки че в съобщенията се казва, че „е ударил Земята“ реално е ударил само земната атмосфера, където толкова малки обекти изгарят.
Видеоклип, заснет от северния край на Филипините, показа проблясващо огнено кълбо, частично закрито от облаци. Астероидът за кратко е формирал опашка, която бързо е изчезнала.
Това е едва деветият път, в който сме засичали астероид преди да достигне Земята, въпреки че Европейската космическа агенция (ЕКА) твърди, че еднометрови астероиди удрят Земята на всеки две седмици.
Необичайно чувство е да бъдете изненадани от астероид. Но въпреки че беше изненадващо, астероидът беше засечен преди да ни достигне. Можем да бъдем спокойни, че нашето автоматично изследване на небето откри такъв малък обект. Ако беше достатъчно голям, за да причини някакви щети, щеше да бъде по-светъл и щяхме да сме го засекли много по-рано.
Въпреки че този астероид не беше заплаха, не винаги е така. През 2013 г. 18-тонен близък до Земята астероид, известен като Челябинският метеор, експлодира над руския град. Той предизвика значителни повреди на земята и накара 1500 души да потърсят медицинска помощ, никой обаче не беше убит.
Земята е ставала жертва на много по-катастрофални въздействия от това в историята си и този призрак преследва нашата цивилизация. Въздействието на Чиксулулб причини масова измиране и доведе до изчезването на динозаврите. Кратерът Вредефорт в Южна Африка беше разкопан преди 2 млн. години от астероид с диаметър между 10 и 15 км.
Но не само размерът на метеоритите е проблем. Те удрят Земята с голяма скорост. ЕКА твърди, че 2024 RW1 е летял със скорост от 17,6 км/с или 63,360 км/ч, което е средната скорост за такива обекти.
Както НАСА, така и ЕКА активно търсят и каталогизират астероидната популация. НАСА също кани експерти да участват в редовни пробни упражнения. По време на тези упражнения, екипи от хора получават редовни измислени актуализации за приближаването на опасен астероид и са помолени да предприемат такива действия, каквито смятат за подходящи.
2024 RW1 не беше заплаха. Всъщност беше красив, природен спектакъл.
Но също така е припомняне, че Земята не е изолирана от Космоса, въпреки че може да ни изглежда така в ежедневието.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!