В ъпреки че е доказано, че личностните черти, като нарцисизма, правят хората по-податливи на теориите на конспирацията досега не е правено проучване на ефектите от гнева върху подобни вярвания. Изследване, ръководено от Кинга Шиманяк, научен сътрудник в Университета на Нов Южен Уелс, хвърля светлина върху някои от тези ефекти.
„Въпреки че теориите на конспирацията съществуват от дълго време, все още не се знае много за връзката им с конкретни емоции (напр. гняв, страх, тъга)“, каза Шиманяк пред PsyPost. „В това изследване решихме да се съсредоточим върху връзката между конспиративните вярвания и гнева.“
This may be an unsurprising conclusion for some.https://t.co/cZ1CoTiMLH
— IFLScience (@IFLScience) June 30, 2023
В поредица от четири проучвания екипът проучил характерния гняв (диспозиционна характеристика, състояща се от чести чувства на гняв), и вярата както в общите теории на конспирацията, така и в тези около пандемията COVID-19.
Първото проучване се провело между 363 човека, предимно жени (298), жители на Полша. То било проведено онлайн с помощта на въпросник за самооценка, състоящ се от седем елемента за определяне на гнева.
Резултатите подкрепили основната хипотеза, че гневът има положителна връзка с вярванията в теории на конспирацията за COVID-19. Участниците, които отбелязали „Избухвам бързо, но и бързо ми минава“, е по-вероятно да повярват, че „пандемията COVID-19 е глобална конспирация.“
За да се изгради по-вярна представа обаче в проучване две екипът подбрал по-балансирана и по-голяма извадка от 422 участници. Те разширили въпросника до 13 въпроса, оценяващи конспиративните убеждения за COVID-19, и се оказало, че резултати съответствали на първото проучване, подкрепяйки основната хипотеза.
Have you ever been so angry you believed COVID-19 was a deep-state conspiracy? These people have. https://t.co/om0z6W0L96
— PerthNow (@perthnow) June 30, 2023
В третото проучване разшири диапазона, за да разгледат и други конспирации. Общите теории на конспирацията се отнасят до неспецифични идеи за конспиративни дейности, които не са свързани с конкретен исторически контекст, т.е. „Правителството използва хората и крие участието си в различни престъпни дейности“.
Както и при проучвания едно и две, третото проучване стигнало до същите заключения - гневът е положително свързан с общите вярвания на теорията на конспирацията.
„Основното заключение, което човек може да си извади от нашите проучвания е, че хората, които са по-склонни да изпитват гняв са и по-склонни да вярват в теории на конспирацията“, каза Шиманяк пред PsyPost. „Трябва обаче да се подчертае, че много индивидуални и ситуационни фактори биха могли да повлияят на тези асоциации. Какви са тези фактори?"
По време на четвъртото и последно проучване екипът разгледал това дали чувството на гняв ще повлияе на отговорите за теориите на конспирацията, особено при хората с високи нива на гняв.
В него се включили 141 участници. Екипът създал нова конспирация за тайно военно мазе, скрито под летище Берлин, за да избегне влиянието на предварително поддържани вярвания или предишни знания.
No surprise here....
— Culture News (@2023Culture) June 28, 2023
Connection between anger and belief in conspiracy theories uncovered - FightSaga https://t.co/kerPQgTl1J
Участниците първо попълнили въпросник за самоопределяне на личността. След това им била представена новата конспирация и били помолени да оценят степента, в която вярват в нея.
Хората с по-висока склонност към гнева имат по-силни вярвания конспирации от тези в неутралната група.
"Въпреки резултатите от проучването, че все още има много изследвания, които предстои да бъдат направени в тази област, и много въпроси остават без отговор", каза Шиманяк пред PsyPost.
„Дали гневът е причината или следствието от конспиративните вярвания? А може би и двете? Защо тези, които са склонни към гняв, са по-склонни да вярват в теории на конспирацията? Какви са асоциациите между конспиративните вярвания и други специфични емоции (напр. страх, тъга и вълнение)? Отговорът на тези въпроси безспорно би помогнал за по-цялостното разбиране на сложния феномен на конспиративните вярвания.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!