Л юбимите ни детски филми на Дисни от старите видеокасети са оставили незабравими спомени в съзнанието ни и дори вече пораснали, често сядаме пред екраните, за да ги гледаме отново със собствените си деца. Разменяхме касети с приятелите си, а филмовите адаптации за Пепеляшка, Малката русалка и Снежанка никога не омръзваха. Те ни потапяха в магичния свят на героите, които преминаваха през различни изпитания, но накрая „всички заживели дълго и щастливо“.
Често се случва филмови екранизации по книги да се различават от написаното в оригинал и екранизациите по детски приказки не са изключение. Оказва се обаче, че щастливият и вълнуващ завършек във филмите за деца значително се различава от зловещия, дори ужасяващ край на оригиналните приказки.
Ето какви са били истинските съдби на любимите ни приказни герои, за които анимационните филмчета не ни разказаха.
Малката русалка остава с разбито сърце
Във версията на Дисни, червенокосата русалка Ариел живее на океанското дъно, но иска да е част от света на хората. Събира чудати за нея предмети и всеки ден мечтае да може да танцува и да се разхожда като човеците. Единственият шанс за нея е да сключи сделка с Морската вещица. Така получава крака, за да отиде при своя любим Ерик, но плаща за това с гласа си. След множество перипетии Ариел печели сърцето на принц Ерик, връща гласа си и празнува красивата си сватба, заобиколена от своите водни приятели и семейство.
В оригиналния разказ на Ханс Кристиан Андерсен нещата не стоят точно така. Всъщност цялата история на датския писател е трагична - трансформацията на малката русалка в човек ѝ причинява постоянна физическа болка, сякаш ходи върху ножове. Освен това в края на приказката сърцето ѝ е разбито по възможно най-тъжния начин - нейният принц се жени за друга. Морската вещица ѝ казва, че ако намушка любимия си, ще се превърне отново в русалка и така ще може да изживее своите 300 години живот. Заради своята любов към принца обаче Ариел избира да го пощади. В края на приказката тя хвърля ножа и себе си в морето, превръщайки се в морска пяна.
Принцът отнася мъртвата Снежанка в двореца
Можете ли да си представите, че първият пълнометражен анимационен филм на Дисни - „Снежанка и седемте джуджета“, е създаден 1937 г.? Той е безспорна класика и е доста по-верен преразказ на приказката Братя Грим, но и тук има непознати моменти. Очарователната принцеса Снежанка трябвало да бъде убита от ловеца, защото злата ѝ мащеха не можела да понесе, че доведената ѝ дъщеря е по-красива от нея. Ловецът я пощадява, но не след дълго злата мащеха я открива в къщичката на джуджетата и ѝ дава да си отхапе от отровната ябълка. Докато филмът завършва с това, че джуджетата скърбят за любимата си принцеса, принцът ги намира, целува Снежанка и тя се събужда.
Наистина, тя била толкова красива, че джуджетата не искали да я погребат, а изработили за нея стъклен ковчег и го занесли в планината. Тогава дошъл царският син и пожелал да отнесе ковчега със Снежака в кралството. По пътя носачите се препънали и Снежанка изплюла хапката на отровната ябълка и оживяла. На венчавката им била поканена и злата мащеха, а когато видяла красивата Снежанка, тя се вцепенила от завист и злобното ѝ сърце се пръснало.
Трагичният край за сестрите на Пепеляшка
Както добре знаем приказката за Пепеляшка или "Aschenputtle", също от Братя Грим, е история за дъщерята на джентълмен, принудена да носи дрипави дрехи, да живее мизерно и да изпълнява всички заповеди на злата си мащеха и доведените си сестри.
За разлика от Пепеляшка във филмчето, тази от книгата няма фея-кръстница, която ѝ помага и закриля, а бели птици, които ѝ дали златна рокля и пантофки, за да отиде на кралския бал. Тук няма съществени разлики – тя отива на бала, среща принца и губи стъклената си обувка, с която той по-късно ще я намери.
Няма разминаване между анимационната класика с пеещите мишки и оригинала на Якоб и Вилхелм Грим в частта, в която Пепеляшка получава своя щастлив край – омъжва се за своя любим принц и заживяват щастливо в двореца. От Дисни обаче не ни казват какво става със злите ѝ сестри, а братята – да.
За това, че едната сестра се опитва да измами принца, като отрязва пръста си, за да влезе в обувката на Пепеляшка, а другата отрязва част от петата си по същата причина, в деня на щастливата сватба белите гълъби – закрилници избождат очите им като наказание за тяхното коварство.
Спящата красавица ражда близнаци в съня си
Дисни създава филмчето за спящата красавица Аврора през 1959 г. и в него се разказва за принцеса, която е прокълната да убоде пръста си на вретено и да заспи, докато истинската любов не я събуди с целувка. Първообразът на тази приказка може би ще ви шокира.
Всъщност този разказ има няколко писмени версии, с доста смущаващи моменти. За първи път приказка за спяща принцеса написва италианският автор Джамбатиста Базиле още през XVII век. По-късно книгата му е използвана от Шарл Перо и от Братя Грим за техни версии на историята.
Спящата красавица Уолт Дисни е прокълната от злата вещица да убоде пръста си на вретено на чекрък и да умре на шестнадесетия си рожден ден. Добрата фея Лъчезария може само да направи проклятието по-слабо: вместо да умре, Аврора ще изпадне в дълбок сън. Докато добрите феи я крият в гората, Аврора и принц Филип се срещат и моментално се влюбват. А когато проклятието се сбъдва, той идва да я спаси със своята „истинска целувка на любовта“.
В истинската история на Базиле красивата принцеса се казва Талия. Тя също убожда пръста си, но на сламка от лен и заспива дълбок сън. Крал от съседното кралство я намира в изоставен дворец. Той се промъква и вижда красавица, която лежи на легло, дълбоко заспала. Вместо обаче да я събуди с целувка, той се възползва сексуално от нея и „събира първите плодове на любовта“. Освен това принцесата зачева близнаци, които ражда и кърми с помощта на две феи, докато все още спи. Един ден едното от тях засмуква пръста ѝ вместо гърдата, успява да изсмуче ленената сламка и тя се събужда.
По-късно кралят се завръща при Таяна и остава доста изненадван, че тя е будна и се грижи за две деца. Таяна се влюбва в него, но двамата не могат да бъдат заедно, защото кралят вече имал своя кралица.
Още от автора:
Тайни кодове като от филм: Загадката за милиони на Томас Бийл
Смразяваща кръвта история: „Тихите“ убийства „кикотещата се баба“ Нани
Чупене на крака, смърт: Kолко свирепи са били Крумовите закони?
Наистина ли великани са бродили по българските земи?
Вредите от мръсния въздух: Пулмолог съветва как да се предпазим
След убийството на Кенеди: Коя е Лейди Бабушка и как изчезна в тълпата
Исей Сагава - канибалът, който получи слава вместо затвор
Магии, гадания и забрани: Kак сме празнували Коледа в миналото
Прочелник, подбрадник, кюстек - с какво са се гиздили българите в миналото
Мъртва булка или реалистичен манекен: Смразяващата история на La Pascualita
Как една зловеща детска игра стана религиозно движение
Като от филм: Влакът, който влезе в тунел и изчезна безследно
Бурният живот на „Червената херцогиня“ - черната овца на аристокрацията
Мистерията „Анастасия Романова“: Истината за руската принцеса
Мъжеубийци с отрязани гърди или свирепи прелъстителки: Истината за амазонките
Най-известните проклятия в историята: Загадъчна смърт и мистериозни изчезвания
Мечът на Кубрат и Орелът на Аспарух - къде се намират големите български съкровища?
Призрачният град на вечния огън: Ужасяващата съдба на Сентралия
Шишенци, Цонево, Мусачево: Най-зловещите български села
Зорница и Вечерница, Перун, Лада: Митове и легенди за божествата на славяните
Имай, Баран, Артиш... Познавате ли тези прабългарски божества?
Коя е Лилит - най-загадъчната личност в човешката история
Янус, Фебруум, Марс... Знаете ли божествените имена на месеците?
Дълбоко пазени тайни: Какво крие Черно море
Трепанация - най-древната черепна „операция“
Мистерията Царичина: Какво е операция „Слънчев лъч“
"Проклятието Грималди": Изгаряне на клада, отвличане и нещастна любов
Ама как така не искаш деца?! Та ти си егоист!
Три психологически трика за постигане на новогодишните цели
Колко е висока цената, която плащаме за „перфектната Коледа“
Най-страшните поверия и суеверия за Никулден
От пост до празничен пир: Как да избегнем грешките в храненето по Коледа
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!