К итайски изследователи са постигнали новаторски успех, като са поддържали плазма при температура над 100 милиона градуса по Целзий в продължение на 18 минути. Това забележително постижение, осъществено в експерименталния свръхпроводящ токамак (EAST), представлява значителен скок към използването на ядрения синтез като чисто, почти неограничено енергийно решение.
Голяма стъпка към енергията от термоядрен синтез
Според съобщения в медиите при неотдавнашен експеримент в EAST учените са успели да поддържат невероятно високи температури - седем пъти по-високи от тези в ядрото на Слънцето. Плазмата, получена от сливането на водородни и деутериеви газове, възпроизвежда процеса на термоядрен синтез, който захранва Слънцето. Това рекордно постижение ни доближава до превръщането на ядрения синтез в практически източник на енергия. Ядреният синтез работи чрез комбиниране на леки атомни ядра, за да се образуват по-тежки, при което се освобождава огромно количество енергия. Ако успеем да овладеем този процес на Земята, той би могъл да осигури почти неограничени и чисти доставки на енергия.
China's 'Artificial Sun' Reaches 100 Million Degrees For Record 1,000 Seconds https://t.co/lxYmxoYmhI pic.twitter.com/mhq5IOQH6P
— NDTV (@ndtv) January 23, 2025
Предизвикателства пред нас
Дори и при този успех изграждането на реактори, които могат да се справят с такива екстремни условия, все още е голямо предизвикателство. Според съобщения в медиите Сонг Юнтао, директор на проекта EAST, обяснява, че за да могат устройствата за термоядрен синтез да произвеждат електроенергия, те трябва да поддържат самоподдържаща се плазма. Въпреки това поддържането на плазмата стабилна за дълъг период от време остава ключова пречка.
Друго голямо предизвикателство е намирането на материали, които могат да издържат на интензивната топлина и радиация в реактора. Според докладите професор Джоу Хайшан подчертава, че разработването на такива устойчиви материали не е лесна задача. За да постигнат напредък, учените ще се нуждаят от усъвършенствани среди за изпитване, за да симулират тези екстремни условия и да подобрят материалите за бъдещите реактори.
Дългосрочните цели на Китай в областта на термоядрения синтез
Според докладите Китай работи усилено за разработване на технология за ядрен синтез и планира да създаде прототип на реактор за ядрен синтез до 2035 г. По-голямата цел е до 2050 г. енергията от термоядрен синтез да стане достъпна на пазара, което би могло да бъде огромна стъпка към чиста и устойчива енергия.
China’s “artificial sun” nuclear fusion reactor has reached a world record for the longest time at a sustained temperature exceeding 100 million degrees Celsius, a key milestone for harnessing fusion power
— Bay Area People’s Republic 🚩☭ (@Karl_Was_Right) January 21, 2025
It held the temp for nearly 18 minutes, almost 3x the previous record pic.twitter.com/fVUiDiLhOI
Обещанията на термоядрената енергия
Ядреният синтез би могъл да промени бъдещето на енергетиката. За разлика от днешните източници на енергия, термоядреният синтез създава много малко отпадъци и не отделя вредни емисии. Горивото му - водородът - е широко достъпно, което го прави почти неизчерпаемо. Ако успеем да осъществим термоядрен синтез, той би могъл да помогне да се посрещнат нарастващите енергийни нужди на света, като същевременно се намалят екологичните щети, причинявани от традиционните енергийни източници.
Глобални усилия и конкуренция
Според източниците постижението на Китай за поддържане на 100-милионна плазма се основава на напредъка, постигнат от други държави. През 2024 г. Южна Корея също постави рекорд, като поддържаше плазма при подобни високи температури. Тези важни постижения показват както конкуренцията, така и екипната работа между държавите в глобалната надпревара за превръщането на термоядрения синтез в надежден източник на енергия.
Пътят към търговския термоядрен синтез
Науката за термоядрения синтез е сложна, но потенциалните ползи от нея са огромни. Учените са съсредоточени върху усъвършенстването на технологията за термоядрен синтез, проектирането на по-добри реактори и създаването на материали, които могат да издържат на тежките условия в тях. Въпреки че все още сме в начален стадий, намирането на начин за постигане на устойчив и достъпен термоядрен синтез може да промени изцяло начина, по който произвеждаме енергия.
Накратко, неотдавнашният успех на Китай в съоръжението EAST е важна стъпка към превръщането на ядрения синтез в реалност. Въпреки че все още има големи предизвикателства пред нас, един ден енергията от термоядрен синтез може да осигури чист и почти неограничен източник на енергия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!