П риблизително един на всеки пет възрастни в САЩ изпитва болка, която продължава безспирно месеци наред.
(Във видеото може да научите повече за: Проф.Стоилов: Артритите са тежи и инвалидизиращи заболявания)
Въпреки това единственото ефективно лечение, с което разполагаме досега, включва болкоуспокояващи, които могат да предизвикат пристрастяване и рядко са достатъчни.
За да разберат по-добре механизмите, които стоят в основата на хроничната болка, неврологът от Университета на Пенсилвания Майанк Гаутам и колегите му се спират на тенденцията епизодите да се предизвикват само от едно докосване.
Докосването се разпознава от редица механорецептори в тялото ни. Някои от тях се активират при лек натиск, докато други изискват много по-силно въздействие, за да се задействат.
Комбинация от болкови неврони (ноцицептори) и неврони на допира помага на телата ни да решат дали нещо е неприятно или не. Връзката между тези два процеса е това, което ни позволява да прекъснем сигнала за болка, например чрез разтриване на болезнено място.
Гаутам и екипът му използват комбинация от светлинни генетични инструменти и високоскоростни изображения, за да проучат как работи един от тези бързодействащи и най-чувствителни механорецептори, Aβ-LTMRs, при мишки.
Когато изследователите деактивират Aβ-LTMRs, мишките показват намалена реакция на нежно докосване, както се очакваше. Но това също така създало по-голяма реакция в болковите неврони и централната нервна система на мишки, на които било приложено лечение, което ги накарало да изпитат хронично възпаление.
Това показва, че освен че усещат допир и допринасят за локалното откриване на болка, Aβ-LTMRs играят роля и в медиирането на болковия отговор в цялото тяло при наличие на възпаление.
Когато екипът умишлено активира Aβ-LTMRs при мишки с възпаление и функциониращи рецептори, опитните животни реагират по начин, който показва, че изпитват локализирана болка. Активирането на същите рецептори в по-централизирана част на нервната система, наречена гръбначен стълб, обаче намалява болката при тези мишки.
Заедно тези резултати разкриват, че Aβ-LTMRs допринасят за усещането за болка, предизвикана от допир, на местно ниво, но също така помагат за потискането ѝ в глобален мащаб.
Това би могло да обясни защо активирането на рецепторите далеч от мястото на нараняване чрез електрически нервни стимулации може да успокои болката.
"Допълнителни терапевтични процедури в реалния живот, включително масажната терапия и електроакупунктурата, вероятно включват активиране на Aβ-LTMRs за техните благоприятни ефекти", подозират изследователите.
В по-крайни случаи хроничната болка може да ограничи способността на човека да работи или дори да изпълнява много от най-основните житейски задачи, като хранене и сън. Тя химически нарушава способността за регулиране на емоциите, което води до допълнителен стрес, чувство за вина, безсъние и дори личностни промени.
Разбирането на това как всички различни процеси работят заедно, за да сигнализират за болка в телата на бозайниците, ни приближава към намирането на по-безопасно и надеждно облекчение.
Статията е създадена с информационна цел. Ако имате притеснения за здравословното си състояние-потърсете специалист!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!