Е дин от най-редките видове черни дупки може да е открит изключително близо до Стрелец А* - свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика. Тази нова черна дупка е от междинен масов клас, което означава, че тя не е достатъчно лека, за да се е образувала от звезда, която е избухнала в свръхнова. Но също така не е достатъчно тежка, за да бъде класифицирана като свръхмасивна. Известни са само около 10 такива обекта, като един от тях беше обявен само преди няколко седмици.
Откритието идва от звездния куп IRS 13 (понякога се изписва с GC отпред, което означава Галактически център). Той е куп от горещи масивни звезди с особен обект в центъра си. Първоначално се е смятало, че централният обект е масивна звезда, но благодарение на наблюденията с по-висока разделителна способност изследователите са успели да кажат, че това изобщо не е звезда.
Extremely Rare Black Hole Found At The Center Of Our Galaxyhttps://t.co/zEjL7izArS
— IFLScience (@IFLScience) July 22, 2024
Средномасивната черна дупка се оценява на маса от 30 000 слънчеви маси. Доказателствата идват от движението на звездите, които се движат в подреден модел, както и от рентгеновите излъчвания и йонизирания газ, въртящ се около този обект със скорост няколкостотин километра в секунда. Комбинацията от наблюдения в различни дължини на вълната от Много големия телескоп, ALMA и телескопа „Чандра“ очертава картина, съответстваща на черна дупка със средна маса.
Голямата вероятност това да е така има широкообхватни последици. Изследователите отдавна предполагат, че постоянната диета от черни дупки със средна маса може да помогне за растежа на свръхмасивните черни дупки. Те се доближават твърде много до свръхмасивната черна дупка и биват погълнати. Смята се, че IRS 13 се е приближила до центъра на Млечния път (и Стрелец А*) през последните 10 милиона години.
„IRS 13 изглежда е основен градивен елемент за растежа на нашата централна черна дупка Sagittarius A*. Този завладяващ звезден куп продължава да изненадва научната общност, откакто беше открит преди около двадесет години. Първоначално се смяташе, че това е необичайно тежка звезда. С данните с висока резолюция обаче сега можем да потвърдим състава на градивния блок с черна дупка със средна маса в центъра“, казва в изявление д-р Флориан Пейскер, първи автор на изследването.
Ще бъдат необходими още наблюдения, за да се потвърди черната дупка със средна маса и да се научи повече за клъстера. Наблюденията от JWST и предстоящия Изключително голям телескоп със сигурност ще помогнат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!