О казва се, че грузинците не са известни само с винопроизводството си, но и с великолепните рецепти за производство на сирена.
Изследователка откри, че на територията на Грузия се произвежда сирене вече 8000 години. Но традициите са позабравени, заради ограниченията наложени преди 70 години от Съветския съюз.
Под режима на СССР между 1921 и 1991 г. от Грузия се иска бързо производство на големи количество сирене, за да се изхрани войската.
Тогава местните са принудени да произвеждат само 4 от всички сирена местно производство, само защото избраните 4 се приготвят изключчително бързо.
Останалите сортове сирена сякаш потъват в забрава, а хората, които умеят да ги приготвят са все по-голяма рядкост.
Изследователи обаче откриват тайно производство на сирена, което е съхранило сиренето през десетилетията
Открита е цяла система за тайно производство на различни видове сирена.
През годините всеки регион на Грузия е съхранявал част от традициите за производство на сирене.
Анна Микадзе – Чикезе изследва това производство на сирене, за което светът не знае.
Установява, че планинските села произвеждат най-различни видове сирене, част от старите традиции на населението.
Години наред Анна пътува из селата, за да интервюира възрастни жители в търсене на най-старите запазени рецепти за производство на сирене.
Разговаряйки с по-старите поколения, тя научава как се правят някои от сирената познати на предците им.
В най-отдалечените от цивилизацията райони, Анна открива възрастни жени, които предават на поколенията напред рецептите за домашно производство сирене, което е по едни от най-старите рецепти в света.
А методите за производство са се запазили все същите, както преди повече от 70 години.
Село Андриасминда и Чобарети, на около 12 км едно от друго, са единствените села в Грузия, които все още правят тенили - прясно сирене под формата на тънки ленти, направено от краве мляко.
Запазването на рецепптите в семейството цели да осигури поминък на младите.
За част от населението в тези отдалечени райони производството на сирене се превръща в печеливш бизнес. Въпреки, че малко хора знаят за тяхното производство.
Старите видове сирена са запазени най-вече в районите, които се намират дълбоко в Кавказките планини.
Тенили е едно от най-разпространените сирена. То се произвежда от краве мляко и донякъде солния солен вкус. Прави се на ръка, като всяка топка сирене се „дърпа” за да се направи на дълги ивици.
Гуда е специфично грузинско сирене. Приготвя се от овче мляко, в специална овча кожа, която се съхранява 20 дни, което придава на сиренето много особен вкус.
Нарчви – това сирене отлежава поне три месеца притиснато от камък. Притежава силен вкус, а текстурата му е доста мазна.
Дамбалкачо е вид синьо сирене от краве мляко, което има мек и донякъде тръпчив вкус.
След като открива за част от сирената, Анна организира ежегодни фестивали на сиренето в Тбилиси, столицата на Грузия. За да може посетителите научават и опитват разнообразието от грузински сирена.
Изследователката разказва, че от както е стартирала своето проучване е открила повече от 60 вида сирене, произведени в грузинските села.
А след като научава за работата ѝ, грузинското правителство решава, че ще започне кампания по разпространение на сиренето родно производство, така че светът да научи за него.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!