Е дин неочакван инструмент ни дава нова представа за фината структура на външните слоеве на Марс.
(Във видеото може да научите повече за: Парче от Марс... в София)
С помощта на метеорити, които преди около 11 милиона години са се откъснали от Червената планета и са били изхвърлени в Космоса, за да се приземят на Земята, учените успяха да проучат начина, по който вулканизмът е оформил кората и мантията на Марс, за да направят извод за наличието на силикатни резервоари, които са подхранвали тяхното образуване.
Всъщност това е доста хитроумно изследване - имаме нова информация за структурата и еволюцията на Марс, без да се налага да ходим дотам, за да я получим. Марсианските метеорити се оказват доста полезни за разбирането на историята на планетата, а те са доставени точно тук, на прага на нашия дом.
Lost Piece of Mars Found on Earth Reveals an Ancient Volcanic Secret https://t.co/nIzhDyljsX
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 31, 2024
„Марсианските метеорити са единствените физически материали, с които разполагаме от Марс“, казва геологът Джеймс Дей от Института по океанография „Скрипс“.
„Те ни дават възможност да направим прецизни и точни измервания и след това да определим количествено процесите, протекли в Марс и в близост до марсианската повърхност. Те предоставят пряка информация за състава на Марс, която може да бъде основа за научните мисии, като например текущите операции на марсохода Perseverance, които се провеждат там“, казва Дей.
Метеоритите, изследвани от Дей и колегите му, са в две форми: шасинити по името на скала, открита през 1815 г. в Шасини, Франция, и нахлити по името на образец, открит в Нахла, Египет, през 1905 г.
Двата вида скали имат и различен състав. Нахлитът е базалтов, съдържащ включвания на минералите аугит и оливин. Шасинитът е почти изцяло от оливин.
Тук, на Земята, базалтите са по-разпространени в кората, а оливинът - в мантията. Марс не е по-различен.
Чрез внимателно изследване и сравнение на двата вида скали и техните уникални химически характеристики изследователите успяват да установят, че те са се образували в един и същ вулкан преди около 1,3 милиарда години. Разликата между тях се дължи на процес, наречен фракционна кристализация, при който различните условия карат течната магма да се втвърди в различни конфигурации.
Нахлите са част от марсианската кора, а шасините - от мантията под нея. Нещо повече, някои от нахлитите са били достатъчно близо до кората, за да взаимодействат с атмосферата на Марс и да се променят от нея.
„Като установим, че нахлитите и шасигнитите са от една и съща вулканична система и че те са взаимодействали с марсианската кора, която е била променена от атмосферните взаимодействия, можем да идентифицираме нов тип скали на Марс“, казва Дей.
Интересно е, че двете скали показват, че вулканизмът на Марс е едновременно подобен и различен от вулканизма на Земята. Изглежда, че фракционната кристализация протича по един и същи начин, като се образуват скали с преобладаващ базалт в кората и скали с преобладаващ оливин в мантията, точно както вулканичната дейност тук, у дома.
„От друга страна, резервоарите на Марс са изключително древни, отделяйки се един от друг малко след формирането на Червената планета. На Земята тектониката на плочите е спомогнала за повторното смесване на резервоарите с течение на времето. В този смисъл Марс осигурява важна връзка между това как може да е изглеждала ранната Земя от това как изглежда днес“, казва Дей.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!