И нтригуващото продължение на приказката за Мерлин се е намирало скрито в подвързията на Елизабетинската книга за дела в продължение на почти 400 години. Изследователите най-накрая успяха да го разкрият с помощта на най-съвременни техники, пише BBC.
Това е единственият оцелял фрагмент от изгубен средновековен ръкопис, разказващ за Мерлин и първите героични години в двора на крал Артур.
В него магьосникът се превръща в сляп арфист, който по-късно изчезва във въздуха. След това се появява отново като плешиво дете, което издава укази на крал Артур, без да носи бельо.
Променящият формата си Мерлин - чиито сили очевидно се дължат на това, че е син на жена, оплодена от дявола - иска да носи знамето на Артур (знаме с неговия герб) на бойното поле. Кралят се съгласява, което се оказва добро решение, защото Мерлин е предопределен да се появи с удобно тайно оръжие: магически огнедишащ дракон.
Lost manuscript of Merlin and King Arthur legend read for the first time after centuries hidden inside another bookhttps://t.co/FblJmv0M8J
— Conner Habib (@ConnerHabib) March 25, 2025
В продължение на повече от 400 години тази крехка останка от прочута средновековна история лежи необезпокоявана и незабелязана, използвана като корица на книга от елизабетците, за да помогне за защитата на архивен регистър с документи за собственост.
Сега 700-годишният фрагмент от „Suite Vulgate du Merlin“ - старофренски ръкопис, който е толкова рядък, че в света има по-малко от 40 запазени копия - е открит от архивист в Университетската библиотека на Кеймбридж, сгънат и зашит в подвързията на регистъра от XVI век.
Използвайки нова революционна технология, изследователите от библиотеката успяха да заснемат в цифров вид най-недостъпните части на крехкия пергамент, без да го разгъват или разшиват. Така ръкописът беше запазен на място и се избегнаха непоправими щети - като същевременно силно избледнелият фрагмент можеше да бъде виртуално разгънат, цифрово подобрен и прочетен за първи път от векове.
A rare 13th-century manuscript fragment containing medieval stories of Merlin and King Arthur has been discovered at @theUL and successfully digitised using cutting-edge imaging techniques ⚔️ 🤴
— Cambridge University (@Cambridge_Uni) March 25, 2025
Explore behind the scenes 👇https://t.co/ArWRriM9j4
Преди това ръкописът е бил каталогизиран като „Историята на Гауейн“. „Не е била правилно инвентаризирана“, казва Ирен Фабри-Теранчи, специалист по френски език в библиотеката. „Никой дори не беше записал, че е на френски език.“
Когато тя и колегите ѝ разбрали, че фрагментът разказва история за Мерлин и неговата способност да променя формата си, „бяхме наистина развълнувани“, казва тя.
Първоначално „Suite Vulgate du Merlin“ е написана около 1230 г., когато артуровите романи са били особено популярни сред благородничките, въпреки че фрагментът е от изгубено копие, датирано около 1300 г.
„Не знаем кой е написал текста. Смятаме, че вероятно става дума за съвместна работа“, казва Фабри-Теранчи.
Той се позиционира като продължение на по-ранен текст, написан около 1200 г., в който Мерлин се ражда като дете-чудо, надарено с прозорливост, и прави заклинание, за да улесни раждането на крал Артур, който доказва божественото си право да управлява, като изважда меча от камъка.
„Suite Vulgate du Merlin“ ни разказва за ранното управление на Артур, за отношенията му с рицарите от кръглата маса и за героичната му борба със саксонците. Тя наистина показва Артур в положителна светлина - той е този млад герой, който се жени за Гуиневир, измисля Кръглата маса и има добри отношения с Мерлин, неговия съветник“, казва Фабри-Теранчи.
Според нея именно благодарение на продължението историята за Светия Граал и мястото на Мерлин в нея могат да бъдат разказани по един последователен начин от началото до края. „Ако продължението е написано, за да улесни това, то е успешно. Това се превърна в основния начин, по който се предаваше историята.“