А рхеолози са открили изгубен колониален град в дъждовната гора на Амазонка, който датира от XVIII век.
Според Едуардо Невес, директор на Музея по археология и етнография към Университета на Сао Пауло, който е ръководител на изследователския екип, португалското селище се е появявало на някои карти, но точното му местоположение е било неизвестно.
„То е било изоставено, гората го е превзела и каменните блокове са били премахнати... Успяхме да определим разположението на улиците на този град, което също беше очарователно откритие“, казва Невес, както съобщава бразилската информационна служба Metrópoles.
Колонизацията на територията на днешна Бразилия започва през 1500 г., когато изследователят Педро Алварес Кабрал заявява земите за Португалия. През следващите три века Португалия установява колониална администрация, която експлоатира природните ресурси на Бразилия, особено захарта, златото и кафето, с труда на роби - предимно транспортирани от Африка.
Lost City Discovered in Amazon Rainforest https://t.co/U6ItmVxMVW
— Gene Melius (@gene_melius2) October 22, 2024
Колонията се превръща в основен икономически актив за Португалия, но в началото на XIX в., под ръководството на принц Дом Педро I, Бразилия обявява своята независимост, слагайки край на над 300-годишното колониално управление.
Откриването на колониалния град в Амазонка беше оповестено на събитие, организирано от Музея на Амазонка в Манаус, като част от проекта Amazônia Revelada.
Целта на проекта е да се идентифицират археологически обекти в различни части на Амазонка, като се съчетаят най-съвременните технологии с традиционните познания на горските народи.
„Искаме да регистрираме тези археологически обекти, за да ги превърнем в част от нашето наследство и да създадем допълнителен слой на защита за тези територии“, казва Невес, един от координаторите на проекта, в съобщение за пресата от Бразилския социално-екологичен институт, който подкрепя проекта.
Проектът ще включва две допълващи се стратегии. Първата е проучване на тропическите гори с помощта на технологията LIDAR, за да се идентифицират археологически обекти, скрити от растителността.
LIDAR е метод за дистанционно наблюдение, който включва използването на лазерни импулси, изстрелвани към земята, за генериране на 3D модели на даден пейзаж. Този метод може да картографира топографията на земята, като същевременно разкрива скрити изкуствени елементи, които обикновено не се виждат.
This is so cool!🤯 A new lost city discovered in the Amazon rainforest of Bolivia using LiDAR.
— Diego Saez Gil (@dsaezgil) June 1, 2022
Fascinating how much we still don't know about our indigenous ancestral civilizations, and what we can learn with new tech!
Fresh paper here: https://t.co/TLZXuZDzu5 pic.twitter.com/ZBRhWdeYrJ
LIDAR по същество позволява на учените да виждат през горските корони и да създават подробни 3D модели на елементите на повърхността, включително на всички неизвестни досега структури, които се намират под тях.
Вторият основен компонент на проекта Amazônia Revelada включва проучвания, провеждани от местни изследователи, които са представители на коренното и традиционното население, живеещо на тези територии. Тези изследователи ще регистрират археологически обекти или места, които са от значение за общностите.
Районът на Амазонка е бил обитаван поне от 11 000-12 000 години, въпреки че по-стари артефакти потвърждават възможността за още по-ранно обитаване, което може да измести хронологията назад до преди 13 000 години или повече.
Коренните народи са развили сложни общества в Амазония много преди контакта с Европа, като има доказателства за големи уседнали общности, земеделски практики и сложни техники за управление на земята.
Технологията LIDAR е използвана и преди за документиране на скрити археологически обекти в Амазония.
В проучване, публикувано миналата година в списание Science, например се съобщава за откриването на две дузини древни постройки, скрити под короните на дърветата в басейна на тропическите гори на Амазонка.
Постройките представляват земни съоръжения, построени в предколумбовата епоха - т.е. преди периода на европейската колонизация. Те представляват останки от различни обекти и структури, построени от древните коренни народи.
Според проучването неизвестните досега земни съоръжения включват останки от град, укрепени села; отбранителни и церемониални структури, известни като геоглифи; и обекти на брега на реката в заливните равнини, които може да са били използвани за събиране на водна храна; наред с други конструкции.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!