С илно изгорял свитък от римския град Херкулан беше дигитално „разопакован“, като учените за първи път успяха да разгледат съдържанието му след 2000 години. Документът, който изглежда като буца въглен, е изгорял от вулканичното изригване на Везувий през 79 г. сл. Хр. и е твърде крехък, за да бъде отворен физически.
Но сега учените използват комбинация от рентгенови изображения и изкуствен интелект, за да го разгърнат виртуално, разкривайки редове и колони от текст.
Все още е необходима допълнителна работа, за да може свитъкът да бъде напълно четлив и съдържанието му да бъде дешифрирано, но екипът зад проекта заявява, че резултатите са много обещаващи.
It's more amazing than that.
— Brick Suit (@Brick_Suit) February 4, 2025
These are the scrolls.
They were found charred in the wreckage of Pompeii.
Some scientists ran CT scans of the scrolls and uploaded them.
He then wrote an Ai program that could detect the writing in the scanned files. pic.twitter.com/yP7DFObG8y
„Уверени сме, че ще можем да прочетем почти целия свитък в неговата цялост и това е първият път, когато наистина успяхме да кажем това с голяма увереност“, сподели Стивън Парсънс, ръководител на проекта за Vesuvius Challenge, международно състезание, което се опитва да отключи свитъците от Херкулан.
Някои букви вече са ясно видими в древния текст и екипът вярва, че той вероятно съдържа философски текст. Стотици карбонизирани свитъци бяха открити в Херкулан, който, подобно на съседния Помпей, беше погълнат от метри вулканична пепел. В миналото някои от тези документи, направени от дебел материал, наподобяващ хартия, наречен папирус, бяха отваряни, но са се разпадали на парчета.
Бодлианската библиотека на Оксфордския университет съхранява няколко от тези свитъци. Смятани за нечетливи, те бяха оставени недокоснати в продължение на десетилетия. „Никога досега не сме били убедени, че някоя техника ще бъде достатъчно безопасна или достатъчно ефективна, за да получим каквато и да е информация от свитъците“, обясни Никол Гилрой, ръководител на отдела за опазване на книги в Бодлианската библиотека.
Но обещанието за високотехнологичното решение мотивира екипа да извади един от ценните свитъци от хранилището. Той беше поставен в специално изработен калъф и транспортиран до Diamond Light Source в Оксфордшир. Вътре в тази огромна машина, наречена синхротрон, електроните се ускоряват почти до скоростта на светлината, за да произведат мощен рентгенов лъч, който може да изследва свитъка, без да го повреди.
„Тя може да види неща в мащаба на няколко хилядни от милиметъра“, обясни Адриан Манкузо, директор на физическите науки в Diamond.
First glimpse inside burnt scroll after 2,000 years https://t.co/aqCTbRXJKL
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 5, 2025
Сканирането се използва за създаване на 3D реконструкция, след което слоевете вътре в свитъка – съдържащ около 10 метра папирус – трябва да бъдат идентифицирани.
„Трябва да разберем кой слой е различен от следващия слой, за да можем да развием това цифрово“, каза д-р Манкузо. След това се използва изкуствен интелект за откриване на мастилото. По-лесно е да се каже, отколкото да се направи – както папирусът, така и мастилото са направени от въглерод и са почти неразличими един от друг.
Изкуственият интелект търси най-малките сигнали, които показват, че мастилото може да присъства, след което това мастило се рисува цифрово, изваждайки буквите наяве.
First glimpse inside burnt scroll after 2,000 years
— Paul Quibell-smith 🔶 (@QuibellPaul) February 5, 2025
https://t.co/T3GGFN4TOk
„Можем да кажем, че целият свитък е пълен с текст“, каза Стивън Парсънс. „Сега можем да работим върху това, за да се появи по-ясно. Ще преминем от шепа думи към наистина съществени пасажи.“
Миналата година екипът на Vesuvius Challenge успя да прочете около 5% от друг свитък от Херкулан. Темата му беше гръцката епикурейска философия, която учи, че удовлетворението може да се постигне чрез удоволствието от ежедневните неща.
Свитъкът на Бодлиан вероятно е на същата тема – но екипът на Везувий призовава за повече човешка и технологична изобретателност, за да разберат дали това е така.
За Никол Гилрой работата осигурява уникална връзка с миналото.
„Просто обичам тази връзка с този, който ги е събрал, който ги е написал, който е навил тези свитъци и ги е поставил на рафтовете. Има истински човешки аспект в това, който смятам, че е наистина ценен“, казва тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!