Г рад Ливърпул бе изключен от списъка на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО, съобщиха световните агенции. Причината са дейностите по крайбрежието, предаде БТА.
Решението беше взето с тайно гласуване на членовете на комитета
за световно наследство, които заседават виртуално в Китай.
От световната организация бяха предупредили, че строителните дейности, сред които е и изграждането на нов стадион на футболен клуб "Евертън", водят до "необратима загуба".
Кметът на Ливърпул Джоан Андерсън определи решението на комитета като "неразбираемо".
"Нашият обект на световно наследство никога не е бил в по-добро състояние, след като се възползва от стотици милиони британски лири инвестиции в десетки сгради и в публичния сектор", каза тя. Андерсън обяви, че заедно с правителството ще проучи дали градът може да обжалва решението, което е взето, след като "за последен път преди десет години екип на ЮНЕСКО е посещавал града, за да го види с очите си".
Досега ЮНЕСКО е изключвала само два обекта от списъка, който съществува от 1978 г.
Това са резерватът за арабски орикс в Оман, изключен през 2007 г. и долината на Елба в района на Дрезден, Германия, през 2009 г.
Ливърпул бе включен през 2004 г. заради историческия си принос
като голям търговски център на някогашната Британска империя и архитектурните си забележителности.
Австралия вероятно е получила достатъчно подкрепа,
за да отложи за 2023 г. гласуване на комитета по въпроса дали да определи Големия бариерен риф като застрашен природен обект, предаде междувременно ДПА.
Страната е внесла поправка в предложения текст, според която въпросът ще бъде разгледан на следваща сесия и е получила подкрепа от 12 от 21-те страни-членки на комитета. Правителството в Канбера направи всичко по силите си, за да предотврати определянето на Бариерния риф като застрашен обект, което би накърнило имиджа на това природно чудо, носещо икономически ползи на страната. Австралия кани на посещения чужди дипломати, включително и от страни, които участват в гласуването и им организира гмуркане в района.
В същото време Венеция за една бройка не беше включена в списъка на ЮНЕСКО на застрашеното световно наследство,
предаде Франс прес. Предложението за вписването на града в този списък беше направено от ЮНЕСКО малко преди италианските власти да забранят преминаването на големи круизни кораби през Венецианската лагуна.
Комитетът на ЮНЕСКО за световното наследство, заседаващ в китайския град Фучжоу, отчете тази забрана, която ще влезе в сила във Венеция на 1 август. Той даде срок до 1 декември 2022 г. на италианските власти да представят нова равносметка за усилията, положени с цел съхранение на екосистемата и на изключителното историческо наследство на Венеция и Венецианската лагуна.
Италианският премиер Марио Драги изрази своето задоволство от решението на комитета. "Вниманието на света, насочено към Венеция, трябва да остане силно", предупреди на свой ред министърът на културата Дарио Франческини и призова за устойчиво развитие на Венеция и Венецианската лагуна.
От 1 август се забранява влизането в басейна на Сан Марко и в канала Джудека на круизни кораби с тегло над 25 000 тона, с дължина над 180 метра и с максимална височина от 35 метра, или пък чиито емисии съдържат над 0,1 процента сяра. Тези кораби ще трябва да пусках котва на промишленото пристанище Магера, което ще бъде пригодено за целта. По-малки круизни кораби с около 200 пътници ще могат обаче да акостират в централната част на Венеция.
Защитниците на околната среда и на културното наследство твърдят, че големите вълни от преминаването на по-големи кораби допринасят за ерозията на основите на Венеция и застрашават крехката екосистема на лагуната.
Вписването на даден обект в списъка на застрашените обекти на ЮНЕСКО се възприема като повод за срам, въпреки че не е наказателна мярка. Но ако нищо не се направи, за да се променят нещата, то този обект може да бъде дори изтеглен от списъка на световното наследство. В него Венеция фигурира от 1987 г.
Будапеща, подобно на Венеция избегна засега включването в списъка
на застрашените обекти от световното наследство на ЮНЕСКО, предаде ДПА.
Комитетът на ЮНЕСКО за световното наследство, заседаващ в китайския град Фучжоу, реши да даде отсрочка на Унгария, за да изпълни плана си за управление на своя обект от световното наследство, включващ бреговете на Дунав в унгарската столица, района на замъка и булевард Андраши. Според Комитета заради пандемията Унгария се нуждае от повече време. Въпросът ще бъде преразгледан след една година.
Комитетът бе заплашил Будапеща с включване в списъка на застрашеното световно наследство заради редица отчетени проблеми, в това число и неспазване на издадени препоръки и строителни дейности, застрашаващи характера на обекта от световното наследство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!