У рбино - малък университетски град в региона Марке в централна Италия - е подминаван от повечето туристически маршрути. Но през 15-и век той е бил голям център на Ренесанса. Владетелят на областта, Федерико да Монтефелтро, е бил един от най-образованите лидери на Италия. За града ни разказват от CNN.
Федерико да Монтефелтро не винаги е бил възприеман по този начин. Незаконен син на предишен владетел на Урбино, той става легендарен наемник, командващ частни армии за победа на този, който му плати най-много.
Но когато неговият полубрат е бил убит - вероятно по подбуда на Федерико - той е поел властта. И може би за да разсее съмненията относно миналото си, той се заел да превърне града си в културен център, който да съперничи на Флоренция, на 120 мили северозападно от Апенините.
Градът привлича известните художници Пиеро дела Франческа и Сандро Ботичели и ражда Рафаел и Донато Браманте, архитектът на Ватикана.
Библиотеката в града е била толкова важна, че сега принадлежи на папата, а дворът на Монтефелтро е било "мястото на действие" в една от най-известните книги на Ренесанса.
Градът е бил толкова известен, че дори след смъртта на Федерико хората продължили да ходят в него. Един член от обкръжението на сина му, Балдасаре Кастильоне, написал ренесансовия хит "Книгата на придворния" - по същество по-малко подла версия на "Владетелят" на Макиавели - за времето си в Урбино.
Днес, шест века по-късно, градът изглежда точно така, както го е оставил Федерико.
Урбино, университетско градче в Марке в централна Италия, не се среща в повечето туристически маршрути. Но през 15-ти век градът е бил ренесансова сила. Владетелят на района, Федерико да Монтефелтро, е бил един от най-образованите лидери на Италия. От CNN: https://t.co/l3M2uUo2oj
— Italy in Bulgaria (@ItalyinBG) February 18, 2022
Улиците в града са стръмни, защото са направени за коне, а не за автомобили. Ретро барове пък са разположени около Ренесансови сгради. А Палацо Дукале – приказен замък, построен за Федерико, с кули близнаци, се вижда на гърба на хълм на километри от града.
Стигането до Урбино днес не е много по-лесно, отколкото по времето на Федерико.
Необичайно за Италия, няма гара - най-близката е на 45 минути в Пезаро. Взимането на автобуса или шофирането от Флоренция включва стръмни пътища. Най-близкото летище е на 90 минути в Анкона, а най-близкият голям град е Болоня, на повече от два часа път.
Това обаче означава, че докато други ренесансови градове в Италия са погълнати от модерните предградия и задушени от масовия туризъм, Урбино е останал непокътнат.
ЮНЕСКО, която е присъдила статута на световно наследство на Урбино, го описва като място, което е „запазило ренесансовия си облик до забележителна степен... дори интервенциите от 18-ти и 19-ти век оставили ренесансовото оформление почти напълно недокоснато“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!