Б ританският крал Чарлз Трети и съпругата му кралица Камила приключиха четиридневната си държавна визита в Италия вчера, отвела ги в Рим и Равена, обобщават британските медии  и световните агенции. Това беше третата задгранична държавна визита на Чарлз Трети след тези през 2023 г. в Германия и Франция. Общото между трите беше, че британският крал произнесе речи пред парламентите на трите европейски страни. Това е и първата държавна визита на Чарлз Трети след диагностицирането му с онкологично заболяване в началото на миналата година. Кралското посещение в Италия беше и най-дългата задгранична визита на кралската двойка след престоя им миналата есен в Австралия и Самоа, продължил тогава девет дни, припомнят Франс прес, Ройтерс, АНСА и Асошиейтед прес. Това е 18-ото посещение на Чарлз Трети в Италия, но първото му там като британски монарх.

Източник: Георги Димитров/Vesti

Визитата на Чарлз Трети в Италия беше предшествана от негова кратка хоспитализация миналата седмица заради страничен ефекти от лечението му срещу онкологичното му заболяване. Бъкингамският дворец така и не поясни от какъв рак страда британският монарх. Беше съобщено само, че не е рак на простатата, посочва британското издание „Таун енд кънтри“.

Британската кралска визита в Италия е второто държавно кралско посещение на европейски монарх там в рамките на три месеца.  В края на миналата година в Италия дойдоха испанският крал Фелипе Шести и съпругата му кралица Летисия. Те бяха удостоени със същите почести като Чарлз Трети и Камила – реч на краля пред италианския парламент, държавен банкет в президентския дворец „Палацо Куиринале“, отделни срещи с италианския държавен глава и с италианския премиер, като във втория случай мястото на срещата отново  беше внушителната римска вила „Дория Памфили“, където по традиция се посрещат кралски особи, отбелязва АНСА.

Визитата на Чарлз Трети в Италия беше предшествана през февруари от тематична италианска вечеря, която се състоя в кралското провинциално имение в Хайгроув. Присъстваха италианската дизайнерка Донатела Версаче и посланикът на Италия в Лондон Иниго Ламбертини. Семейство Бекъм, което често почива в италианската област Пулия, също беше поканено, както и британската актриса Хелън Мирън, която има имение в провинция Саленто, в Пулия. Вечерята уважиха и бившият главен редактор на сп. „Вог“ Едуард Ининфул, кулинарните виртуози Реймънд Бланк и Анджела Хартнет и актьорът Станли Тучи. Блюдата на банкета тогава бяха приготвени от калабрийския кулинарен шеф Франческо Мацеи и бяха по италиански и британски рецепти със свинско месо, равиоли и раци, придружавани от британско пенливо вино и от италиански червени и бели вина, припомня Би Би Си.

Източник: Георги Димитров/Vesti

Този банкет подготви почвата за италианската визита на крал Чарлз Трети и Камила. В последния момент от нея отпадна официалното посещение във Ватикана заради здравословното състояние на папа Франциск, изписан неотдавна от дълъг престой в болница заради двустранна пневмония.

Относно визитата в Италия Бъкингамският дворец поясни, че тя цели да подчертае дълбочината и широкообхватността на двустранните отношения, включително и тези в областта на отбраната в настоящия международен контекст. Визитата цели и да изтъкне общите ценности, история и култура на двете държави, връзките между народите на двете страни и съвместните им усилия в прехода към чиста енергия, припомнят Би Би Си и „Таун енд кънтри“.

Двата етапа от кралската визита в Италия – Рим и Равена -  включваха доста натоварена програма. Във втория ден от нея кралските особи бяха приети в двореца „Куиринале“ от президента на Италия Серджо Матарела и от първата дама Лаура, която е негова дъщеря. Церемонията по посрещането там включваше всички елементи на тържествеността. Оркестърът на президентския палат изсвири националните химни на двете страни. Имаше и церемония с почетен конен караул и авиационно шоу на въздушните патрули на двете държави.

След разговора с италианския президент британската знатна двойка поднесе цветя на Гроба на незнайния войн пред внушителния монумент „Олтар на Отечеството“ на площад „Венеция“ в центъра на Рим. Паметникът е построен в чест на Виктор Емануил Втори, първия крал на Обединена Италия и в него има и музеен комплекс, както и панорамна тераса, от която се открива впечатляваща гледка към целия Рим.

Източник: Георги Димитров/Vesti

За монарха и половинката му беше предвидена после туристическа обиколка из два основни антични монумента в италианската столица – Римския форум, който е точно зад „Олтара на Отечеството“, и античния амфитеатър Колизеум, който е непосредствено до него.

Екскурзовод по време на това кралско посещение из тези обекти беше италианският палеонтолог, журналист и телевизионен водещ Алесандро Анджела, който после сподели пред италиански медии, че за него е било голяма чест да разкаже историята на Древен Рим пред британския монарх и неговата съпруга, още повече, че това се е случило и на рождения му ден. Алесандро Анджела е на 62 години и е син на бившия кореспондент на държавната телевизия „РАИ“ в Париж Пиеро Анджела. Той е роден във френската столица. Завършва природни науки в университета „Сапиенца“ в Рим. Владее много добре английски език, защото е специализирал в Харвардския университет, в Калифорнийския университет в Лос Анджелис и в Колумбийския университет в Ню Йорк. Заедно с баща си пише научно-популярни книги на различни теми - от историята на динозаврите през космоса до процеса на зачеване и раждане на дете, припомнят италиански медии.

Източник: Георги Димитров/Vesti

Визитата на Чарлз Трети и Камила в Колизеума, пред който те позираха усмихнати, съвпадна и с акция на италианските антимонополни власти срещу фирми, които изкупуват масово билети за този популярен туристически обект и после ги препродават на баснословни цени на туристите, припомнят АНСА и Франс прес. Италианският орган за защита на конкуренцията и пазара наложи глоби на обща стойност 20 милиона евро на компанията, която е управлявала билетната каса на Колизеума, както и на шест туроператора, предадоха световните агенции. Тези общо седем компании са  обвинени, че са принуждавали туристите да закупуват билети на завишени цени. Разследването е започнало през юли 2023 г., след като антимонополният орган е установил, че практически е невъзможно да се закупят онлайн по-евтини билети за посещение на известния римски амфитеатър. Твърди се, че тези седем компании са създали система за масово изкупуване на най-евтините билети с помощта на ботове.

Според последните официални данни за 2023 г., публикувани от министерството на културата на Италия, Колизеумът е най-посещаваната забележителност в страната с 12,3 милиона посетители на година, следвана от Пантеона в Рим с 5,19 милиона посетители и галерията "Уфици" във Флоренция с 5,13 милиона посетители, припомня Франс прес.

Първият ден от визитата в Рим на Чарлз Трети и Камила включваше и градинско парти във вила „Волконски“, която е резиденцията на британските посланици в Италия и в която беше отседнала и британската кралска двойка. На партито бяха поканени писатели, хореографи, интелектуалци, учени, свързани едновременно с Италия и с Великобритания. 

В различни етапи от втория ден от кралската визита в Рим до кралската двойка бяха неотлъчно италианският министър на отбраната Гуидо Крозето, италианският министър на културата Алесандро Джули, кметът на Рим Роберто Гуалтиери и британският външен министър Дейвид Лами.

Източник: Георги Димитров/Vesti

Третият ден от визитата на Чарлз Трети и Камила в Рим включваше отделни сутрешни ангажименти. Чарлз Трети разговаря с италианския премиер Мелони във вила „Дория Памфили“. Там той беше посрещнат с почетен конен караул, а после Мелони го разведе из градините на вилата, които силно впечатлиха монарха, известен с любовта си към природата. На срещата присъстваха Дейвид Лами и италианският му колега Антонио Таяни. Същият ден Мелони между впрочем прие в същото внушително имение и йорданската кралица Рания, предаде АНСА.

Сред това Чарлз Трети посети културния комплекс в района Тестачо, помещаващ се в сградата на бившата кланица на Рим. Там монархът се срещна с културни дейци, сред които актьорите Маргерита Буи и Лука Дзингарети, както и със студенти от Националната академия за драматично изкуство „Силвио д’Амико“. За краля, който е страстен почитател и на театъра, там беше организирано и представление на италиански на откъс от пиесата „Отело“ на Шекспир, припомня „Венити феър“.

През това време кралицата беше на посещение в гимназията „Алесандро Манцони“ в квартала Апио Латино. Тя беше придружавана от италианския министър на образованието Джузепе Валдитара и от Брайън Йънг, директор на Британския съвет в Рим, който тази година празнува 80-годишнина от създаването си. В училището, в което са учили италианската футболна звезда Франческо Тоти и кметът на Рим Роберто Гуалтиери, кралицата беше посрещната от ученици, развяващи британски флагчета. Камила разговаря с децата и учителите и присъства на урок по английски език. После раздаде и дипломи на победителите в конкурс и подари книги на училищната библиотека, предаде АНСА.

Следобедът на същия ден кралят и кралицата бяха посрещнати в сградата на Камарата на депутатите на италианския парламент „Палацо Монтечиторио“ и кралят произнесе реч на обща сесия на двете камари, предаде АНСА.

Преди да бъде дадена думата на Чарлз Трети, говориха един след друг председателите на двете камари. „Обединеното кралство и Италия са свързани с история на приятелство и взаимно възхищение, което се корени във вековете“, заяви председателят на Камарата на депутатите Лоренцо Фонтана.

Посещението на крал Чарлз и Камила в Италия

„Връзката между нашите страни се характеризира с дълбоко доверие в ценностите на свободата и демокрацията, които намират най-силната си защита в парламентарните институции. Визитата на кралица Елизабет Втора в Рим през 2000 г. по случай Юбилея на Римокатолическата църква, открит от Свети Йоан Павел Втори, все още е като жив спомен в паметта на италианците“, добави Фонтана.

„Днес, в годината на новия Юбилей на Църквата, италианският парламент има удоволствието да приветства Негово Величество Чарлз Трети, първият британски крал, който ще говори в нашата пленарна зала. Също така имам особено удоволствие да поздравя, от името на всички мои колеги в парламента, Нейно Величество кралица Камила, точно в деня, в който Техни Величества празнуват двадесетата годишнина от сватбата си“, добави той.

„В сложна ситуация като тази, която преживяваме от Украйна до Близкия изток, е необходимо да имаме споделена визия за света, насочена към колективна сигурност, свобода на търговията и търсене на мир. Повече от половин милион италианци живеят, работят и учат в Обединеното кралство. Просперитетът на нашите търговски отношения се демонстрира от данните за търговския обмен, които през 2024 г. надхвърлиха 35 милиарда евро“, заяви на свой ред председателят на Сената Иняцио Ла Руса. Той подчерта, че двустранното сътрудничество е много важно в областите на опазването на околната среда, управлението на миграцията и управлението на икономическата и търговска динамика, в които и пред двете страни има много предизвикателства.

След това думата взе британският монарх. „Надявам се, че не съсипвам езика на Данте дотолкова, че повече да не ме канят в Италия“, пошегува се той, започвайки речта си на италиански, който владее добре, но говори със силно английско произношение.

„Преди всичко за мен е голяма чест, че бях поканен да говоря пред вас. За първи път британски владетел има възможността да говори пред тази основна демократична институция. Италия е страна, която ми е много скъпа и беше много скъпа и на кралица Елизабет Втора, както и на много други британци", добави той. 

„Тук съм, за да потвърдя отново дълбокото приятелство между Обединеното кралство и Италия и да се стремя да направя всичко възможно, за да го укрепя по време на властването ми“, заяви крал Чарлз Трети. „Една трета от пиесите на Шекспир са поставени тук, в Италия“, допълни той. „Ние се възползвахме изключително много от вашето влияние в различни области. Надявам се само, че ще ни простите, ако понякога разваляме вашата прекрасна кухня. Ние сме два народа и две нации, чиято история е преплетена помежду ни и с тази на европейския континент“, заяви монархът.

"Посетил съм страната ви 18 пъти и една от радостите в живота ми е да я познавам, а възхищението ми от нея с времето нарасна неимоверно. Като всеки стар приятел съм бил с вас в най-щастливите и най-тъжните моменти от националната ви история: никога няма да забравя посещението във Венеция след възстановяването на театър „Фениче“ (след катастрофален пожар) или посещението в Аматриче след земетресението там“, припомни Чарлз Трети.

„След няколко седмици ще отбележим 80-годишнината от края на Втората световна война в Европа, ще си спомним за ужасната цена на войната и за ценния дар на мира“, добави британският суверен. „Великобритания и Италия са обединени в защитата на демократичните ценности. И двете ни страни подкрепиха Украйна в нейния труден момент, а въоръжените ни сили са заедно, рамо до рамо, в НАТО. Ние сме безкрайно благодарни за ролята на Италия, която е домакин на ключови бази на НАТО и ръководи множество операции в чужбина", подчерта монархът.

Чарлз Трети припомни и героите на италианската антифашистка съпротива, в частност куража на партизанката Паола Дел Дин, която днес е на 101 години. В речта си Чарлз Трети подчерта, че мирът никога не трябва да бъде смятан за даденост. Говорейки за Украйна той припомни, че Италия и Великобритания са приютили хиляди бягащи от войната украинци. Монархът спомена и за тристранното сътрудничество между Рим, Токио и Лондон за създаване на боен самолет на бъдещето – един проект, който, както заяви Чарлз Трети, ще създаде хиляди работни места в трите страни и който говори много за взаимното доверие между тях.

В речта си кралят направи и препратки към италианската история.  Той припомни как италианският герой Джузепе Гарибалди е пристигнал в средата на 19-и век във Великобритания. Тогава хората са били „заразени от истинска гарибалдимания", пошегува се Чарлз Трети. Британците дори създали бисквита, носеща името на италианския герой.

Говорейки за разширяване на двустранните връзки, Чарлз Трети заяви, че младите хора „разширяват мозайката на тези отношения“. „Нашият най-голям ресурс са нашите граждани, нашите млади хора, които разширяват мозайката на нашите отношения, елемент по елемент. Има 450 000 италианци, които живеят в Обединеното кралство, както и десетки хиляди британски граждани, които живеят в Италия и милиони граждани, които посещават двете страни“, заяви Чарлз Трети. „Изпълва ни с гордост това, че Лондон е градът, в който има най-голям брой италианци, живеещи зад граница. Нашите търговски връзки процъфтяват – от зелената енергия до науката, от космоса до услугите. Великобритания е петият най-голям инвеститор в Италия“, каза британският монарх.

„Нашите култури продължават да имат силно въздействие една върху друга. Преди две хиляди години вие ни изпращахте поети, днес ние се очароваме взаимно с музика, независимо дали става дума за невероятните италиански оперни изпълнители в „Ковънт Гардън“ или за Ед Шийран на Олимпийския стадион в Рим", каза монархът.

Чарлз Трети засегна и любимата си тема за климатичната криза и каза, че римският поет Виргилий може да се нарече баща на устойчивото фермерство с идеите, развити в неговата творба „Георгики“, съдържаща четири части, посветени на земеделието, отглеждането на животни, на култивирането на дървесни видове и пчеларството.

Монархът накара италианските депутати да станат на крака и да го аплодират, когато си спомни за легендарния италиански магистрат Джовани Фалконе, известен с разследванията си срещу мафията, които му костваха живота. Чарлз Трети припомни, че майка му е била в Тиволи в Италия, за да отбележи рождения си ден в годината, в която убиха Фалконе и после, за да се преклони пред делото му, тя е отишла в Капачи, мястото, на което беше извършен бомбеният атентат срещу магистрата.

„Каквито и предизвикателства и несигурности да срещаме неизбежно като нации, сега и в бъдеще, ние можем да ги преодолеем заедно и ще го направим, а когато го направим, ще можем да кажем: „Излязохме тогава в ширните простори и пак видяхме светлите звезди“, завърши речта си крал Чарлз Трети, използвайки последните думи от творбата „Ад“ на Данте Алигиери.

В края на този паметен ден кралят и кралицата бяха почетни гости и на държавен банкет, даден в тяхна чест от президента Матарела. На вечерята в изобилстващата с позлата банкетна зала на президентския дворец присъстваха 150 подбрани гости, сред които и италианският премиер Мелони, министърът на вътрешните работи Матео Пиантедози, министърът на отбраната Крозето, външният министър Таяни, министърът на културата Джули, тенорът Андреа Бочели със съпругата си Вероника и др. На вечерята Матарела вдигна тост за знатната двойка и произнесе реч, в която изтъкна значимостта на солидарността между страните, които споделят ценностите на свободата и демокрацията, уважават човешките и гражданските права и правата на народите, имат аспирации за мир, отхвърлят войната като средство за разрешаване на споровете, споделят ценността на сътрудничеството и на диалога като основни средства в международните отношения. Италианският държавен глава припомни и конкретни събития от историята, в които Великобритания е подкрепила Италия, а накрая честити и двадесетата годишнина от брака на Чарлз Трети и Камила, падаща се на този ден и известна като "порцеланова сватба" .

В отговор на което Чарлз Трети му благодари шеговито, че за тази годишнина му е организирал "такава интимна вечеря на свещи за двама". На свой ред Чарлз Трети също вдигна тост в чест на Матарела, който тази година също отбеляза годишнина - 10 години на президентския пост – нещо, което друг президент в Италия не е постигал, досега. Говорейки за Матарела, на италиански, Чарлз Трети подчерта, че италианският президент се радва на голям респект и симпатии от страна на сънародниците си, припомнят АНСА и „Кориере дела сера“.

Между речта на Чарлз Трети пред двете камари на парламента и банкета, даден в негова чест, кралската двойка поднесе изненада, като отиде в резиденцията „Санта Марта“ във Ватикана, за да посети папата. По време на срещата той им е честитил годишната от брака и е пожелал на Чарлз Трети бързо излекуване от раковото заболяване. А кралската двойка е заявила, че е очарована от възможността да пожелае лично на папата също бързо възстановяване от пневмонията, обобщават световните агенции, като се позовават на изявления на Ватикана и на Бъкингамския дворец.

В последния ден от визитата кралската двойка заедно с италианския президент и дъщеря му бяха в Равена, в областта Емилия Романя. Те се преклониха пред гроба на Данте Алигиери, където актрисата Ермана Романо специално за тях рецитира молитвата на Сан Бернардо от Тридесет и трета песен от  "Рай" на дантевата "Божествена комедия", посетиха музея на Байрон, където присъстваха на артистичен прочит на байронова творба и бяха гости на прием по повод 80-ата годишнина от освобождаването от фашистка окупация на областта, в което са участвали и съюзническите сили. Знатната двойка гостува и на панаир на храните и на селскостопанската продукция на един от централните площади на Равена.

Визитата на британския крал и съпругата му в Италия породи голям медиен и обществен интерес, обобщава АНСА. На много от местата, посетени от двойката, ги чакаше множество, за да ги приветства и да се опита да поговори с тях. Така например след визитата на Колизеума кралят и кралицата разговаряха с очакващи ги там представители на неправителствени организации.  Кралят получи подарък  от една от тях, работеща с бездомници. Подаръкът беше къщичка, направена от рециклирана хартия. Кралицата разговаря с представители на асоциация, бореща се срещу домашното насилие. Те й благодариха за това, че е изпратила писмо до французойката Жизел Пелико, превърнала се в символ на жертвите на домашното насилие и на сексуалните издевателства. Камила и първата дама на Италия се срещнаха с представители на организация, бореща се срещу домашното насилие и в Равена. Там те получиха мозайки с формата на цветя, като това на Камила беше логично камелия.

По време на визитата си в Италия кралят и кралицата опитаха традиционни италиански деликатеси, напитки и сладки изкушения. На банкета, даден в тяхна чест, те дегустираха червени и бели вина от областта Лацио, в която се намира Рим, предястие от паста ботони с плънка от патладжани, риба треска с гарнитура от пържени аспержи, печени картофи и цветове от тиквички и сладоледена торта със сметана и малини. Менюто беше дело на кулинарните виртуози Кияра Кондолучи и Фабрицио Бока, допълва „Венити феър“.

По-рано същия ден кралската двойка намери време, въпреки натоварената си програма, да отиде в джелатерията „Джолити“, която е близо до Камарата на депутатите. Там кралицата опита сладолед с вкус на крем карамел.

На излизане от училището, в което кралицата присъства на урок по английски език, нейни почитатели й подариха кутия с пица и тя позира пред камерите с нея и обеща после да я изяде.

В Равена по време на гостуване на панаира на хранително-вкусовата и селскостопанската продукция Чарлз Трети и Матарела опитаха уиски, придружавано от пармезан. А кралицата беше натоварена с отговорната задача да разточва тесто за паста и после да направи две фигурки от пастата капелети под зоркия поглед на кулинарния шеф Масимо Ботура. После друг кулинарен шеф – Карло Крако, почерпи кралската двойка с паста сфоля с плънка от рикота и болонска шунка с черен пипер.

Някои дребни нарушения на протокола, допуснати от Камила, обаче поизнервиха краля по време на втория ден от визитата. В президентството Камила непланирано се присламчи към общата снимка на краля и президента и се наложи набързо в нея да се включи и първата дама на Италия. За друга обща снимка, на която вече беше планирано да се появи и Камила, тя позакъсня, заета да говори с присъстващите на срещата гости и накрая кралят я подкани рязко: „Камила, ела тук!“, което породи и много шеговити клипчета в интернет.

Медиите в Италия бяха насочили безспорно вниманието си върху тоалетите на кралицата. А тя показа изобилие от рокли за четири дни. При пристигането си беше с рокля в цвят, дефиниран като "военноморско синьо". През втория ден от обиколката си в Рим тя носеше рокля в цвят кобалтово синьо, известен и като "кралско синьо". Същата вечер тя замени този тоалет с наситено зелена рокля за градинското парти в чест на кралската двойка във вила „Волконски“. В третия ден кралицата смени няколко тоалета. Тя се появи с черен костюм на точки в гимназията, после с бяла рокля за речта на краля в парламента, след това с черна рокля при визитата при папата и накрая с ослепителна тюркоазено зелена рокля с бродерии на цветя, съчетана с тюркоазени бижута по време на държавния банкет. По време на визитата в Равена кралицата беше с рокля в цвят, дефиниран като „яйчена черупка“ със снежнобяла ивица в долната част, обобщават „Венити феър“,

Медийното внимание беше насочено върху кралската двойка и заради това, че на 9 април тя празнува порцеланова сватба - 20 години брак -  именно в Рим. Тогава от Бъкингамския дворец публикуваха видеокомпилация с най-добрите мигове на кралската двойка през годините на съвместния им живот. А още в първия ден от визитата им Рим кралят и кралицата позираха в градините на вила „Волконски“ за специална снимка за порцелановата сватба. На тази снимка Камила беше със същата бяла рокля, която после носеше и по време на речта на краля в парламента. Това се оказа и същата рокля, която тя носеше преди 20 години по време на церемонията по сключване на граждански брак с Чарлз в кметството на Уиндзор. Тоалетът е дело на британската дизайнерка Анна Валентин. Сега той беше леко видоизменен с дискретни бродерии на британската майсторка в тази област Бет Самървил. За разлика от сватбената церемония, на която преди 20 години Камила носеше и шапка, сега по време на визитата в Рим и Равена тя предпочете да игнорира напълно този типичен за британките моден аксесоар, отбелязват „Телеграф“ и „Венити феър“. Като цяло по време на визитата си в Италия Камила демонстрира типичния за нея елегантно-практичен стил, превърнал я през годините в нетипична и непринудена модна икона.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Свят Преди 57 минути

Полиция разпръсна протест в сръбския град Нови Пазар

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

България Преди 3 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 4 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 5 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 5 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 5 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 6 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 7 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 8 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 9 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 10 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

Протестът в Телиш

Бащата на Сияна: Един знак можеше да я спаси

България Преди 10 часа

В Телиш се стичат хора за протест под мотото „България няма деца за убиване!“

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Свят Преди 10 часа

В средата на март Хърватия, Албания и Косово сключиха военен съюз

<p>Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС</p>

Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС

България Преди 10 часа

Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г