3

П рез пролетта на 2011 г. за много японски граждани приключва почивката и се появява неочакваният ужас. Малко от тях обаче знаят, че най-голямото земетресение в историята на страната им ще се случи точно тогава край източното крайбрежие.

Земетресението с магнитуд 9,0 по Рихтер е станало в 14:46 ч. местно време и е било с такава сила, че е предизвикало изместване на земната ос. То става известно като "Голямото земетресение в Източна Япония".

Земетресението предизвиква огромно цунами с височина 46 фута, което бързо се насочва към континента. Само с 10-минутно предупреждение жителите се опитват да избягат от брега. Гигантската вълна погълна цели градове, което доведе до смъртта на над 18 000 души.

На около 60 мили южно от епицентъра се намира атомната електроцентрала "Фукушима Даичи". Цунамито се справи с морската защита на централата и наводни реакторите. Генераторите, които изпомпват охлаждащата течност около активните зони, отказаха, което доведе до ядрен разпад в три от реакторите. Последвалите водородни експлозии повредиха сградите, а радиоактивни материали изтекоха в атмосферата и околния Тихи океан.

Японското правителство обявява все по-голяма зона за евакуация около централата, която достига радиус от 12,5 мили, което води до изселването на над 150 000 жители. Ядрената катастрофа е класифицирана като седма степен по Международната скала за ядрени събития, като се присъединява към само една друга авария, получила такава оценка - катастрофата в Чернобил през 1986 г. Светът беше изправен пред поредното ужасяващо ядрено замърсяване и чакаше със затаен дъх.

Японското правителство, заедно с оператора на централата Tokyo Electric Power Company (TEPCO), се втурнаха да овладяват инцидента. Подобно на 600 000 работници по обеззаразяването, известни като "ликвидатори", които бяха привлечени да помогнат за почистването след аварията в Чернобил, хиляди японски работници рискуваха живота си през следващите месеци, за да стабилизират и почистят централата.

За един пенсиониран инженер и оцелял от рак, Ясутеру Ямада, мисълта за всички тези млади хора, които се излагат на опасност, просто няма смисъл и той се заклева да направи нещо по въпроса. Г-н Ямада започва да разгласява, че желае да събере група от квалифицирани пенсионери-доброволци, които биха били готови да отидат в електроцентралата във Фукушима. Доброволците заваляха и не след дълго беше създаден Корпусът на квалифицираните ветерани за Фукушима (КВВФ).

Апокалиптичните гледки край АЕЦ „Фукушима“

До лятото на 2011 г. групата е събрала над 400 бивши техници, инженери и бивши работници от електроцентралата, всички на възраст над 60 години. Г-н Ямада започва да лобира пред японското правителство да разреши на неговата група да заеме мястото на младите, които в момента работят в електроцентралата във Фукушима. За г-н Ямада това беше логично решение.

"Аз съм на 72 години и вероятно ми остават средно между 13 и 15 години живот" - каза г-н Ямада през 2011 г. "Дори да бъда изложен на радиация, развитието на рак може да отнеме 20, 30 или повече години. Затова ние, по-възрастните, имаме по-малък шанс да се разболеем от рак".

Японското правителство обаче отхвърли първоначалното си предложение за помощ. Гоши Хосоно, специалният съветник на правителството по въпросите на ядрената криза, публично ги нарече "корпусът на самоубийците", въпреки че позицията му се смекчи, когато светът разбра за историята на смелите доброволци. Скоро правителството и TEPCO публично благодариха на SVCF за предложението, въпреки че настояваха, че разполагат с достатъчно работници, за да овладеят кризата.

Започват сравнения с японските пилоти камикадзе от Втората световна война, което предизвиква разочарованието на много от членовете на SVCF. Искам да престанат да ни наричат "самоубийци" или камикадзета - каза членът на SVCF Масааки Такахаши. "Ние не правим нищо специално. Просто смятам, че трябва да направя нещо и не мога да позволя това да правят само млади хора'.

Г-н Ямада споделя това мнение. Не смятам, че съм особено специален - каза той. "Повечето японци имат това чувство в сърцето си. Въпросът е дали ще пристъпиш напред, или ще останеш назад и ще гледаш. За да направиш тази крачка, ти трябва много смелост, но се надявам, че това ще бъде страхотно преживяване. Повечето японци искат да помогнат по всякакъв начин.

С наближаването на средата на лятото недостигът на работници в завода достига критични нива. Хосоно променя мнението си и се обръща към г-н Ямада и неговите доброволци. Изглежда, че техният момент е настъпил.

Хората, които са готови да пожертват ежедневието си, за да помогнат на нацията да разреши тези проблеми, са безценни - каза Хосоно пред репортери. Г-н Ямада беше поканен да извърши предварителни проверки и да помогне за проектирането на заместител на разрушената система за охлаждане на реактора.

След първоначалната инспекция SVCF се надява, че вратите на централата ще бъдат отворени за тях. Това не се случи.

Година след аварията SVCF наброява 700 активни членове и е призната за организация, предоставяща обществени услуги. Въпреки това членовете на организацията остават разочаровани и оставени в неведение от властите. Г-н Ямада предприе обиколка в САЩ с надеждата, че Америка ще окаже натиск върху японското правителство да спре да разчита на млади работници за почистването на Фукушима.

"TEPCO. ... не мисли за 10 години напред. Там, където има работа, която трябва да се свърши, тя трябва да се извърши от хората, за които рискът е най-малък", повтори позицията си пред света г-н Ямада.

В отговор говорител на TEPCO заяви, че "нямат политика на предпочитане на по-възрастни работници в области, свързани с излагане на радиация" и заяви, че просто не са намерили полезна роля за SVCF.

Г-н Ямада продължаваше да таи надежда, че неговата група от пенсионирани доброволци ще бъде призована да помогне. Времето обаче не беше на негова страна и според уебсайта на SVCF г-н Ямада е починал през юни 2014 г.

Въпреки че призивът така и не идва, SVCF продължава да работи активно и до днес, като ръководи социални и образователни проекти, свързани с продължаващото почистване на Фукушима, което според властите може да отнеме още 40 години.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Свят Преди 15 минути

Миланович бе близо до победата още на първия тур

Шведският премиер: Швеция не е във война, но няма и мир

Шведският премиер: Швеция не е във война, но няма и мир

Свят Преди 1 час

Кристерсон: Ние и нашите съседни държави сме подложени на хибридни атаки

Километрично задръстване на пътя Банско - Благоевград

Километрично задръстване на пътя Банско - Благоевград

България Преди 5 часа

Допълнително обстановката е усложнена от силен снеговалеж

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

България Преди 5 часа

Жителите настояват за трайно решение на проблема

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

България Преди 6 часа

Дискутирани бяха условията за подкрепа от страна на парламентарната група на ДПС-ДПС

<p>Земетресение разтърси Мексико</p>

Земетресение разтърси Мексико

Свят Преди 7 часа

Трусът е бил с епицентър на 8 километра от Коалкоман де Васкес Паларес, община с население около 20 000 души

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Свят Преди 8 часа

Платформите на Meta - Facebook, Instagram и Threads, са с близо 4 милиарда потребители по света

<p>БСП решава днес дали ще участва в кабинет</p>

БСП решава днес дали ще участва в кабинет

България Преди 8 часа

Преди дни Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Преговорния екип да продължи преговорите с БСП – Обединена левица и ИТН за съставяне на редовно правителство

<p>Бури, сняг и студ сковаха Гърция</p>

Бури, сняг и студ сковаха Гърция

Свят Преди 9 часа

Обилен снеговалеж вече е започнал във Флорина, Северна Гърция

Руският петролен танкер „Евентин“ близо до бреговете на германския остров Рюген

Германия спаси танкер от „сенчестия флот“ на Русия

Свят Преди 9 часа

„Евентин“ е получил повреда в двигателя в петък и е дрейфувал в Балтийско море, преди да бъде обезопасен

<p>Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар</p>

Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар

Свят Преди 10 часа

Пожарникарите са евакуирали около 30 души от ресторанта и съседния жилищен блок

<p>Внимание! Голяма <span style="color:#ff0000;">опасност от лавини</span> в Пирин</p>

Внимание! Голяма опасност от лавини в Пирин

България Преди 11 часа

От Планинската спасителна служба призоваха туристите да се съобразяват със зимните условия

Проход "Шипка"

България в „снежен капан“: Тежка пътна обстановка на АМ „Тракия“

България Преди 11 часа

Каква е обстановката в страната след обилния снеговалеж

<p>Пеевски: Ако държавата не може да спаси предприятие, какво може</p>

Делян Пеевски: Ако една държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи

България Преди 11 часа

Необходимо е правителството, независимо дали е служебно или редовно, да има конкретен план за подкрепа на производства в затруднение, заради високите цени на енергията

<p>Един загинал и двама ранени при пожари у нас</p>

Един загинал и двама ранени при пожари у нас

България Преди 12 часа

Общо 52 пожара са били потушени за изминалото денонощие

ГКПП "Кулата"

Гърците идват на пазар в България

България Преди 12 часа

Горивата у нас са с по около 1 лев по-евтини