О скар Шиндлер е немски бизнесмен по време на Втората световна война, известен с това, че спасява повече от 1200 евреи от нацистите, като ги наема на работа във фабриките си. През 1993 г. неговата история е екранизирана във филма на Стивън Спилбърт „Списъкът на Шиндлер“, който печели 7 оскара.
Днес фабриката в Чехия, използвана от него, ще бъде превърната в мемориален комплекс, предаде ДПА, като се позова на чешкия сайт "Новинки". Чешка фондация има намерението да купи фабриката и да я превърне в мемориал на жертвите на Холокоста.
Плановете на организацията "Чешки дарителски фонд за изграждане на мемориал на Холокоста и на Оскар Шиндлер" предвиждат пълно реставриране на разрушената сграда на фабриката, намираща се в източното чешко село Бърненец. Целта е реставриране на сградата и на околния район, така че те да върнат първоначалния си облик.
Оскар Шиндлер е роден в Свитау, Моравия, Австро-Унгария (днес се намира в Чехия) на 28 април 1908 г. Израства в семейство на католици и има по-малка сестра – Елфрид. Получава образование на търговец.
През 1928 г. се жени за Емили Пелцл, но малко след годежа е повикан на военна служба. След това работи във фирмата за производство на селскостопански машини на баща си до 1930 г., когато под натиска на икономическата криза тя затваря врати.
В същата година политическата обстановка в Европа драстично се променя с издигането на Хитлер и нацистката партия. Усещайки как се изменя реалността, Шиндлер се присъединява към местна нацистка организация и започва да набира хора от интелигенцията за немската войска.
През 1938 г. е арестуван от чешките власти и е осъден на смърт по обвинение за шпионаж. Малко след това обаче е освободен, когато Германия анексира Судетската област. Оскар Шиндлер приема това като втори шанс за по-добър начин на живот.
През септември 1939 г. немски войски нахлуват в Полша
Това дава началото на Втората световна война. Шиндлер оставя съпругата си и заминава за Краков, надявайки се, че може да спечели от предстоящата война. Докато търси възможности за бизнес, бързо бива въвлечен в черния пазар. До октомври вече се е научил как да използва чара си и да използва „подаръци за благодарност“ (контрабандни стоки), за да подкупва немски офицери. В желанието си да осъществи своите бизнес интереси, той се сдобива с бивша еврейска фабрика за емайлирани съдове, в която да произвежда стоки за немските войници.
Преименува фабриката на "Немска фабрика за емайлирани съдове" и започва производство с малък екип от работници. Успява да подпише много договори с армията на Германия и започва да снабдява все повече кухни със съдове. Скоро се среща с Исак Щерн, счетоводител от еврейски произход, който го свързва с еврейската общност в Краков, за да увеличат броя на работниците във фабриката. Компанията започва с 45 работници, а през 1944 г., когато бизнесът е в своя пик, вече разполага с над 1700 човека.
Списъкът на Шиндлер
Първоначално Шиндлер наема еврейски работници, защото те са по-евтина работна ръка. Когато обаче зверствата на нацистите спрямо евреите се увеличават, той променя своето отношение. С помощта на Щерн намира поводи да наема все повече евреи, независимо колко квалифицирани са те.
Когато немците мобилизират стотици евреи от Краков, Исак Щерн и много от работниците на Шиндлер са сред тях. Разбирайки за това, той веднага отива на гарата и започва да убеждава офицерите, че неговите работници са от съществено значение за войната. След дълъг разговор, състоящ се в изреждане на имена и отправяне на заплахи, той успява да върне работниците си обратно във фабриката.
В началото на 1943 г. нацистите започват изтребването на всички евреи в Краков
и отварят работнически лагер Пласцов (Płaszów), ръководен от садистичния командир Амон Гьот. Шиндлер се сближава с него и всеки път когато негови работници са заплашени от изпращане в лагера, предоставя нещо от черния пазар на Гьот, за да ги спаси.
През 1944 г. Пласцов се превръща от работнически в концентрационен лагер и всички евреи започват да се изпращат в Аушвиц, за да бъдат убити. Немският индустриалец моли Гьот да му позволи да премести производството си в Бърненец (Brnĕnec).
Получава разрешение, но при условие, че изготви лист с имената на всички работници, които ще вземе със себе си. Така, отново с помощта на Щерн, Шиндлер изготвя списък с имената на над 1200 евреи, „изключително необходими“ за новата фабрика, и така ги спасява от сигурна смърт.
Съпругата му също се включва в мисията му,
веднага щом отива при него в Краков. До края на Втората световна война семейството е разорено, тъй като използва всичките си пари, за да подкупва властите и да спасява работниците. Ден след приключването на войната двамата излитат за Аржентина с помощта на някои от евреите, за да може Оскар Шиндлер да избяга от присъдата за шпионаж, която получава преди войната.
До края на живота си Шиндлер опитва да се занимава с фермерство, а също и с бизнес с цимент, но за жалост не постига успех и прекарва останалата част от живота си, подкрепян финансово от евреите, които е спасил.
„Този, който спаси един-единствен живот, спасява целия свят“
Това гласи талмудският стих, гравиран върху пръстена, който евреите подаряват на Оскар Шиндлер. На 5 ноември 1965 г. той е награден с Федерален кръст за заслуги. Умира през 1974 г. и по негово желание е погребан в католическото гробище в Йерусалим.
Във видеото може да видите как българка заснема 60-секунден вариант на филма "Списъкът на Шиндлер"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!